وزیر بهداشت در گفت‌وگوی ویژه خبری:

برنامه‌هایی برای محدود کردن برخی موارد طرح تحول وجود دارد

۱۳۹۶/۰۶/۰۱ در ۲۳:۴۱

وزیر بهداشت با بیان این‌که برنامه‌هایی برای محدود کردن برخی موارد طرح تحول وجود دارد، گفت: امیدوارم محدودیت در طرح تحول برای ما باشد و اجازه نمی‌دهیم که آسیبی به مردم وارد شود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره درآمد پزشکان در کشور گفت: سرانه تعداد پزشک در کشور متناسب با جمعیت کشور نیست و تعداد پزشک اعم از عمومی و متخصص در کشور کم است و این شکایتی است که به ویژه در مناطق محروم وجود دارد.

وی با بیان این‌که در منطقه کمترین تعداد پزشک را داریم و حدود ۵۲ هزار پزشک عمومی و ۴۰ هزار نفر متخصص در کشور وجود دارد، بیان کرد: توزیع پزشک عمومی تقریبا عادلانه است، اما توزیع پزشک متخصص این‌طور نیست. تعداد متخصصین در کشور کم است و اگر بخواهیم خلاصه بگوییم امکان تربیت برای تربیت متخصص فراوان داریم و متقاضی هم زیاد است، اما طی این دو سه دهه بیمارستان آموزشی ساخته نشده و کمبود فضای آموزشی داریم. نمی‌توان ظرفیت‌ها را بالا برد و فضای آموزشی مناسب نداشته باشیم. اگر این امکان فراهم شود که ۲۰ هزار تخت آموزشی در اختیار گروه‌های آموزشی قرار بدهیم به سرعت می‌توانیم کمبودها را جبران کنیم.

هاشمی با بیان این‌که پزشک بیکار در تخصص‌های مختلف ممکن است داشته باشیم، ادامه داد: امروزه رقم حدود ۴٫۵ تا ۷ میلیون تومان به پزشک متخصص پرداخت می‌شود و ممکن است رقمی بیش از این در کارهای دیگر به پزشکان پرداخت شود و به آن سمت کشش پیدا کنند یا این که فرد نخواهد به خود زحمت بدهد و در مناطقی که دولت نیاز دارد کار نکند.

 

علاقه جامعه به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی به خاطر درآمد بیشتر

وزیر بهداشت افزود: علاقه‌مندی به رشته‌های علوم پزشکی از قدیم وجود دارد و نمی‌توان پزشکان و جامعه پزشکی را به درآمد بالا متهم کرد و درآمدها مشخص است. البته در پزشکی بی‌مهابا به سمت تربیت افراد نرفتند و همه وزرای قبلی کیفیت را در نظر داشتند و خصوصی‌سازی در آموزش پزشکی اتفاق نیفتاد. به طور مثال آقای دکتر فرهادی به من می‌گفت که نزدیک به ۳۰۰ مرکز آموزش عالی مشغول تربیت رشته‌های مختلف مهندسی هستند.

وی با بیان این‌که پزشکی به عشق و علاقه نیاز دارد و اگر این عشق نباشد و کسی وارد آن شود، ممکن است پشیمان شود، گفت: زیرا در پزشکی آن‌قدرها پول نیست. در تخصص‌های مختلف درآمدها متفاوت است و کسانی که رشته جراحی دارند ممکن است درآمد بیشتری نسبت به دیگر پزشکان داشته باشند. درآمد پزشکی نیز مثل بقیه صنف‌ها است. جایی که برخی مقایسه می‌کنند و بداخلاقی‌هایی انجام می‌شود، فقط به درآمد برخی پزشکان توجه می‌شود. پزشکانی داریم که به خودشان فکر نمی‌کنند و فقط به مردم فکر می‌کنند و جان‌شان را نیز می‌دهند. این‌طور نیست که پزشکان بدون زحمت به درآمد بیشتری دست پیدا کنند و پزشکانی داریم که در شبانه‌روز حداکثر ۴ ساعت استراحت دارند و طمع مادی ندارند و عشق به مردم و خدمت و علاقه به حرفه باعث این کار شبانه‌روزی در مناطق محروم می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: همه جور می‌شود با آمار بازی کرد؛ به طور مثال درآمد پزشکی را از بیمارستانی می‌گیرند و با ضعیف‌ترین مرکز پزشکی در اروپا و آمریکا مقایسه می‌کنند. در عین حال پزشکانی داریم که از درآمد پزشکان هم سطح خود در آمریکا هم بیشتر درآمد دارند. در کشورهای اروپایی و آمریکایی، پزشک به نسبت تبحری که دارد، تعرفه و دریافتی بالاتری دارد. فکر می‌کنم عرضه ما کم است و تقاضا زیاد است و راهش این نیست که این افراد را تحقیر کنیم، بلکه باید تربیت و تکثیر و توزیع شوند.

 

حقوق دستیاران و کارورزان

وزیر بهداشت درباره حقوق دستیاران و کارورزان و توزیع پزشکان در مناطق مختلف کشور نیز گفت: دستیاران و کارورزان پزشکی انصافا شرایط معیشتی خوبی ندارند و قابل قیاس با هیچ کشوری نیست. مشکل عمده‌ای که وجود دارد این است که برای این افراد هیچ حقوقی از نظر پرداختی وجود ندارد و باید از درآمد بیمارستان پرداخت شود. یکی از وظایف بیمارستان این است که باید برای ۱۲۰ هزار پرسنل قراردادی از درآمد خود پرداخت کند. البته در این زمینه تلاش بسیاری شد و در برخی دانشگاه‌ها توجه بیشتری به دستیاران و کارورزان داشتند.

وی افزود: امیدواریم در این دولت بتوانیم هیئت‌های امنای دانشگاه‌ها را متقاعد کنیم تا توجه بیشتری داشته باشند. اگر یک دهم دستمزد واقعی دستیاران و کارورزان را به آن‌ها پرداخت کنیم، بسیار بیشتر از مبلغ فعلی خواهد بود.

هاشمی با بیان این‌که در حال حاضر کمبودی از نظر پزشک عمومی در مناطقی که احتیاج است، نداریم، اظهار کرد: پزشکان طرح‌های اجباری دارند و باید به تعداد سال‌های تحصیلی در تخصص و حداقل دو سال در دندان‌پزشکی و داروسازی در مناطق محروم خدمت کنند و این بسیار سخت است. باید از طرح فقط برای آموزش استفاده کنیم و در دوره قبل نیز این کار را شروع کردیم. در بعضی از شهرها می‌گویند چرا متخصص و پزشک نداریم و می‌گویم که شما مسجد دارید و روحانی آوردن برای مسجد بسیار راحت‌تر است و به سختی تربیت پزشک و متخصص نیست.

وزیر بهداشت با بیان این‌که کمبود پزشک در کشور وجود دارد، اما نمی‌توان پزشکان را با زور به مناطق مختلف کشور فرستاد، بیان کرد: در نقاط محروم توزیع پزشکان بسیار خوب بوده، اما اعتراف می‌کنم که برخی پزشکان جوان از ما ناراضی هستند؛ زیرا اجازه تاسیس مطب به آن‌ها ندادیم. طبق قانون پزشکان را از تاسیس مطب محروم کردیم و گفتیم که خودمان پرداخت می‌کنیم، هرچند با تاخیر همراه بود، اما سودش به جیب مردم رفت و رضایت‌مندی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در آینده متخصص، فوق تخصص، پزشک، داروساز، پرستار و غیره که از سهمیه استفاده کردند باید سه برابر سنوات تحصیلی در شهری که تعهد داده ارائه خدمت کند. حُسن این کار این است که هم مردم را می‌شناسد و هم بیماری‌های بومی را می‌شناسد و هم اجبار برداشته شده و هم عدالت اجرا شده است.

 

مشکلات تامین منابع پایدار برای ادامه طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت درباره مشکلات منابع مالی طرح تحول سلامت نیز گفت: باید خریدار خدمت، خدمتی را که از دانشگاه‌ها می‌خرد حداکثر با یک ماه تاخیر پرداخت کند. البته بیمه‌ها نیز مشکلاتی دارند و امیدواریم با تدبیر آقای رییس جمهور این مشکلات برطرف شود. آن‌چه ما می‌خواهیم این است که مشخص شود در چهار سال آینده هر ساله چقدر اعتبار خواهیم داشت؛ زیرا باید سفره‌مان را متناسب با منبع و درآمدمان پهن کنیم.

وی افزود: برنامه‌هایی برای محدود کردن برخی موارد طرح تحول وجود دارد، اما باید اجازه بدهیم آقای رییس جمهور خودشان به این موضوع وارد شوند و قرار شد که با حضور دکتر نوبخت و دکتر کرباسیان جلسه‌ای در این زمینه داشته باشیم. امیدوارم محدودیت در طرح تحول برای ما باشد و اجازه نمی‌دهیم که آسیبی به مردم وارد شود. نظر رییس جمهور این است که نه تنها کاستی در خدمات طرح تحول داده شود، بلکه کیفیت نیز ارتقا پیدا کند. باید بخش‌های مربوط به مدیریت را اصلاح کنیم و بهره‌وری را افزایش بدهیم و صرفه‌جویی کنیم.

هاشمی ادامه داد: مطمئنم تغییرات جدی ایجاد می‌شود و بخشی که مربوط به مردم است، جای نگرانی ندارد؛ زیرا این حق مردم است و افتخار داریم که این کار در دولت یازدهم شروع شد و در دولت دوازدهم با کیفیت بالاتری ادامه پیدا می‌کند. این محدودیت‌ها در مورد پزشکان ممکن است ایجاد شود که راهنماهای بالینی و بیمه‌ها، الزاماتی ایجاد کنند که در بخش تصویربرداری‌ها و آزمایشگاه‌ها و خدمات زیبایی برای بیمه‌ها هزینه‌هایی ایجاد نکنند. البته در مورد مردم هم ممکن است برای دفترچه‌ها سقف گذاشته شود.

وزیر بهداشت گفت: تکلیف قانون است که نظام ارجاع نیز مشخص و در نتیجه هزینه‌ها کنترل شود تا هم دریافت کننده و هم ارائه کننده خدمت دچار مشکل نشود. در نتیجه در مرحله اول باید مدیریت کنیم و بعد در ارائه کنندگان خدمت ممکن است محدودیت‌هایی ایجاد شود.

 

به برکت فضای مجازی، خطاهای پزشکی بیشتر از قبل دیده می‌شود

هاشمی درباره خطاهای پزشکی در کشور و انعکاس آن در فضای مجازی نیز گفت: وضع ما نسبت به جهان از لحاظ آمار بسیار بهتر است. البته به برکت فضای مجازی، خطاهای پزشکی بیشتر از قبل دیده می‌شود. این‌طور نیست که قبلا به این میزان خطا رخ نمی‌داد، بلکه به واسطه فضای مجازی بیشتر منعکس می‌شود.

وی افزود: ممکن است خطاهایی نیز رخ بدهد که رسانه آن‌ها را نبیند، اما آن‌چه دامن زدن و ایجاد نگرانی است، کار صحیحی نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: پزشک باید تشخیص بدهد، تصمیم بگیرد، جراحی کند و بعد مراقبت را انجام بدهد و در نتیجه ممکن است اشتباهی در تشخیص اتفاق بیفتد. البته تا حدی از این خطا قابل قبول است، اما از حدی به بعد را سیستم‌های نظارتی رسیدگی می‌کنند. نباید در آموزش کوتاهی کرد و همچنین نباید در خرید خدمت به نحوی عمل کرد که حق واقعی پزشکان نادیده گرفته شود.

هاشمی در پایان گفت: همه مشکل یک کشور هشتاد میلیونی، بهداشت و درمان نیست و گرفتاری‌های بسیار با منابع محدود وجود دارد؛ در نتیجه نمی‌توان کاریکاتوری خدمات را گسترده کرد و باید توقع‌مان بخشی نباشد و ملی و واقع‌بینانه باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/DtvoQ

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک