رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان:

بهزیستی بودجه حمایت از سالمندان دریافت می‌کند

۱۳۹۵/۰۷/۱۰ در ۱۶:۱۱

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از اختصاص ردیف بودجه خاص برای سالمندان در اعتبارات وزارت تعاون و در بودجه سازمان بهزیستی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، فرید براتی سده در رادیو گفت‌وگو با اشاره به اختصاص ردیف بودجه خاص برای سالمندان در سال جاری گفت: در اعتبارات وزارت تعاون و در بودجه سازمان بهزیستی برنامه‌ای تحت عنوان حمایت از سالمندان با موافقت دولت تخصیص داده شده و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم نیاز این بخش را افزایش دهیم.

وی با اشاره به لزوم توانمندسازی و حضور اجتماعی گفت: امیدوارم در دنیا شاهد سالمندی مثبت و فعال باشیم؛ سالمندان دارای گستره و تنوع نیازی هستند و آغاز آن در کشورمان مصادف با آغاز بازنشستگی و کاهش درآمدهاست.

براتی گفت: روز سالمند باید از وضعیت مناسبتی بودن خارج شود و وارد مسائل اجتماعی گردد. باید از سنین کودکی، عجز و منزلت سالمندی را به آحاد جامعه یادآوری کنیم.

همچنین فرحناز محمدی، متخصص پرستاری با بیان این‌که فرایند سالمندی دارای شروع خاصی نیست، اظهار کرد: مرز خاصی برای سالمندی قائل نیستیم، اما به لحاظ مسائل اجتماعی و قانونی در کشورهای توسعه یافته سن ۶۵ و کشورهای در حال توسعه ۶۰ سال را به عنوان آغاز سالمندی مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: سالمندان عضوی از جامعه هستند و وظایف و نقش‌هایی دارند و بایستی فرهنگ مناسبی را نسبت به پدیده سالمندی فراهم آوریم.

محمدی گفت: ما پیشینه فرهنگی و آموزه‌های مذهبی مهمی را در این حوزه در دست داریم و برای تقویت این فرهنگ باید از سال‌های پایین‌تر آموزش ارائه شود، ولی امروز در کتب درسی ما مطالب در این مورد کم است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/FFMj9

برچسب‌ها,

ایران پزشک