مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو:

بیشتر دریافتی نمک ما ایرانیان از نان و پنیر است

۱۳۹۵/۰۶/۱۷ در ۱۰:۱۸

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو بر همکاری اهالی صنعت، سیاست‌گذاران سلامت و مصرف‌کنندگان بر یافتن جایگزین نمک برای استفاده در فراورده‌های غذایی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، بهروز جنت درباره استفاده از شکر، نمک و چربی در غذا گفت: متاسفانه برخی از مواد مضر موجود در غذا، همان مواد خوش‌مزه کننده همچون شکر، نمک و چربی هستند که مکررا درباره نقش مخرب آن‌ها در بروز بیماری‌های واگیردار از سوی متخصصان صحبت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه یکی از چالش‌هایی که وزارت بهداشت برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیردار دارد، همین مزه غذاها است.

جنت گفت: کافی است که تولیدکننده‌ای فقط اندکی از نمک فراورده غذایی خود را کاهش دهد، آن وقت اعتراض مشتریان به سوی او سرازیر خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که بهتر است به صورت جدی جایگزین‌هایی را برای این مواد یافت، افزود: بی‌شک یکی از آسان‌ترین و مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های بزرگ‌سالی، هدایت ذائقه کودکان به سمت منطق صحیح مصرف مواد غذایی است.

مدیر کل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: نقش ذائقه‌سازی در فرهنگ سلامت بسیار تعیین کننده است و باید از کودکی به فرزندان‌مان، تغذیه مطلوب را آموزش دهیم.

وی ادامه داد: اگر طبع فرزندمان به سمت غذاهای شور گرایش پیدا کند و این عادت در او نهادینه شود، در بزرگ‌سالی باید هم انتظار پرفشاری خون و بسیاری مشکلات دیگر را از او داشت.

جنت اظهار کرد: بیشتر دریافتی نمک ما ایرانیان از نان و پنیر است.

وی ادامه داد: در ابتدا شاید پیشنهاد جایگزینی موادی همچون ترشی‌جات به جای آن پیشنهاد بدی نباشد، اما استفاده از تشدیدکننده‌های نمک به عنوان حربه دیگری است که امروزه در صنعت برای جلوگیری از آسیب‌های این ماده غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش به گونه‌ای عمل می‌شود که با وجود مصرف اندک، شدت طعم نمک در غذا اتفاق بیافتد و مثلا نمک یک درصد در ذائقه مصرف‌کننده القای ۲ تا ۲/۵ درصدی کند.

جنت اضافه کرد: راهکار دیگری در دنیا برای کاهش نمک کاربرد دارد و آن استفاده از تکنولوژی‌های صنعتی جدید مثل نمک‌های توخالی است. این نمک‌ها با کریستال‌های توخالی و سبکی که دارد اگر چه حس شوری دل‌خواه را به  مصرف‌کننده می‌دهد، اما عملا از گرماژ و جرم اندکی برخوردار است. ایجاد شیب غلظتی به عنوان راهکار دیگری است که می‌تواند در کاهش مصرف نمک به شدت تاثیرگذار باشد.

وی در پایان گفت: همه موارد مطروحه در نهایت به خواست مثلث اهالی صنعت، سیاست‌گذاران سلامت و مهم‌تر از همه، مصرف‌کنندگان باز می‌گردد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/P3qdJ

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک