بدون حساب و کتاب از اشک مصنوعی استفاده نکنید

۱۳۹۶/۰۳/۰۶ در ۱۸:۲۲

اشک مصنوعی

یک فلوشیپ قرنیه با بیان این‌که در مورد استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت هست و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته شود، گفت: مسائل محیطی مثل کار زیاد با کامپیوتر یا مقدار ناکافی آب مصرفی در ایجاد خشکی چشم موثر است و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افراد است.

به گزارش ایران پزشک، حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه با بیان این‌که عوامل آسیب‌رسان به سلامت چشم را می‌توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی بررسی کرد، گفت: باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها جزء عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می‌گیرند.

وی ادامه داد: مواد قلیایی با چشم در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ می‌کنند، در حالی که مواد اسیدی طی واکنش‌هایی سد ایجاد می‌کنند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیاها) نگران کننده‌تر است.

این فلوشیپ قرنیه در ادامه تاکید کرد: افرادی که به اقتضای شغل با براده‌های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک‌های محافظ استفاده کنند و ضروری است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه نمایند.

وی تصریح کرد: در صورت پاشیدن حلال‌های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست‌و‌شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتما باید به مرکز درمانی مراجعه شود.

سیاتیری با تاکید بر این‌که ماساژ موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می‌شود، گفت: درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه‌های عفونت به شمار می‌آیند که در این موارد، از ماساژ چشم بایستی پرهیز شود و شست‌وشو اقدام منطقی‌تری است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا نباید قطره‌های اشک مصنوعی یا نگه دارنده را زیاد مصرف کرد، تصریح کرد: در مورد استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت هست و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته شود.

این فلوشیپ قرنیه در ادامه افزود: در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد به مرکز درمانی مراجعه نماید؛ زیرا خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است تلاش‌ها بی‌نتیجه باشد. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم شود، طوری که نتوانیم آن را خارج کنیم، نگران کننده است.

وی خشکی چشم را یکی از مشکلات شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسائل محیطی مثل کار زیاد با کامپیوتر یا مقدار ناکافی آب مصرفی در ایجاد خشکی چشم موثر است و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افراد است.

سیاتیری در پاسخ به این سوال که آیا تغذیه در بروز خشکی چشم نقش دارد در برنامه «فراسو» رادیو سلامت اظهار کرد: برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می‌شود افراد مستعد از غذاهای آبکی و میوه‌ها استفاده کنند و مصرف غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yBCpd

برچسب‌ها, , , , , , , , , , ,

ایران پزشک