در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد:

بدهی بیمه‌ها ترمز طرح تحول سلامت

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ در ۲۳:۲۵

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری امشب به موضوع خدمات درمانی و بحران بدهی بیمه‌ها اختصاص داشت.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، معاون درمان وزارت بهداشت در این برنامه گفت: میزان بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌ها به ۱۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده و این رقم رو به افزایش است. حدود یک سال است که پرداختی سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌ها دچار تاخیر شده و این تاخیر اثرات جدی بر بیمارستان‌ها داشته است.

محمد آقاجانی ادامه داد: کاسه صبر همکاران از فشار مضاعف به خاطر بدهی‌ها لبریز شده و یک سال تاخیر بیمه، چرخه اداره بیمارستان‌ها را کند کرده است.

 

%d8%a2%d9%82%d8%a7%d8%ac%d8%a7%d9%86%db%8c

 

وی افزود: این‌که چرا کسری ایجاد شد باید دید آیا علت بیمه شده جدید بود یا افزایش تقاضا؛ در مورد بیمه‌شدگان جدید، دولت اقدام مهم و تاثیرگذاری در مورد افراد فاقد بیمه انجام داد و در ۲۷ اردی‌بهشت ۹۳ به بیمه سلامت تکلیف کرد که افراد فاقد بیمه درمانی و تحت حمایت که بالغ بر ۵ میلیون نفر بودند، بیمه شوند. این در حالی بود که افرادی از سایر صندوق‌های بیمه سلامت وارد این صندوق شدند و از هیچ نهاد حمایتی استعلام نشد. در نتیجه ۵ میلیون تبدیل به ۱۱ میلیون نفر شد.

آقاجانی اظهار کرد: الان ۲ سال و نیم است که این طرح اجرا می‌شود و اگر بیمه سلامت قانون را درست اجرا می‌کرد، بار مالی کمتری ایجاد می‌شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: وقتی سفره‌ای پهن می‌شود باید منابع آن هم دیده شود. طی این دو سال و نیم حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه ایجاد شده است. اگر قانون اجرا شده بود، پیش‌بینی ما بین ۴/۵ تا ۵ میلیون نفر بیمه شده بود. حالا یا باید به قانون برگردیم یا منابع جدید پیش‌بینی کنیم.

 

ادامه طرح تحول با کسری بودجه امکان‌پذیر نیست

وی افزود: این طرح در سال‌های آتی با این کسری بودجه امکان‌پذیر نیست. خدمات جدید و استقبال طبق آمار رسمی بیمه سلامت ۵/۸ افزایش تقاضا را نشان می‌دهد و در این بیمه ۲۰ درصد رشد بیمه‌شده وجود دارد. رشد تعرفه‌ها طی سه سال ۷۴ درصد بود. عمده مشکل به بیمه شدگان جدید و تامین منابع برای این افراد باز می‌گردد.

 

در تامین اجتماعی کمبود اعتبار وجود ندارد

آقاجانی ادامه داد: در مورد سازمان تامین اجتماعی متفاوت است و این‌جا مشکل کمبود اعتبار وجود ندارد، بلکه حق بیمه کارگران و سایر افراد باید در محل خود هزینه شود که نمی‌شود. در شش ماهه اول امسال ۲۴ هزار میلیارد تومان حق بیمه وصول شد که باید ۸ هزار میلیارد تومان صرف درمان می‌شد. مشکل اصلی این است که حق بیمه کارگران صرف درمان آن‌ها نمی‌شود.

 

بحران بیمارستان‌ها به علت بدهی

معاون درمان وزارت بهداشت پرداخت نشدن بدهی بیمارستان‌ها را باعث ایجاد بحران دانست و گفت: عمده هزینه‌ها به طرف‌های قرارداد و شرکت‌های پیمانکاری پرداخت نشده و چرخه عظیمی در بیمارستان‌ها دچار بحران شده‌اند. معمولا سه ماه و چهار ماه قابل تحمل است، اما یک سال فاصله پرداختی کمر شرکت‌ها را شکسته است.

 

پرداخت دستمزد کارکنان از منابع دولتی

وی در خصوص پرداخت دستمزد از منابع دولتی اظهار کرد: دستمزد پزشکان، کارانه پرستاران و غیره از محل فروش خدمت تامین می‌شود و فقط چیزی مثل حقوق پرسنل رسمی از منابع دولتی پرداخت می‌شود. وقتی چرخه بیمه متوقف شود نمی‌توانیم اصل حقوق کارگران را هم پرداخت کنیم. تقریبا همه کارگران شاغل در بیمارستان‌های وزارت بهداشت حقوقی از دولت نمی‌گیرند.

 

%d9%85%db%8c%d8%af%d8%b1%db%8c

 

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه نیز در این برنامه با اعلام این‌که برای پرداخت بدهی‌های دولت به بخش درمان، اوراق مشارکت تهیه شده است، گفت: با اهتمام رییس جمهور برای این‌که مشکل حل شود فروش اوراق مشارکت انجام شد. آیین‌نامه این کار در مرداد ماه تدوین شد. دولت به علل مختلف دچار کسری بودجه شد و به همین دلیل نتوانست منابع را در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار دهد، اما با مصوبه دولت ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت قرار است فروخته شود و از هفته آینده پرداخت‌ها شروع خواهد شد.

 

پرداخت بدهی‌ها طی دو هفته آتی

احمد میدری افزود: سه روز است که تبادل داده‌ها بین وزارت رفاه و بهداشت آغاز شده تا بدهی‌ها مشخص شود. این طرح جزو بزرگ‌ترین طرح‌های اجتماعی دولت بوده و دولت می‌خواست این طرح انجام شود. امیدواریم طی دو هفته آینده بخش عمده‌ای از بدهی‌ها پرداخت شود.

وی ادامه داد: حدود ۲ هزار میلیارد تومان وصول شده و ۲ هزار میلیارد تومان هم به زودی انجام می‌شود.

 

بودجه بخش سلامت در سال ۹۶

میدری با اشاره به این‌که رییس جمهور برای بودجه سال ۹۶ هم دستور داد که بودجه کافی برای بخش سلامت در نظر گرفته شود، گفت: یازده هزار میلیارد تومان مطالبه‌ای است که وزارت بهداشت از سازمان‌های بیمه‌گر دارد. سازمان تامین اجتماعی کسری بودجه ندارد و کسری تراز درآمدی دارد، یعنی بخشی از درآمدها در حال وصول است و چون نرسیده، این بدهی‌ها ایجاد شده است.

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه گفت: طبق بررسی‌ها مشاهده کردیم حاشیه شهر و اقشار نیازمند بیشتر از آن‌چه بودند که پیش‌بینی می‌شد و وقتی بیمه رایگان اعلام شد، همه اقشار نیازمند این دفترچه‌ها را گرفتند. هشتاد درصد این افراد ساکنین شهرها و حاشیه شهرها هستند. از طرفی در استان‌های فقیر استقبال از این دفترچه‌ها بیشتر بود.

میدری ادامه داد: باید سازوکاری دیده شود که اگر در بین این افراد کسانی هستند که نیازمند نیستند، حذف شوند که در برنامه ششم دیده شده است.

 

تامین اجتماعی پول درمان را سرمایه‌گذاری نمی‌کند

وی با اشاره به این‌که دولت در پرداخت وزارت بهداشت نسبت به سایر دستگاه‌ها بهتر عمل کرده، اظهار کرد: ما بر اساس قانون ۷۲ ساعت بعد از دریافت پول از دولت، پول را به دانشگاه‌ها پرداخت می‌کنیم. یعنی پولی در سازمان‌های بیمه‌گر نمی‌آید که با وقفه پرداخت شود. سازمان تامین اجتماعی سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌ها برداشت و مستمری پرداخت یا خرج درمان کرد. در واقع پولی از درمان به سمت سرمایه‌گذاری نمی‌رود، بلکه از سرمایه‌گذاری‌های سال‌های قبل برداشت و خرج درمان می‌شود. سازمان بیمه سلامت هم چیزی ندارد که در جای دیگر هزینه و سرمایه‌گذاری کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/bHqVT

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک