قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت:

بحث تربیت پرستار بیمارستانی وجود خارجی ندارد

۱۳۹۶/۰۸/۱۸ در ۰۸:۱۰

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نیاز کشور به رشته پرستاری گفت: تنها یک روش آموزش پرستاری در کشور وجود دارد و آموزش پرستاری فقط از طریق دانشکده‌ها صورت می‌گیرد؛ مصوبه اخیر وزارت بهداشت نیز تنها به منظور تسهیل آموزش دانشجویان در بستر بیمارستان‌ها اجرا شده است.

به گزارش ایران پزشک، حمید اکبری گفت: علاوه بر نیازهای جامعه، کیفیت آموزش در رشته پرستاری هم از نکاتی است که در چند سال گذشته به آن توجه ویژه‌ای شده است.

وی افزود: بدون شک دانشجوی پرستاری برای این‌که مهارت داشته باشد و بتواند وارد عرصه خدمت شود باید در محیط‌های بالینی آموزش ببیند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: بر این اساس آیین نامه‌ای با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تدوین و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد تا امکان استفاده از امکانات بیمارستان‌هایی که شرایط لازم برای آموزش قسمت بالینی دانشجویان پرستاری را دارند استفاده شود. بدیهی است مسئولیت آموزش به عهده دانشکده پرستاری بوده و تنها از بیمارستان به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده می‌شود.

اکبری با تاکید بر این نکته که در کشور فقط یک برنامه مصوب برای آموزش پرستاری وجود دارد و پذیرش دانشجو نیز مثل سایر رشته‌ها فقط از طریق کنکور سراسری صورت می‌گیرد، بیان کرد: مسئولیت آموزش نیز با دانشکده‌های پرستاری بوده و بدیهی است که این دانشکده‌ها می‌توانند از امکانات موجود در بیمارستان‌ها به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان استفاده کنند.

وی ادامه داد: فقط یک برنامه آموزشی پرستاری  و یک مسیر پذیرش دانشجو وجود داشته و غیر از پذیرش دانشجو برای تحصیل در دانشکده‌های پرستاری هیچ مسیر دیگری وجود ندارد و اصولا تربیت پرستاری بیمارستانی وجود خارجی ندارد؛ بر اساس آیین نامه توسعه همکاری بیمارستان‌ها با دانشکده‌های پرستاری که در اصفهان مورد اجماع قرار گرفت در صورت  توافق بیمارستان‌های آموزشی و دانشکده‌های پرستاری از فیلدهای موجود در بیمارستان‌های دارای شرایط و استانداردهای لازم به عنوان فیلد آموزش بالینی دانشجویان پذیرفته شده در دانشکده‌های پرستاری استفاده می‌شود و این امر موجب فراهم شدن ظرفیت حدود ۵۰۰ نفر پذیرش بیشتر در آزمون سراسری شده است.

اکبری گفت: با توجه به نیاز کشور به نیروی پرستاری طی ده سال گذشته ظرفیت پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی پرستاری به دو برابر افزایش یافته است و در حال حاضر سالیانه حدود ۵۵۰۰ نفر دانشجو در این رشته پذیرش می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NBFfZ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک