برای نجات زمین، ابتدا از خودتان شروع کنید

۱۳۹۷/۰۲/۰۲ در ۱۶:۴۲

روز جهانی زمین پاک

روز ۲۲ آپریل، مصادف با دوم اردیبهشت به عنوان روز جهانی زمین پاک نام گذاری شده است. در این روز حامیان، فعالان و علاقه‌مندان محیط زیست طی رویدادهای متعدد گرد هم جمع می­‌شوند. این روز هرساله در ۱۹۳ کشور جهان از جمله ایران جشن گرفته می‌شود.

به گزارش ایران پزشک به نقل از ویکی نیکی، واقعیت آن است که بیش از آن‌که زمین به ما نیاز داشته باشد، ما به آن نیاز داریم. بنابراین باید تا جایی که می­‌توانیم درخت بکاریم، استفاده از سوخت‌های فسیلی را به صفر برسانیم و از منابع تجدیدپذیر بهره بگیریم. می‌توانیم در کنار هم، بخشی از یک هدف بزرگ باشیم و با فرهنگ­‌سازی و آموزش اطرافیان، آن‌ها را نیز نسبت به اهمیت حفظ محیط زیست و عوامل موثر بر تخریب آن آگاه کنیم.

 

چرا حفظ محیط زیست اهمیت دارد؟

تا سال ۲۰۵۰، تعداد پلاستیک‌های رهاشده در دریاها و اقیانوس‌ها، بیش‌تر از ماهی‌ها می‌شود. راه حل، پاک‌سازی اقیانوس‌ها، کاهش مصرف پلاستیک و بازیافت آن‌ها است.

۵۰ درصد پلاستیک‌های رها شده در طبیعت صرفا یک‌بار استفاده شده و بعد دور ریخته شدند. هر ساله بیش از ۸ میلیون تن پلاستیک در دریاها و اقیانوس رها می‌شوند.

تا سال ۲۰۳۰ قیمت غذاها تنها به دلیل تغییرات آب و هوایی تا ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت. افزایش دمای زمین موجب وقوع سیل، طوفان و بلایای دیگری همچون آتش‌سوزی جنگل‌ها می‌شود.

سالانه ۵۰۰۰ نفر به دلیل نوشیدن آب آلوده جان خود را از دست می‌دهند.

۸۰ درصد منابع طبیعی توسط ۲۰ درصد ساکنان زمین مصرف می‌شود.

آمریکا به تنهایی با دارا بودن تنها ۵ درصد جمعیت جهان، ۲۰ درصد منابع طبیعی را در اختیار دارد.

زمین تنها سیاره قابل سکونت است و مسئولیت حفظ و نگهداری از آن بر عهده ماست.

شعار روز جهانی زمین پاک در سال ۲۰۱۸، پایان آلودگی پلاستیک است.

 

روز جهانی زمین پاک

 

چگونه به زمین کمک کنیم؟

روز زمین پاک، بیش از یک رویداد و روز عادی در تقویم است. راه‌­های کمک به زمین و محیط زیست عبارتند از:

 • کم­تر از ماشین شخصی استفاده کنید: اگر مسیرتان کوتاه است و می­‌توانید با اندکی پیاده ­روی یا دوچرخه سواری به مقصد برسید، از ماشین استفاده نکنید.
 • داوطلب شوید: می­‌توانید وقت آزاد خود را به فعالیت در سازمان­‌ها و تشکل­‌های محیط زیستی بگذرانید. کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارند. در این روز معمولا رویدادهای بزرگ و کوچک محلی نیز شکل می‌­گیرند. بعد از انجام این کار حتما حس خوبی خواهید داشت.
 • قبوض را آنلاین پرداخت کنید: با پرداخت قبض‌­های خود به صورت آنلاین از قطع میلیون­‌ها درخت جلوگیری می­‌کنید. اگر امکان پرداخت آنلاین دارید، حتما این کار را انجام دهید و کوتاهی نکنید.
 • دانش، کلید همه چیز است: آگاهی خود نسبت به محیط زیست و روش­‌های ساده کمک به آن را بهبود ببخشید. با این کار هم می­‌توانید از دانش­‌تان در جهت صحیح استفاده کنید و هم آن را به دیگران آموزش دهید.
 • دیگران را به رویدادهای محیط زیستی دعوت کنید: انجام یک کار زیبا به همراه دوستان و آشنایان‌تان، تجربه فراموش­ نشدنی و جالبی خواهد بود.
 • بازیافت کنید: وسایل و دورریختنی­‌های زیادی وجود دارند که قابل بازیافت و مصرف دوباره هستند. از آن‌­ها استفاده کنید. مانند بطری‌های پلاستیکی.
 • از نشت لوله­‌ها جلوگیری کنید: شیرهای آب و لوله‌ها را بررسی کنید و در صورت اشکال در هر یک از آن‌ها، آن را برطرف کنید. بدین ترتیب از هدر رفتن مقدار زیادی آب جلوگیری کردید.
 • درخت بکارید: درختان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین اجزای زمین هستند. درختان را قطع نکنیم و در صورت امکان در مناسبت­‌های مختلف درخت بکاریم.
 • حیوانات را فراموش نکنید: به حیوانات اطراف خود اهمیت دهید. این کار بسیار ساده است. برای مثال می­‌توانید در حیاط خانه، تراس یا لب پنجره، قسمتی را به غذای پرندگان اختصاص دهید.
 • اهمیت حفظ محیط زیست را به کودکان آموزش دهید: اگر آموزش از سنین پایین انجام شود، در بزرگ‌سالی منجر به عادت خواهد شد. حفظ محیط زیست را از کودکی به فرزندان‌مان آموزش دهیم.
 • طبیعت گردی کنید: سعی کنید چند وقت یک‌بار به دامان طبیعت بروید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید. این کار ضرورت حفظ این زیبایی‌­ها را به شما یادآوری می­‌کند.
 • هر روز باید روز زمین باشد: فعالیت‌­های خود را صرفا به روز زمین محدود نکنید. در تمام ۳۶۵ روز سال، دوست‌دار محیط زیست باشید.

پایان پیام/

«مترجم: رویا باقری»

پیوندک: http://iranMD.com/1PA7G

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک