مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو:

بررسی تخلفات داروخانه‌ها بر عهده انجمن‌ها و نظام پزشکی است

۱۳۹۶/۰۲/۰۳ در ۱۲:۳۸

مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با بیان این‌که داروخانه‌ها موظف به رعایت اصول و ضوابط تعریف شده در قانون هستند، گفت: رسیدگی به تخلفات به عهده اصناف و انجمن‌های مرتبط و نظام پزشکی بوده و معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها مسئولیت نظارت به انجام صحیح آن را عهده‌دار هستند.

به گزارش ایران پزشک، شهریار اسلامی تبار در تشریح  ارائه خدمات حضوری داروخانه‌ای با اشاره به خدمات الکترونیکی و حضوری که به متقاضیان دارو در داروخانه‌ها ارائه می‌شود، گفت: در نوع اول پزشکانی که مجاز به تجویز نسخه الکترونیکی هستند بیمار را به داروخانه‌هایی که به این سیستم مجهز هستند هدایت کرده و از این طریق تامین داروی آن‌ها انجام می‌شود. شیوه اول از سه نوع خدمات الکترونیکی مربوط به داروهای OTC است که در مورد داروهای اندکی که بدون نسخه هم ارائه می‌شود صدق می‌کند.

وی در توضیح نوع دوم خدمت داروخانه‌ها که در آن تحویل دارو مشروط به ارائه نسخه است، اظهار کرد: این کار لزوما با حضور و تائید مسئول فنی داروخانه انجام شده و حتما توضیحات و تذکرات ضروری مصرف به متقاضی یادآوری می‌شود.

اسلامی تبار با اشاره به نوع سوم تحویل دارو که در داروخانه‌های خاص و تحت مراقبت‌های ویژه صورت می‌گیرد، ادامه داد: در این صورت برای تامین دارو باید از بیماران مجوزهای خاص با دستورات خاص اخذ کرد.

مدیرکل دفتر بازرسی، پاسخگویی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که در تمام این شیوه‌های خدمت دهی، داروخانه‌ها موظف به رعایت اصول و ضوابط تعریف شده در قانون هستند، گفت: رسیدگی به تخلفات به عهده اصناف و انجمن‌های مرتبط و نظام پزشکی بوده و معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌ها مسئولیت نظارت به انجام صحیح آن را عهده‌دار هستند.

وی در پایان به تخلف‌هایی که ممکن است در داروخانه‌ها صورت بگیرد نیز اشاره و اظهار کرد: در صورت بروز هرگونه تخلفی اعم از عدم حضور مسئول فنی، ارائه داروی بدون نسخه یا قاچاق و تقلبی و گران‌فروشی اصناف، انجمن‌های مرتبط و نظام پزشکی تخلفات را بررسی کرده و بنا به تخلف صورت گرفته در محاکم قضایی و شبه قضایی مانند محاکم عمومی و تعزیرات حکومتی به آن‌ها رسیدگی می‌شود که در صورت اثبات تخلف، فرد متخلف مشمول تعلیق پروانه داروخانه، جریمه و در مواردی نادر هم حبس می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5CI0A

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک