برای این‌که چاق نشوید، سرعت غذا خوردن‌تان را کم کنید

۱۳۹۶/۰۷/۰۳ در ۱۱:۴۱

غذا خوردن

یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: با آرامش غذا خوردن عامل جلوگیری برای افزایش دریافت انرژی است و اگر سریع غذا بخوریم بیشتر چاق می‌شویم.

به گزارش ایران پزشک، سید ضیا الدین مظهری در خصوص این‌که برخی می‌گویند ما کلا استعداد چاقی داریم، آب هم می‌خوریم چاق می شویم، گفت: این مطلب، صحت ندارد. آن‌چه مسلم است افرادی که دچار چاقی یا اضافه وزن می‌شوند اگر جنبه بیماری نداشته باشند یعنی کم کاری تیروئید، کیست تخمدان و بیماریی نداشته باشند در اکثریت قریب به اتفاق، تعادل برقرار نکردن بین انرژی دریافتی از غذاهای مختلفی که در وعده‌های سه گانه یا میان وعده‌ها دریافت کرده‌اند با مقادیر مصرف انرژی است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه تاکید کرد: به خصوص در افرادی که عادت دارند غذای خود را در چند دقیقه و سریع میل کنند این تعادل برقرار نمی‌شود.

وی افزود: وقتی غذا را به علت افت قند خون یا گرسنگی شدید تناول می‌کنیم، زمان لازم دارد که غذا جوییده، بلیعده و هضم شود و به مرحله‌ای برسد که مرکز سیری و گرسنگی به ما اعلام شود.

مظهری در ادامه گفت: این زمان، بین ۲۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد که به ما اعلام می‌کند به اندازه نیاز، انرژی و مواد مختلف دریافت کردیم.

وی ادامه داد: از این جهت با آرامش غذا خوردن عامل جلوگیری برای افزایش دریافت انرژی است و اگر سریع غذا بخوریم بیشتر چاق می‌شویم.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان اظهار کرد: برای این‌که چاق نشوید نخست باید سرعت غذاخوردن را کم کنید؛ دوم به سرعت فعالیت بدنی خود اضافه کنید و با ورزش وزن خود را کنترل کنید تا اضافه نشود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oQPJt

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک