عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش خبر داد؛

بدهی ۲۷۰۰ میلیاردی بخش دولتی به شرکت‌های پخش دارو

۱۳۹۵/۰۵/۲۵ در ۱۶:۰۳

شرکت‌های پخش دارو یکی از حلقه‌های زنجیره تامین دارو و اقلام مصرفی بیمارستان‌ها هستند که در سال‌های اخیر تعدادشان رشد چشمگیری داشته است. همین افزایش تعداد در کنار حضور انبوهی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی اهمیت این بخش در سر پا ماندن بیمارستان‌ها را نشان می‌دهد و به نوعی بخش درمان برای عملکرد مناسب نیازمند پخش مناسب و به موقع دارو و تجهیزات در مناطق مختلف کشور است. البته شرکت‌های پخش دارو تنها تکه‌ای از پازل پخش در کشور هستند و این دامنه آن‌قدر گسترده شده که فعالان عرصه پخش و بازاریابی در سومین کنفرانس صنعت پخش ایران دور هم جمع می‌شوند تا مسائل مربوط به خودشان را پیگیری و بررسی کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، وحید محلاتی، عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش با اشاره به سومین کنفرانس صنعت پخش گفت: شرکت‌های پخش عضو مهمی از زنجیره تامین هستند و حل شدن مسائل آن‌ها به حل شدن زنجیره تامین کالا کمک خواهد کرد. در نتیجه باید برای حل این مشکلات، راه‌حل‌های علمی پیدا کنیم و تجربه‌های خود را با هم به اشتراک بگذاریم.

وی تعداد شرکت‌های عضو صنعت پخش را بسیار زیاد دانست و گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ شرکت عضو انجمن هستند، البته حدود ۷۰ شرکت پخش دارو داریم.

محلاتی در پاسخ به این سوال که آیا این تعداد شرکت پخش دارو زیاد نیست و آیا بازار هنوز ظرفیت پذیرش تعداد بیشتری را دارد به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: کسی نمی‌گوید که شرکت جدید اضافه نشود، اما بازار اشباع شده و دیگر به شرکت پخش جدیدی نیاز نیست. یعنی سودآوری برای شرکت‌های جدید اتفاق نمی‌افتد. سطح خدماتی که شرکت‌های پخش ارائه می‌کنند بیش از حد توقع افراد است و در نتیجه شرکت‌های جدید دیگر نمی‌توانند مزیتی در بازار پیدا کرده و به آن تکیه کنند.

وی ادامه داد: رقابت شدید بین شرکت‌های پخش باعث شده که دیگر شرکت‌های جدید جایی برای حضور در بازار نداشته باشند.

این فعال صنعت پخش مشکل عمده این صنف را بدهی بیمارستان‌ها دانست و گفت: مشکل عمده شرکت‌های پخش در بازار دارو و تجهیزات پزشکی، بحث نقدینگی است. در این بازار از طرفی کالا جریان می‌یابد و از طرف دیگر پول باز می‌گردد، اما از وقتی طرح تحول سلامت شروع شده، این زنجیره دچار مشکل شده و بار مالی بخش‌های دولتی افزایش یافته است.

محلاتی اظهار کرد: در حال حاضر واحدهای دولتی حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های پخش بدهکارند. این مبلغ نسبت به سال گذشته حدود ۸۰ درصد اضافه شده و حتی عمق بدهی هم ۲ برابر شده است. بسیاری از واحدهای دولتی از سال ۹۳ تاکنون بدهکار هستند و این موضوع باعث ایجاد بحران در زنجیره تامین شده است.

وی با اشاره به نقش سازمان غذا و دارو در این میان گفت: طی مکاتبه‌ها و ملاقات‌های زیادی که با سازمان غذا و دارو داشتیم، آن‌ها در حال پیگیری هستند که در جهت تخصیص منابع به بیمه سلامت ایران و تامین اجتماعی کاری انجام شود و  بتوانند منابعی به بیمارستان‌ها بدهند و بیمارستان‌ها هم بدهی خود به شرکت‌ها را پرداخت کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن شرکت‌های صنعت پخش تاکید کرد: احتمال دارد این موضوع در سومین کنفرانس صنعت پخش مطرح شود. زیرا اگر این پول به زنجیره تامین دارو تزریق نشود، شرکت‌ها دچار مشکلات زیادی می‌شوند. این مشکلات فقط محدود به شرکت‌های پخش نمی‌شود. زیرا شرکت‌ها این پول‌ها را به تولیدکننده‌ها و واردکننده‌ها می‌دهند و در نتیجه تامین دارو از ابتدای راه دچار مشکل خواهد شد.

وی در پایان از نیاز به ادغام برخی شرکت‌های کوچک فعال در حوزه پخش فراورده های دارویی خبرداد و به خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک گفت: افزایش سطح رقابت که باعث ایجاد هزینه می‌شود، شرکت‌های پخش را به سمت ادغام برده است. شرکت‌ها برای این‌که بتوانند مزیت رقابتی کسب کنند و در بازار ادامه حیات داشته باشند، مجبورند به سمت ادغام حرکت کنند. حالا این‌که صاحبان شرکت‌ها چقدر از لحاظ فرهنگی بتوانند این کار را انجام دهند، بحث دیگری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/qML7S

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک