در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد:

بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی مرز بحرانی را طی می‌کند

۱۳۹۶/۰۴/۲۴ در ۲۳:۴۵

گفتگوی ویژه خبری

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان این‌که از نظر تامین سرانه سلامت، رتبه خیلی خوبی نداریم، گفت: بر خلاف تبلیغاتی که می‌شود، همچنان در میانه جدول کشورهای دنیا هستیم و در بین کشورهای هم طراز کمی پایین‌تر از میانه جدول قرار داریم. واقعیت این است که جمعیت ما رو به پیری است و در سال ۲۰۳۰ حداقل ۳۵ درصد هزینه‌های سلامت ما افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوع بدهی میلیاردی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی اختصاص داشت.

محمد نعیم امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این برنامه با بیان این‌که بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی مرز بحرانی را طی می‌کند، گفت: به دنبال شروع طرح تحول سلامت، بسته‌های مشخصی ارائه شد که به دنبال آن رضایت‌مندی عمیق مردم را داشتیم. هم‌زمان با طرح تحول سلامت، ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند و دولت یازدهم توانست این تکلیف سنگین را انجام دهد. در حال حاضر خرید خدماتی که انجام می‌شود، فی فور سرویس است، در حالی که باید خرید خدمات از طریق سیستم ارجاع باشد.

وی افزود: الان هر شخصی که صاحب دفترچه است می‌تواند نوع خدمت را انتخاب کند، بدون این‌که مراحل ارجاع را طی کند و این موضوع صدماتی را به سیستم بهداشت و درمان وارد می‌کند. طبیعی است که وقتی منابع را به طور کامل نبینیم و مدیریت هزینه‌ها انجام نشود با این مشکلات مواجه می‌شویم.

نعیمی فرد ادامه داد: سیستم بهداشت و درمان ما در دهه ۶۰ جهش خوبی داشت و در سطح اول و دوم شبکه پیشرفت کرد، اما زیرساخت مناسب برای سطح سوم و چهارم را نداشتیم. بعد از آغاز طرح تحول، سیستم بهداشت و درمان در حالت فلج به سر می‌برد و باید یک بسته اورژانسی برای آن در نظر گرفته می‌شد که وزارت بهداشت توانست آن را به سطح خوبی برساند. البته خوشبختانه در جهت تقویت زیرساخت‌ها نیز عملکرد مناسبی داشتیم.

این نماینده مجلس با بیان این‌که تلاش مجلس این است که منابع سلامت را به منابع پایدار گره بزند، اظهار کرد: اساس طرح تحول سلامت از این‌جا آغاز شد که مجلس یک درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی‌ها را به این امر اختصاص داد. البته در مورد مالیات مواد دخانی نتوانستیم نظر اکثریت مجلس را به این سمت جلب کنیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تا زمانی که بیمه‌ها توانمند نشوند و از راهنماهای بالینی استفاده نکنند و مدیریت هزینه‌ها را انجام ندهند، این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت. اولین گام ما انفکاک بیمه سلامت از وزارت رفاه و حفظ هویت حقوقی مستقل آن و الحاق آن به وزارت بهداشت بود. موضوع دیگر تدوین راهنماهای بالینی است که سال‌ها مغفول مانده بود که امسال تکلیف قانونی است.

وی ادامه داد: نکته دیگر این‌که از نظر تامین سرانه سلامت، رتبه خیلی خوبی نداریم و بر خلاف تبلیغاتی که می‌شود، همچنان در میانه جدول کشورهای دنیا هستیم و در بین کشورهای هم طراز کمی پایین‌تر از میانه جدول قرار داریم. واقعیت این است که جمعیت ما رو به پیری است و در سال ۲۰۳۰ حداقل ۳۵ درصد هزینه‌های سلامت ما افزایش خواهد یافت.

 

 

محمد جواد کبیر، مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان نیز در این برنامه با بیان این‌که  طی ۲۰ سال گذشته نظام بیمه‌ای کشور، به خصوص بیمه سلامت با این فراز و نشیب‌ها مواجه بود، گفت: ریشه این موضوع از این‌جاست که درآمد کشور محدود است و وقتی در حوزه بیمه‌ای، منابع خرید بیمه را از محل درآمد عمومی تامین می‌کنیم، طبیعی است که باید به الزامات و محدودیت‌ها توجه کنیم.

وی افزود: تا سال ۹۲ نزدیک به ۹ میلیون نفر جمعیت سرگردان بودند و تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نداشتند. در آن زمان که دولت یازدهم آغاز شد، یکی از تعهدات این بود که پوشش بیمه همگانی ساماندهی شود و بنابراین سازمان بیمه سلامت این اقدام را انجام داد که نزدیک به ۷۵۰ تا ۸۰۰ سکونتگاه غیررسمی را شناسایی کرد. در حال حاضر آمار دقیق بیمه شده‌های جدید ما حدود ۹ میلیون و سیصد هزار نفر است که این رقم بعد از پاکسازی و پالایش‌ها به دست آمده است.

کبیر ادامه داد: سازمان بیمه سلامت مکلف شده که به عنوان مرکز دیده‌بانی اطلاعات ایفای نقش کند و همه بیمه‌ها مکلف شدند که اطلاعات بر خط را در اختیار این سازمان قرار بدهند. ما باید بدانیم که دولت برای چه بخشی از مردم با چه دهکی از درآمد باید سوبسید بیمه پرداخت کند. در سال اول متوجه شدیم که برخی از بیمه شده‌ها با بیمه‌های دیگر همپوشانی دارند که این موضوع برطرف شد.

مدیرعامل بیمه سلامت ایرانیان اظهار کرد: الان که بیمه سلامت در وزارت بهداشت ادغام شده، یکی از مطالبات برنامه ششم توسعه این است که شرایط بر خط بیمه شده‌ها نزد بیمه سلامت مشخص باشد.

وی با اشاره به این‌که طرح تحول سلامت با توجه به برنامه‌های دولت به نسبت سال ۹۲ و قبل توانست رشد فزاینده‌ای را در راستای پاسخگویی و ارتقای کیفیت نشان بدهد، گفت: یکی از استراتژی‌های ما در سال ۹۶ تشکیل ستاد راهبردی برنامه طرح تحول سلامت در وزارت بهداشت است. باید توجه کنیم که یکی از مشکلات ما این است که وقتی اصلاحی در نظام سلامت ایجاد شده، باید بعد از سه سال بازنگری شود که چه فرآیندهایی باعث هدر رفتن منابع شده است.

کبیر ادامه داد: الان یکی از اولویت‌های ما این است که نظام ارجاع حداقل برای روستاییان و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر انجام شود. نمی‌توانیم جمعیت بیمه شده را بالا ببریم و منابع ما محدود باشد و انتظار داشته باشیم دولت هزینه‌ها را پرداخت کند. وقتی این بحران در سال ۹۵ به وجود آمد، با توجه به تعهد آقای روحانی و پیگیری‌های دو وزیر رفاه و بهداشت و همکاری مجلس توانستیم ۸ هزار میلیارد تومان تزریق به نظام بیمه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: پیش بینی ما این است که با توجه به چالش سال گذشته، امسال از وضعیت بهتری برخوردار باشیم. الان سازوکارهایی در وزارت بهداشت با همکاری سازمان برنامه و بودجه در دستور کار قرار دارد که بتوانیم منابعی که طلب داریم و در سال ۹۵ پرداخت نشده، توسط دولت از محلی تامین شود.

کبیر با بیان این‌که دولت پذیرفته طرح تحول سلامت به عنوان اولویت ادامه پیدا کند، گفت: رییس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و هیئت محترم وزیران دستور دادند که تامین منابع انجام شود. در این زمینه در سال ۹۶ باید به سمتی برویم که بهره‌وری و اثربخشی و کارایی بیشتری داشته باشیم و نظام ارائه خدمت‌مان اصلاح یابد. نمی‌توانیم کنترل تقاضا نداشته باشیم و چک سفید را در اختیار مردم قرار بدهیم.

وی در خصوص پرداخت مطالبات داروخانه‌ها نیز بیان کرد: به داروخانه‌های بخش خصوصی از آذر تا بهمن ماه در استان‌های مختلف پرداختی داشتیم و اولویت ما در سازمان بیمه سلامت با پرداختی داروخانه‌هاست. این در حالی است که در دولت نهم و دهم تا ۱۴ یا ۱۵ ماه بدهی به موسسات داشتیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/iaRiP

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک