وزير بهداشت مطرح كرد:

بالا رفتن هزینه درمان در صورت عدم حمایت دولت و مجلس از طرح تحول

۱۳۹۵/۱۲/۰۴ در ۱۴:۴۵

وزیر بهداشت در مراسم بررسى دستاوردهاى دولت تدبیر و امید در حوزه غذا و دارو گفت: حمایت دولت و مجلس براى اقدامات وزارت بهداشت ضرورى است و اگر کمک نکنند، باید ضرر بیشترى در آینده نزدیک بدهند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمى در این مراسم گفت: یکى از مهم‌ترین نارضایتی‌های مردم در سال ٩٢ مشکلاتى بود که بر شرایط دارویى حاکم بود. در حوزه دارو کمبودهاى دارویى از ٣٠٠ قلم به ۵٠ قلم و امروز به کمتر از ٣٠ قلم رسیده است.

وى افزود: کاهش قیمت دارو به میزان یک چهارم اتفاق افتاد. ضمن این که صادرات تشویق شد، واردات دارو هم کنترل شد و رقم واردات کاهش یافت.

وزیر بهداشت با بیان این که تولید داخلى دارو با سیاست‌های انجام شده افزایش یافت، ادامه داد: این موارد در حالى اتفاق افتاد که حدود ١١ میلیون نفر بیمه شدند و تقاضا افزایش یافت.

وی بیان کرد: واردات در سقف ١ میلیارد دلار طى این چند سال حفظ شد. در تجهیزات پزشکى هم در کاهش قیمت موفق بودیم، زیرا تحریم‌ها در این حوزه سنگین بود.

 

وزیر بهداشت

 

وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حوزه تجهیزات ٣۵ درصد کاهش قیمت داشتیم. مذاکرات هسته‌ای و نقش رییس جمهور و دکتر ظریف در کاهش قیمت تجهیزات پزشکى مؤثر بود.

وی افزود: در مورد پالم فشارهاى زیادى به ما وارد شد و متهم شدیم که به صادرات کشور آسیب زدیم، اما براى حمایت از سلامت مردم واردات پالم از ٧٠٠ هزار تن به ٣۵٠ هزار تن رسید. در مورد آب معدنى و غیره نیز همین طور بود، اما مسائل بسیارى اعلام نشد.

هاشمى در ادامه تصریح کرد: نشان دار کردن مواد غذایى مضر با برچسب نیز کار بسیار مهمى بود. این برچسب‌ها می‌توانند بازدارنده باشند و مردم متوجه می‌شوند که یک محصول چقدر نمک و شکر و چربى دارد. سهم وزارت بهداشت در تصمیم گیرى ناچیز است. وزارت اقتصاد و صنعت و برنامه و بودجه به وضع عوارضى که حاصلش کاهش مصرف است، کمتر رضایت می‌دهند.

وزیر بهداشت گفت: از سازمان‌های بیمه ­گر انتظارات بیشترى داشتیم و عدم هماهنگى در سطح پوشش برخى داروها است که کاهش پیدا کرد.

وی افزود: در سال ٩۴ و ٩۵ براى تأمین هزینه طرح تحول بسیار اذیت شدیم و آن چه شرکاى ما در سال ٩٢ تقبل کرده بودند محقق نشد؛ حاضر بودیم در سال ٩۶ با همان بودجه سال ٩٢ بیش از ٧٠ درصد خدمات را ارائه دهیم که امیدواریم گشایشى شود و در ماه‌های باقى مانده دولت اجازه نمی‌دهیم دستاوردهاى این دوره آسیب ببیند و سعى می‌کنیم مردم کمترین نگرانى و اضطرارى را داشته باشند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1nwrY

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک