به دست خرزهره باغچه‌تان نمیرید

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۱۹:۲۴

شادنیا

رییس بخش آی سی یو مسمومین بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به سمی و خطرناک بودن گل خرزهره که در بسیاری از منازل و پارک‌ها کاشته می‌شود، گفت: تمام قسمت‌های این گیاه اعم از گل، دانه، برگ و ساقه‌اش حاوی یک ماده سمی است که روی بافت قلب اثر می‌کند و می‌تواند باعث ایست قلبی و ایجاد ضربانات نامنظمی در قلب و در نهایت منجر به مرگ افراد شود.

به گزارش ایران پزشک، شاهین شادنیا، متخصص سم شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مسمومیت گیاهی با گیاه خرزهره خیلی شایع اتفاق می‌افتد و زیاد هم دیده می‌شود؛ به این خاطر که بیشتر در دسترس شهروندان قرار دارد.

وی ادامه داد: خیلی از افراد این گیاهان را در باغچه‌های خود می‌کارند؛ چون اعتقاد بر این است که گیاه خرزهره باعث می‌شود پشه‌ها از محیط منزل دور شوند. از این رو مردم این گیاه را در حیاط یا باغچه‌های منزل می‌کارند. حتی این گیاه را در کنار خیابان‌ها و پارک‌ها نیز مشاهده می‌کنیم.

این متخصص سم شناسی در ادامه بیان کرد: تمام قسمت‌های این گیاه اعم از گل، دانه، برگ و ساقه‌اش حاوی یک ماده سمی است که روی بافت قلب اثر می‌کند؛ اثرات شبیه به دارویی مثل دیگوکسین را دارد که روی قلب اثر می‌کند و می‌تواند باعث ایست قلبی و ایجاد ضربانات نامنظمی در قلب شود و در نهایت منجر به مرگ افراد می‌شود.

رییس بخش آی سی یو مسمومین بیمارستان لقمان حکیم در برنامه «یک نکته، یک متخصص» رادیو سلامت گفت: به همین خاطر توصیه می‌کنیم که اگر در باغجه منزل این گیاهان را دارید یا اگر در پارک‌ها این گیاهان را می‌بینید، خیلی مراقبت کودکان باشید. زیرا به خاطر زیبایی این گل‌ها، کودکان جذب آن می‌شوند و ممکن است گل را به دهان خود ببرند.

شادنیا گفت: این ماده فوق العاده سمی و کشنده است و درمان اختصاصی که باید برای آن انجام شود متاسفانه خیلی گران‌قیمت است و هزینه بسیار بالایی دارد و بسیاری از موارد تا شروع درمان ممکن است زمان زیادی ببرد و ناخواسته منجر به مرگ افراد شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mdhvt

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک