بهره‌برداری از نخستین مرکز جامع غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان

۱۳۹۵/۰۸/۲۴ در ۰۸:۴۵

نخستین مرکز جامع غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان با تلاش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، با تلاش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نخستین سیستم جامع غربالگری بیماری‌های متابولیک بدو تولد در آزمایشگاه جامع تحقیقاتی دانشگاه رسما آغاز به کار می‌کند.

این مرکز با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از اساتید و محققان حوزه بهداشت و درمان افتتاح می‌شود.

مرکز غربالگری بیماری‌های متابولیک بدو تولد در فضایی به وسعت ۱۰۰ مترمربع و به منظور بررسی ۳۴ نوع اختلال متابولیک طراحی و احداث شده است.

غربالگری بیماری‌های متابولیک در بدو تولد یکی از اقدامات پیش‌گیرانه‌ای است که در بسیاری از کشورها روی تمامی موالید به صورت همگانی و گاهی اجباری انجام می‌شود. طی این غربالگری، نوزادانی که با بیماری‌ها و اختلالات مادرزادی متابولیک به دنیا می‌آیند، مشخص می‌شوند تا با اقدامات درمانی از قبیل تنظیم رژیم غذایی از به وجود آمدن عوارض ناشی از این اختلالات مانند عقب افتادگی‌های ذهنی پیشگیری می‌شود.

هم اکنون به صورت معمول تنها چهار بیماری متابولیک با گرفتن یک قطره خون از پای نوزاد انجام می‌شود که این مرکز قادر است تا ۳۴ بیماری متابولیک را به همین روش تشخیص دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ZQ8UN

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک