بامیه غذای باب طبع دیابتی‌ها

۱۳۹۶/۰۷/۱۰ در ۲۰:۲۳

بامیه

خاصیت لزجی گیاه بامیه به دلیل وجود ماده موسیلاژ است؛ این ماده دارای فیبرهایی مانند پکتین و کربوکسی متیل سلولز، پروتئین، مواد معدنی و قندهای طبیعی شامل رامینوز، گالاکتوز، گالاکتورونیک اسید و گلوکز است و به دلیل وجود این مواد دارای ارزش دارویی بالایی بوده و برای مهار بیماری‌های مختلفی از جمله دیابت و چربی خون به کار می‌رود.

به گزارش ایران پزشک، فاطمه شفیعی، کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: پوست سبز رنگ گیاه بامیه در آسیا به عنوان سبزی در طب سنتی به کار می‌رود. بامیه دارای ترکیبات مختلف مانند پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، آنزیم‌ها، ترکیبات فلانوئیدی، فیتواسترول‌ها، تانن‌ها، اسید اولئیک اسید، اسید لینولئیک و اسید پالمیتیک است.

وی افزود: از آثار دارویی بامیه می‌توانیم به خواص آنتی اکسیدانی، ضد پیری، جلوگیری از خستگی، کمک به درمان و جوان‌سازی پوست، درمان اسهال و اسهال خونی، التهاب حاد و زخم معده و روده و درمان عفونت‌های کلیوی و سوزش ادرار اشاره کنیم.

شفیعی بیان کرد: فلانوئیدها دارای آثار فارماکولوژیک بسیاری مانند محافظت LDL از اکسیداسیون، ضد سرطان، ضد دیابت، ضد آلرژی، محافظت از کبد، ضد التهاب و ضد تومور است. از فلانوئیدهای موجود در بامیه می‌توانیم کوئرستین و کتچین را نام ببریم که با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی، مانع از تخریب سلول‌ها به واسطه عوامل اکسیداتیو می‌شوند و در نتیجه قادر به ترمیم سلول‌های بتای آسیب دیده و افزایش سطح ترشح انسولین از این سلول‌ها هستند.

او ادامه داد: بامیه به دلیل داشتن فیبر فراوان، قادر است سرعت ورود غذا از معده به روده کوچک را کاهش داده و منجر به کاهش جذب فاکتورهای غذایی و در نتیجه جذب کمتر گلوکز شود.

این کارشناس ارشد تغذیه در پایان با توجه به نتایج به دست آمده از تحقیقات، گفت: مصرف میوه این گیاه می‌تواند به عنوان غذا برای درمان کمکی بیماری‌های مختلف مانند دیابت و  چربی خون، مفید باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ukH9J

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک