مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت؛

برخی کشورها سیستم پرستاری ایران را به عنوان الگویی در منطقه طرح کرده‌اند

۱۳۹۵/۰۱/۲۲ در ۱۴:۵۴

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت با بیان این‌که برخی کشورها سیستم پرستاری ایران را به عنوان الگویی در منطقه طرح کرده‌اند، گفت: ما اگر بتوانیم در چند حوزه مانند ثبت صلاحیت حرفه‌ای که اکنون یکی از نقص‌های سیستم ما محسوب می‌شود، اقدامات موثری انجام دهیم، در آینده نه چندان دور می‌توانیم، در رتبه‌های بالاتری در حوزه پرستاری حضور داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از روابط عمومی معاونت پرستاری، احمد نجاتیان با اشاره به شرکت در دو نشست بین‌المللی در ابوظبی امارات، گفت: اولین نشست دو روزه بود و برگزارکننده آن انجمن بین‌المللی سیگماتتاتائو با همکاری دانشگاه جان هاپکینز بودند.

وی با بیان این‌که در این نشست مواردی درباره آینده پرستاری و مامایی مطرح شد، افزود: طی این دو روز شرکت‌کنندگانی از منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی حضور داشتند و مواردی چون اولویت‌های بهداشتی منطقه، نقش پرستاران در حل مسائل بهداشتی منطقه بررسی شد.

نجاتیان ادامه داد: در نهایت بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، بحران‌ها و بیماری‌های روانی با نظر کارشناسان جزو اولویت‌های بهداشتی منطقه اعلام شد. همچنین در حیطه پرستاری بحث توانمندسازی مدیران و رهبران پرستاری مطرح بود و بر افزایش قدرت رهبری در حوزه پرستاری تاکید شد، به طوری‌که بتوان از منابع موجود در این حوزه، بهترین استفاده را در محیط رو به تغییر نظام سلامت در کشورها انجام داد.

مشاور معاون پرستاری وزارت بهداشت در امور بین‌الملل همچنین به دومین نشست دو روزه که با میزبانی دفتر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، اشاره و اظهار کرد: در این نشست حدود ۲۵ نفر از صاحب نظران و کارشناسان حوزه پرستاری در منطقه حضور داشتند که دکتر علا الوان، مدیر پرستاری امرو، در آن سخنانی را در زمینه اهمیت پرستاری و مامایی در رسیدن به اهداف توسعه پایدار و مشکلات بهداشتی منطقه و نقشی که پرستاران می‌توانند در حل مسائل بهداشتی منطقه داشته باشند، مطرح کرد.

وی با بیان این‌که در این جلسه بحث تعیین استراتژی‌های پرستاری و مامایی در منطقه در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۵ بررسی شد، افزود: در نشست‌های پیشین، پیش‌نویس این استراتژی‌ها آماده شده بود، اما در این جلسه برای نهایی کردن آنها بحث شد و مباحث مختلفی در این راستا مطرح شد.

نجاتیان اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز نظرات و پیشنهادات خود را به ویژه در زمینه ایجاد معاونت پرستاری، تدوین برنامه عملیاتی پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و برنامه ثبت صلاحیت حرفه‌ای و راه‌اندازی دوره‌های آموزشی پرستاری تخصصی را مطرح کرد که مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفت و بر این اساس در این نشست پیش‌نویس نهایی آماده شد و در ماه می به تصویب وزرای بهداشت کشورهای منطقه در ژنو رسیده و سپس ابلاغ می‌شود.

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت برخی از نکات مهم سند تعیین استراتژی‌های پرستاری را تاکید بر اجرای دقیق آن دانست و افزود: ما نیز تاکید کردیم که این سند باید از قالب سندی مفهومی و استراتژیک به سندی عملیاتی بدل شود. همچنین طبق پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران بنا شد که نشست‌های سالیانه مدیران پرستاری در منطقه، برگزار شود و بر اساس شاخص‌هایی میزان رسیدن کشورها به اهداف این سند ارزیابی شود.

نجاتیان ابراز امیدواری کرد: با تکمیل و نهایی شدن این سند، ایران نیز بتواند هم جهت با روندهای بین‌المللی در منطقه، اهداف خود را تعیین کند. البته با توجه به اظهارات صاحب نظران منطقه در این نشست، ایران در منطقه از نظر پرستاری دارای جایگاه بسیار خوبی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/wZp55

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک