وزیر بهداشت در برنامه نگاه یک مطرح کرد:

بهتر است پول سلامت را از مالیات پرداخت کنند، نه نفت

۱۳۹۶/۰۵/۰۱ در ۰۰:۳۳

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با بیان این‌که از صداوسیما متشکرم که برنامه در حاشیه پزشکی را جمع کردند، زیرا این برنامه هم سیاه‌نمایی در حوزه پزشکی بود، گفت: انتقادها را قبول دارم، اما تعداد معدودی هستند که کارشان به عناد کشیده است.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در برنامه نگاه یک درباره انتخابات جنجالی دیروز گفت: کارهای جدید به خصوص وقتی با تکنولوژی ترکیب شود با ریسک همراه است. از مدت‌ها پیش تلاش شد که انتخابات الکترونیک برگزار شود تا مشارکت بالاتر برود. هیئت نظارت بر انتخابات نیز بعد از بررسی مراحل، این نوع انتخابات را تایید کرده بودند مشروط بر این‌که ریسک نشود و روش دستی نیز انجام شود. از قبل گفته شده بود که انتخابات الکترونیک است و اگر مشکلی به وجود بیاید به صورت دستی هم انجام خواهد شد.

وی در خصوص دلایل این اتفاق بیان کرد: دلایل این اتفاق را اگر لازم باشد خود هیئت نظارت اعلام می‌کند، اما خلاصه آن این است که هیئت نظارت ترجیح داد برای صیانت از آرا، انتخابات به روش قبل انجام شود؛ هرچند ممکن بود با کاهش مشارکت همراه باشد. رشد ۲۶ درصدی از نظر مشارکت اتفاق افتاد، اما اگر الکترونیک بود حتما بیشتر از این مشارکت اتفاق می‌افتاد. مطمئن هستم این سازمان بسیار مهم از نظر سلامت مردم در دوره آتی می‌تواند منشا اثرات بسیار خوبی برای ارتقای جایگاه جامعه پزشکی و حفظ حقوق مردم و کمک به دولت در انجام ماموریت‌های خود باشد.

وزیر بهداشت درباره انتخابات اخیر نظام پزشکی ادامه داد: در دوره قبل صلاحیت بسیاری از پزشکان تایید نشد، اما در این دوره هیئت نظارت بسیار خوب عمل کرد. هیئت نظارت در این انتخابات مثل شورای نگهبان است و توانست زمینه حضور بسیاری از افراد را آماده کند. البته نباید جسارت حضور از جوانان گرفته شود، بلکه باید اشکالات خود را بررسی کنند. جامعه پزشکی به دلیل قسم خوردن و سپیدپوش بودن، اصلا نمی‌تواند رنگ و لعاب سیاسی بگیرد و کسانی که سیاسی می‌شوند در این جامه، مورد قبول جامعه پزشکی نیستند.

 

منابع طرح تحول سلامت

وزیر بهداشت درباره منابع طرح تحول سلامت گفت: هر رقم از پولی که به ما می‌دهند از منابع عمومی شامل فروش نفت و مالیات تامین می‌شود؛ اگر این منابع را به مالیات متصل کنیم، مشکل تا حدودی حل می‌شود، زیرا مالیات تضمین بیشتری دارد. به جای این‌که پول ما را از نفت بدهند، بهتر است از مالیات پرداخت کنند.

وی افزود: برای خدماتی که مردم طی هشت تا نه ماه گذشته گرفتند، ما از تامین اجتماعی پولی دریافت نکردیم؛ در حالی‌که بیمه‌شده‌های تامین اجتماعی این خدمات را دریافت کردند. تامین اجتماعی می‌گوید که از دولت طلب‌کار است و باید پولش را از دولت بگیرد و به ما پرداخت کند، اما ما نمی‌توانیم منتظر این موضوع بمانیم. گره زدن مسائل کارگری به موضوع تامین اجتماعی و درمان باید منفک شود و وزارت تعاون و رفاه از تامین اجتماعی جدا شود. یک پزشک‌ستیزی در این سیستم تبلیغ و تشویق شد و طوری شده که برخی دوستان فکر می‌کنند پولی که در این بخش هزینه می‌شود، نباید هزینه شود و به نظر می‌رسد این موضوع قابل سرزنش است. پاشنه آشیل طرح تحول سلامت، همین بحث بیمه‌هاست. بیمه نیز باعث سامان‌دهی در حوزه ارائه خدمت می‌شود.

 

سیاست‌های کلی ابلاغی سلامت

هاشمی درباره سیاست‌های کلی ابلاغی سلامت توسط مقام معظم رهبری اظهار کرد: بخش‌هایی که ما به آن پرداختیم و وظیفه ما بود، انجام شد. در سیاست‌ها آمده بود که باید کاهش پرداخت از جیب مردم صورت بگیرد. اگر رییس جمهور همت نمی‌کرد و در قالب طرح تحول سلامت اعلام نمی‌شد که مردم برای خرید تجهیزات و نخ و سوزن و پروتز و غیره نیازی نیست به خارج از بیمارستان بروند و بیمارستان موظف است آن را پرداخت کند، طبیعی بود که پرداختی از جیب مردم بیشتر می‌شد.

وی افزود: آن‌چه مربوط به قانون‌گذار است هم هنوز اتفاقی در مورد آن نیفتاده است؛ بنابراین یک علت آن همین یک‌پارچه نبودن مدیریت در این حوزه است. یعنی وقتی می‌خواهیم لایحه بدهیم باید ماموریت یک‌پارچه باشد، اما در حوزه ما تولیت یک‌پارچه نیست. حکمی که مقام معظم رهبری داشتند این بود که تولیت سلامت باید یک‌پارچه باشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: باید در این خصوص به اجماع رسید، اما اجماع صورت نمی‌گیرد؛ زیرا همه باید زیر چتر وزارت بهداشت قرار بگیرند. دلیل این‌که این اتفاق نمی‌افتد این است که باید از بالا هم اراده‌ای وجود داشته باشد و رودربایستی را کنار بگذاریم.

 

عدم انتقال شورای عالی بیمه به وزارت بهداشت

هاشمی در مورد بیمه سلامت اظهار کرد: مجلس با مصیبت تصویب کرد که بیمه سلامت به وزارت بهداشت منتقل شود، اما دولت با این موضوع موافقت نکرده بود. از طرف دیگر در مورد شورای عالی بیمه که مهم‌تر است نیز بحث و تصمیم‌گیری شد که این موضوع با یک رای اختلاف که شبهه‌ناک بود منتقل نشد. باید دید که چرا این ولوله همیشه ایجاد می‌شود وقتی بحث بیمه و تجمیع منابع مطرح می‌شود؛ زیرا همه مسائل کارگری را به مسائل درمانی گره زدیم.

وی ادامه داد: بنابراین فکر می‌کنم کشور را باید بر مدار عقلانیت اداره کرد و اگر در برخی زمینه‌ها دانش ناقصی داریم به کشورهای دیگر نگاه کنیم. به طور مثال این مشکل در ترکیه وجود داشت و باید دید که یازده سال پیش چه کردند که اکنون به این موفقیت‌ها دست پیدا کردند.

وزیر بهداشت گفت: برخی از ما هنوز افکار سوسیالیستی داریم و فکر می‌کنیم دولت باید هزینه‌ها را پرداخت کند.

 

ادامه طرح تحول و ترکیب کابینه دوازدهم

هاشمی در خصوص حضور خود در کابینه دوازدهم گفت: رییس جمهور چندین بار در این خصوص صحبت کردند. معتقدم همه باید به دکتر روحانی کمک کنند؛ زیرا دولت دوازدهم بحث آینده کشور ایران است و فقط بحث یک شخص و گروه مطرح نیست. هر شخصی که می‌خواهد کمک کند باید خالصانه به پیش‌برد منافع ملی فکر کند. در این راستا به ابزار و لوازمی نیاز است و اگر اراده مجلس در این مسیر باشد، حتما همراهی می‌کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: نمی‌توان برای رییس دولت شرط گذاشت؛ ما پزشک هستیم و طی سی سال خدمت کردیم. همواره مقایسه می‌کنیم که کجا موثرتر هستیم. اگر قرار باشد با نگرانی و ابهام و عدم تحقق وعده‌ها چهار سال دیگر را سپری کنیم، طبیعی است که مصلحت نیست. به هر حال این طرح شروع شده است. در نتیجه باید یا بخش‌هایی را حذف کرد و برای آن منابع پایداری در نظر گرفت.

وی افزود: کسی که مسئول حوزه سلامت است در خصوص آب، غذای مردم، صداوسیما، دستگاه قضایی و همه این موارد باید پاسخگو باشد. ما تقریبا هفتاد تا هشتاد درصد وقت خود را به مسائل حاشیه‌ای گذراندیم. این جدا از پروژه‌سازی‌هایی است که در مورد جامعه پزشکی و پرستاری انجام می‌دهند. در نتیجه فکر می‌کنم موثر بودن مهم است و این مهم نیست که کجا باشیم یا نباشیم. همه باید شیفته خدمت باشیم و اگر بتوانیم آن‌چه نیاز امروز کشور است را انجام دهیم، وظیفه داریم از همه وجود خود مایه بگذاریم.

 

انتقاد از طرح تحول سلامت

هاشمی درباره نظر منتقدان در خصوص طرح تحول سلامت گفت: این حرف درست نبود؛ زیرا می‌گفتند مردمی که نیازمند درمان هستند را درمان نکنیم و دارو به آن‌ها ندهیم. البته ردیف‌هایی را به عنوان اعتبار در مجلس تصویب کرده بودند و تصور ما این بود که ردیف‌ها تخصیص داده می‌شود و خزانه هم پرداخت می‌کند. شاید روسای ما فکر نمی‌کردند که مشکلات ادامه تحریم‌ها وجود داشته باشد. به هر حال این اتفاق نیفتاد و فکر نمی‌کردند که قیمت نفت بیش از دو تا سه برابر کاهش پیدا کند. در نتیجه اگر بخواهیم آن حرف‌ها را بپذیریم به این معنی است که نباید کاری انجام می‌دادیم.

وی افزود: بسیاری از این افراد به دکتر احمدی نژاد معترض بودند که چرا یارانه نقدی داده شده و یارانه غیرنقدی در حوزه سلامت داده نشده است. طرح تحول سلامت نوعی یارانه غیرنقدی و جدید بود.

وزیر بهداشت با بیان این که طبق مصوبه مجلس باید ده درصد از هدف‌مندی یارانه‌ها به طرح تحول اختصاص می‌یافت، گفت: کل پولی که به ما داده شد ۱۲ هزار میلیارد است.

هاشمی درباره رضایت مردم از طرح تحول سلامت گفت: دولت سالیانه ۱۵ هزار میلیارد سالیانه برای خرید گندم پرداخت می‌کند. البته در آن بخش هم انجام این هزینه نیاز است. در آموزش و پرورش هم اعتبارات به ۳۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تا قبل از سال ۹۶ افزایش یافت. عده‌ای غیرمنصفانه این طرح ملی را به این تشبیه کردند که پول این طرح به جیب پزشکان می‌رود و کاری برای مردم انجام نشده است. در حالی‌که مردم در همه مراکز معتبر نظرسنجی بالای هفتاد درصد از این طرح رضایت داشتند.

 

تقدم درمان بر بهداشت در طرح تحول سلامت

وی افزود: می‌گویند طرح تحول سلامت فقط برای درمان است. من بارها گفتم کاری که در این دولت برای بهداشت شد، طی دولت‌های قبل انجام نشده و اعتبارات بهداشت ۸۰ درصد افزایش یافت. البته فکر می‌کنم آن‌قدر کار داریم که نباید به این حاشیه‌ها پرداخت.

وزیر بهداشت با اشاره به بحران دارو در ابتدای راه دولت یازدهم گفت: ما چیزی حدود ۴۰ هزار تخت بیمارستانی را عوض کردیم و دو میلیون و نیم مترمربع را بازسازی کردیم و ساختیم. درست است که به درمان توجه شده، اما باید توجه کرد که این نیاز و مشکل مردم بود.

 

کاهش واردات پالم

هاشمی در خصوص واردات پالم نیز بیان کرد: در شروع دولت ۷۵۰ هزار تن پالم وارد می‌شد و ما این عدد را به ۳۵۰ هزار تن رساندیم. اتفاقی که افتاد این بود که دولت در مورد واردات پالم، تعرفه را افزایش داد و هزینه را بالا بردیم تا واردات کاهش پیدا کند. در این فرصت احتمالا ۵۰ هزار تن افزایش واردات اتفاق افتاده است. مصرف آن در چیزهایی مثل بستنی و شکلات مورد نیاز است.

 

تعطیلی برنامه حاشیه پزشکی

وزیر بهداشت گفت: از صداوسیما متشکرم که برنامه در حاشیه پزشکی را جمع کردند، زیرا این برنامه هم سیاه‌نمایی در حوزه پزشکی بود.

وی افزود: باید دید حاصل این برنامه‌ها چیست. به طور مثال یک بخیه باز یا بسته شده بود. این در حالی است که دستگاه قضایی وجود دارد و می‌تواند بررسی کند. البته این به معنی نادیده گرفتن اشکالات نیست. بیشترین هجمه‌ها از صنف و گروه‌ها به من شد و اختلاف دیدگاه وجود دارد.

 

بی‌عدالتی در پرداخت پزشکان و پرستاران

هاشمی با بیان این که انتقادها را قبول دارم، اما تعداد معدودی هستند که کارشان به عناد کشیده، گفت: این افراد حتی نسبت به دولت نیز از حالت نقد خارج شدند. در حوزه پرستاری نیز به همین صورت است و عده‌ای دنبال پزشک ستیزی هستند. اگر همه نسبت به هم چنین رفتاری داشته باشند، کارنامه مناسبی برونداد نخواهد شد.

وی افزود: بی‌عدالتی در پرداخت‌ها وجود دارد. درآمد پزشکان نیز حتی با هم متفاوت است. بنای این نظام پرداخت از سی سال پیش گذاشته شده و گفتند هرچقدر بیمار ویزیت کنند، به همان میزان پرداخت می‌شود. ممکن است روزی مجلس تصویب کند یا دولت تصمیم بگیرد و این روند اصلاح شود.

وزیر بهداشت در خصوص پیش‌قدم شدن برای حل این مشکل اظهار کرد: من در این زمینه پیش‌قدم نمی‌شوم؛ زیرا حتما باید از طرف صنف پیشنهاد شود و اجماعی در این زمینه وجود داشته باشد. تغییر نظام پرداخت در همه دنیا کار ساده‌ای نیست.

هاشمی با بیان این‌که کارانه‌ها از درآمد کل بیمارستان پرداخت می‌شود، ادامه داد: کسانی که می‌خواهند رابطه پزشک و پرستار را به هم بزنند، باید بدانند که اگر پزشک نباشد این درآمد بیمارستان هم ایجاد نمی‌شود.

 

ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

وزیر بهداشت در خصوص افزایش ماندگاری پزشکان در مناطق محروم گفت: هیچ جا ندیدم که آمار متخصصین کمتر از دو برابر افزایش پیدا کرده باشد. علاقه من به سیستان و بلوچستان زیاد است و معتقدم در همه حوزه‌ها باید به آن‌جا توجه کرد. بیشترین خدمات و پروژه‌ها در این استان انجام شده و فکر می‌کنیم هنوز به پنجاه درصد چیزی که باید برسیم هم نرسیدیم.

وی افزود: جاهایی داشتیم که پزشک نداشتیم، اما الان حدود ۱۵ یا ۲۰ پزشک داریم. در هیرمند ۱۱ یا ۱۲ پزشک داریم. در زابل بالای ۶۰ متخصص و فوق تخصص داریم. البته برخی همکاران گلایه‌مند بودند.

هاشمی با بیان این‌که در برنامه ششم توسعه منبع جدیدی برای این کار دیده نشده، اظهار کرد: در برنامه ششم فقط بحث سیگار بود که آن هم با لابی‌هایی که وجود دارد در حال بی‌اثر شدن است. در همه دنیا هزینه اقدامات آسیب رسان را بالا می‌برند تا کمتر استفاده شود. وقتی سیگار ارزان و در دسترس باشد، زیاد استفاده می‌شود و در نتیجه هزینه دستگاه سلامت زیاد می‌شود. باید عوارض یا مالیات آن را بالا برد تا مردم راحت استفاده نکنند.

 

تعرفه‌های پزشکی

هاشمی گفت: اقتصاد در حوزه سلامت باید با مدل علمی تعریف شود. به طور مثال قیمت تمام شده خدمت برای یک تخت بیمارستانی در تهران شبی ۲۰۳ هزار تومان است. بیمه‌ها ۱۳۰ هزار تومان از این را به ما پرداخت می‌کنند. حرف ما این است که در بخش دولتی سود ندهند، اما در سازمان برنامه و بودجه حساب کنند که قیمت تمام شده خدمات چقدر است و هزینه آن پرداخت شود.

وی افزود: این‌که در بخش خصوصی تعرفه‌ها را سرکوب می‌کنیم، آن‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و مدل ارائه خدمت ما سوسیالیستی می‌شود. وقتی یک کلینیک وجود داشته باشد یا پنج کلینیک وجود داشته باشد، عرضه بیشتر از تقاضا می‌شود و طبیعی است که قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xUJPu

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک