برنامه‌ریزی وزارت بهداشت برای فرهنگ‌سازی سلفی بگیران

۱۳۹۵/۱۱/۰۴ در ۱۴:۱۹

سخنگوی وزارت بهداشت بروز اتفاقات حاشیه‌ای در حادثه پلاسکو را نیازمند فرهنگ‌سازی مناسب در زمینه مواجهه مردم با این حوادث دانست و گفت: وزارت بهداشت در این زمینه برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد. ساخت کلیپ و اقدامات مشابه برای فرهنگ‌سازی، پیشنهاد خوبی است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری امروز در خصوص بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌های دولتی و داروخانه‌ها گفت: یکی از الزامات قانونی که سازمان‌های بیمه‌گر باید رعایت کنند پرداخت به موقع هزینه‌های بیمارستان‌ها و همچنین داروخانه‌ها در بخش تامین اجتماعی و دولتی است. ما تاکید داریم سازمان‌های بیمه‌گر باید عقب‌افتادگی و معوقات خود را در یک سال گذشته هرچه زودتر جبران کند.

وی افزود: در حوزه خدمات پزشکی جایی نیست که معوقات بیمه‌ای نداشته  باشیم. سازمان تامین اجتماعی باید قانون ۹، بیست و هفتم را به موقع انجام دهد و در پرداخت‌های بیمارستان‌ها اعتدال به خرج دهد و به این صورت نباشد که هزینه‌های بیمارستان‌های تامین اجتماعی به موقع پرداخت شود و بیمارستان‌های دولتی از بدهی‌های سازمان‌های بیمه‌گر رنج ببرند.

حریرچی در خصوص تعطیلی برخی بخش‌های یکی از بیمارستان‌های خصوصی نیز گفت: مشخص است که جامعه پزشکی و سازمان‌ نظام پزشکی و همچنین مردم و رسانه‌ها از ما می‌خواهند مطابق مقررات و قوانین عمل کنیم و کیفیت مناسب را از لحاظ خدمات در اختیار عموم مردم قرار دهیم که در این خصوص با هیچ فرد خاطی چه بیمارستان دولتی و چه بیمارستان بخش‌های خصوصی شوخی و اغماض نداریم.

وی ادامه داد: متاسفانه در شهر تهران بخش‌هایی از یک بیمارستان خصوصی به دلیل تخلفات پملب شده و باید بدانیم این موضوع منحصر به بیمارستان‌های خصوصی نیست و حتی یکی از بیمارستان‌های دولتی در مرکز یکی از شهرستان‌ها تخلفاتی انجام داده بود که برخوردهای لازم با آن صورت گرفت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مهم‌ترین مساله برای ما ارائه کیفیت و خدمات مناسب درمانی در جهت سلامت مردم است.

 

اتفاقات حاشیه‌ای حادثه پلاسکو نیاز به فرهنگ‌سازی دارد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک مبنی بر اقدامات وزارت بهداشت برای جلوگیری از اتفاقات حاشیه‌ای حادثه پلاسکو و لزوم انجام فرهنگ‌سازی در رابطه با مواجهه مردم با این اتفاقات، گفت: برخی از اتفاقاتی که در حاشیه پلاسکو رخ داد نیازمند فرهنگ‌سازی است. وزارت بهداشت در این زمینه برنامه‌هایی را در دست اجرا دارد. ساخت کلیپ و اقدامات مشابه برای فرهنگ‌سازی، پیشنهاد خوبی است.

وی افزود: باید بدانیم که خدمات ارائه شده در ساعات اول حادثه پلاسکو به صورت وسیع توسط بیمارستان‌های دولتی و خصوصی صورت گرفت به طوری‌که در همان ساعات ابتدایی وقوع حادثه، ۱۰۰ تخت ICU توسط بیمارستان‌ها مهیا شد که به نوبه خود کار بسیار بزرگی است.

حریرچی افزود: اگر تصویر یکی از مجروحان آسیب دیده در رسانه‌ها منتشر می‌شد که خدمتی به او ارائه نشده است، به یک بمب خبری تبدیل می‌شد، اما اقدامات مناسب و خدمات‌رسانی به موقع اورژانس و بیمارستان‌ها مانع از بروز این حادثه شده و بنده از رسانه‌ها تقاضا دارم خدمات مثبتی که توسط پزشکان در حادثه پلاسکو ارائه شد را به مردم اطلاع دهند.

 

حریرچی

 

منشور حقوق شهروندی و نقش وزارت بهداشت

حریرچی در ارتباط با منشور حقوق شهروندی که رییس جمهور اعلام کرده و نقش وزارت بهداشت در این زمینه اظهار کرد: طرح تحول سلامت و مجموعه اقدامات رییس جمهور و وزارت بهداشت با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط ناشی از دیدگاه مثبت،‌ مدرن و علمی است که آقای روحانی در برنامه‌های خود اعلام کرد.

وی با اشاره به این‌که سلامت را حق مردم می‌دانیم و روحانی نیز موضوع سلامت و بیمه را از شعارهای اصلی در دوران کاندیداتوری قرار داد، اظهار کرد: برای هر کدام از مسائل مرتبط با سلامت و حقوق شهروندی در شورای عالی سلامت برنامه‌هایی داریم.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: به طور مثال برای موضوع کهنسالی مناطق محروم و … برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی داریم که به تدریج آن را انجام می‌دهیم.

 

ماجرای ترک جلسه شورای عالی بیمه توسط تیم وزارت بهداشت

حریرچی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که چرا در جلسه شورای عالی بیمه، تیم وزارت بهداشت جلسه را ترک کردند، گفت: در مورد این جلسات مقرراتی حاکم است و توافقاتی صورت گرفته ولی به دلیل عدم رعایت این مقررات و توافق‌ها دوستان ما حضور نیافتند؛ عصر همان روز دوباره جلسه‌ای برگزار شد و مسائلی همچوت تعرفه پرستاری در آن مطرح شد.

 

تعرفه‌های پرستاری

وی اضافه کرد: نامه پیشنهادی ما در ارتباط با تعرفه پرستاری چند بار در دو دوره مطرح شده و پیگیر هستیم. به طور مثال برای موضوع تعرفه پرستاری در منزل در صدد هستیم که اقدامات لازم را انجام دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در مورد تعرفه‌ها نیز در برنامه ششم مواردی جزو مصوبات مجلس بود که باید به تایید شورای نگهبان برسد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rDtAS

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک