نمایندگان ادوار سازمان نظام پرستاری در واکنش به نامه رییس سازمان به رییس جمهور:

برخی جریانات سیاسی می‌خواهند باعث دعوای نظام پرستاری با وزارت بهداشت و رفاه شوند

۱۳۹۵/۰۸/۲۰ در ۲۲:۱۵

جمعی از نمایندگان ادوار سازمان نظام پرستاری در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از نامه رییس کل این سازمان به رییس جمهور اعلام کردند که کمبود نیرو و عقب افتادگی کارانه باید اولویت نظام پرستاری باشد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، در پی نامه اخیر رییس کل سازمان نظام پرستاری به رییس جمهور، جمعی از اعضای شورای‌عالی و هیئت مدیره‌های نظام پرستاری در ادوار مختلف با انتشار بیانیه‌ای، ابراز نگرانی کردند. جزییات این نامه به شرح زیر است:

«ان الله لا یغیرما بقوم حتی یغیروا ما به انفسهم»

ایجاد سازمان نظام پرستاری تحقق یک آرزو و هدف دیرینه جامعه پرستاری بود که با تلاش و از خود گذشتگی جمعی از پیشکسوتان و حمایت همه جانبه جامعه پرستاری و همراهی دولت‌ها و مجالس مختلف محقق و شکوفا شد و در طی بیش از یک دهه فعالیت راه پر فراز و نشیبی را طی کرده است. اکنون حفظ و حراست از این نهال تازه، وظیفه منتخبین در همه ادوار است تا این امانت در جهت منافع جامعه پرستاری به کار گیری شود و عمر با عزت آن ادامه یابد.

با تغییرات انجام گرفته در دور چهارم این سازمان تغییرات زیادی در روش و عملکرد اجرایی این سازمان اتفاق افتاد و برخی مسئولین سازمان با روشی تهاجمی و با نامه نگاری‌ها و مصاحبه‌های تند و اغلب غیر ضرور وارد کارزار شده‌اند. انتظار می‌رفت با وجود اشخاصی دانشمند، معتدل و متفکر در جمع اعضای شورای‌عالی و هیئت مدیره‌ها و با فاصله گرفتن از فضای انتخابات، روش‌ها و منش‌های سازمان عقلایی‌تر و به دور از احساسات شود. تغییر گفتمان این سازمان در دیدارهای اخیر مسئولین از جمله وزیر بهداشت، رییس جمعیت هلال احمر و برگزاری نشست‌های مشترک با معاونت پرستاری و حضور در جلسات کارشناسی کمیسیون مجلس و دولت و وزارت نویدبخش تغییرات مناسب و امیدوار کننده در رویکرد سازمان بود و خیلی را امیدوار کرد که مسئولین اجرایی سازمان با تبعیت از عقل جمعی شورای‌عالی و هیئت مدیره‌ها، در مسیر عقلانی و مصالح صنف قدم بردارند. ولی متاسفانه با چرخش ناگهانی و اقدام تعجب برانگیز نامه نگاری اخیر رییس کل سازمان با رییس جمهور بار دیگر نشان داد که روش پیگیری شعاری و احساسی ریشه عمیق در افکار تعدادی از مسئولین اجرایی سازمان دارد.

لذا ما جمعی از منتخبین ادوار مختلف نظام پرستاری در هیئت مدیره‌ها و شورای‌عالی به طور جد از رویه پیگیری غیر کارشناسی امور و متهم شدن سازمان به نهادی بی‌برنامه و غیر قابل اعتماد، ابراز نگرانی کرده و با دلسوزی مثبت به سازمان موارد زیر را اعضای محترم شورای‌عالی گوشزد می‌کنیم:

۱٫ ادامه این‌گونه رفتارهای غیر قابل پیش‌بینی، سازمان را به یک سازمان غیر معتمد در بین نهادهای تصمیم‌گیر تبدیل می‌کند که نمی‌توانند بر قول و قرار‌های خود باقی بمانند و مشی ثابتی ندارند.

۲٫ بر اساس یک برداشت عینی از مجموعه رفتارهای برخی گروه‌های سیاسی و تحولات این روزها در مواضع برخی مسئولان سازمان، گویا برخی جریان‌های سیاسی می‌خواهند سازمان را وارد دعوای بین وزارت بهداشت و وزارت رفاه کنند و خواسته یا ناخواسته منافع پرستاران را در جهت خواست‌های سیاسی، اقتصادی یک طرف فدا کنند. ورود به مباحثی مانند مخالفت با تجمیع بیمه‌ها که هیچ ربطی به خواست‌های عموم پرستاران ندارد و یا اصرار به پیگیری تعرفه‌گذاری فقط از طریق فشار آوردن به وزارت بهداشت و عدم پیگیری تعرفه‌ها از مسئول اصلی آن یعنی وزارت رفاه و شورای‌عالی بیمه و انکار نقش وزارت رفاه در عقب افتادن کارانه پرستاران همه نشان از بازی در میدان سیاست به قیمت از دست دادن منافع پرستاران است.

۳٫ در حالی‌که این روزها کمبود نیرو از یک سو و عقب افتادگی کارانه‌ها از سوی دیگر چالش بزرگی را در بین جامعه مظلوم پرستاری ایجاد کرده و باید این دو موضوع در اولویت اول سازمان صنفی ما قرار گیرد، متاسفانه نامه‌نگاری‌های بی‌فایده و بی‌دلیل اولویت مسئول اجرایی سازمان را تشکیل داده است.

۴٫ از رییس سازمان انتظار می‌رود شان نامه به رییس جمهور را با رعایت ادب نگارش و استفاده از کلمات شایسته که نشان دهنده شخصیت جامعه بزرگ پرستاری است حفظ نماید و از کاربرد جملات و کلمات ناشایست در مکاتبات رسمی خودداری نماید.

۵٫ بر طبق قانون همه اعضای شورای‌عالی در برابر مواضع سازمان که از زبان رییس سازمان و سایت رسمی آن مطرح می‌شود مسئول و پاسخگو هستند و قابل قبول نیست افرادی از شورای‌عالی در فضاها و گفت‌وگوهای شخصی بگویند ما مخالف این گونه روش‌ها هستیم ولی نمی‌توانیم بیان کنیم. حتی کسانی‌که سکوت بکنند نیز در سابقه تاریخی پرستاری موافق این روش‌ها قلمداد خواهند شد و باید در برابر این اقدامات پاسخگو باشند.

۶٫ انتظار ما و همه پرستاران کشور از سازمان صنفی خود پیگیری مسائل صنفی اضطراری مانند کمبود شدید نیرو، تاخیر در پرداخت کارانه‌ها، پیگیری اجرای قانون تعرفه‌گذاری به هر روش ممکن از طریق شورای‌عالی بیمه و وزارت بهداشت، تسری قانون بهره‌وری به بخش خصوصی و دیگر مطالبات بر زمین مانده پرستاران است.

در پایان ضمن تاکید بر حق قانونی مطالبه‌گری برای سازمان نظام پرستاری در جهت دفاع از حقوق مردم و پرستاران بار دیگر تاکید می‌کنیم تنها راه حفظ منافع پرستاران گفتگو و تعامل سازنده با مسئولین است و هر راهی غیر از این محکوم به شکست است و انتظار داریم اعضای شورای‌عالی با اجرای نقش سیاست‌گذاری و نظارتی خود بر سازمان مانع این قبیل رفتار شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/nv8Cz

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک