رئیس بخش سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) گفت:

بخشی از درمان‌های سرطان به تکنولوژی وابسته است

۱۳۹۴/۱۱/۱۶ در ۱۳:۴۹

رئیس بخش سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) با بیان اینکه سرطان در ایران نسبت به سایر کشورهای اروپایی و پیشرفته کمتر است، گفت: مطالعات نشان می‌دهد که از هر ۳۰ زن ایرانی یک نفر و در کشورهای اروپایی و آمریکایی از هر ۱۰ زن، یک نفر به سرطان سینه دچار می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از ایرنا، محمد رضا میر با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان که از هشتم تا ۱۵ بهمن ماه بود، اظهار کرد: سرطان در ایران مانند سایر کشورهای جهان رو به افزایش است، اما این میزان نسبت به کشورهای غربی و پیشرفته بسیار کمتر است.

وی با بیان اینکه سالانه در کشور حدود ۸۵ هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند ادامه داد: در آمریکا با جمعیت ۴ برابر ایران، سالانه نزدیک به ۲۸۰ هزار نفر زن به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و این در حالی است که در ایران سالانه ۱۰ هزار مورد جدید شناسایی می‌شود.

رئیس بخش سرطان بیمارستان امام خمینی (ره) به شایع‌ترین سرطان در کشورمان اشاره کرد و گفت : سرطان‌های معده، مثانه، روده بزرگ و مری به ترتیب از شایع‌ترین سرطان‌ها محسوب می‌شوند. در زنان نیز سرطان سینه، معده و روده بزرگ بیشترین شیوع را دارد.

محمد رضا میر با بیان اینکه سرطان اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان قطعی دارد، افزود: مهمترین شرط در درمان سرطان، تشخیص زود هنگام است و اگر بتوانیم با تست‌های غربالگری زودتر بیماری را کشف و درمان کنیم، جای نا امیدی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: بیش از ۵۰ درصد از مبتلایان به سرطان سینه در مراحل یک و دو بیماری برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند و می‌توانند افزایش طول عمر بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال و حتی ۲۰ سال را داشته باشند.

میر با بیان اینکه درمان سرطان در کشور با توجه به پیشرفت‌های علمی و پزشکی به بهترین شکل توسط متخصصان ایرانی ارائه می‌شود، گفت: بخشی از درمان‌های سرطان به تکنولوژی وابسته است و ممکن است در برخی از مراکز و بخش‌ها کم و کاستی وجود داشته باشد، اما در سایر درمان‌های سرطان، ما شاهد توانمندی‌های متخصصان ایرانی هستیم و کمبودی در ایران وجود ندارد و حتی بهترینیم.

رئیس بخش سرطان بیمارستان امام خمینی افزود: به عنوان مثال در ایران بیماران در مقایسه کشور کانادا یا کشورهای اروپایی زودتر به پزشکان متخصص دسترسی دارند و در کنار آن به راحتی می‌توانند به مراکز درمانی و یا بیمارستان‌ها برای انجام آزمایش‌ها، تست‌ها، ماموگرافی، سونوگرافی و .. مراجعه کنند و این در حالی است که در این کشور حداقل ۲ ماه طول می‌کشد تا به متخصص مراجعه و اقدامات درمانی آغاز شود.

وی گفت: در درمان سرطان، روش‌ها و وسایل پیشرفته جراحی مانند ربات‌ها نیاز است که البته هنور رویکرد کشورهای جهان به این سمت به طور جدی پیش نرفته، اما در آینده برای درمان بیماران نیازمند این تکنولوژی و روش‌های پیشرفته هستیم.

به گفته وی درمان سرطان در کشور از نظر طب سنتی و درمان تسکینی کمبودی وجود ندارد و بهتر است طب سنتی با نظارت و کنترل شده تحت نظر افراد متخصص در این رشته اقدام شود تا بیماران دچار عوارض در روند درمان خود نشوند.

به گفته وی اگر بیماران در کنار درمان کلاسیک و داروهای تجویز شده بتوانند سایر روش‌های درمانی مانند طب سنتی، تغذیه و طب تسکینی را داشته باشند، ادامه روند درمان و بهبودی بهتری حاصل می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/p1FZP

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک