رییس دانشگاه علوم پزشکی قم:

بیمه‌ها رسالت خود را برای کاهش هزینه‌های غیرضروری درمان ایفا کنند

۱۳۹۵/۱۲/۰۴ در ۱۹:۳۴

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به مشکل تجویز غیرمنطقی دارو و درخواست آزمایشات پاراکلینیکی بی‌مورد توسط برخی پزشکان گفت: سازمان‌های بیمه به عنوان متولی اصلی اصلاح و رفع این موارد باید وارد عرصه شده و نظارت داشته باشند.

به گزارش ایران پزشک، ابوالفضل ایرانی خواه امروز در کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو که در معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قم و با حضور جمعی از اساتید و مسئولان سازمان‌های بیمه استان برگزار شد با اشاره به مشکل تجویز غیرمنطقی دارو و درخواست آزمایشات پاراکلینیکی بی‌مورد توسط برخی پزشکان گفت: سازمان‌های بیمه به عنوان متولی اصلی اصلاح و رفع این موارد باید وارد عرصه شده و نظارت داشته باشند.

وی تصریح کرد: برخی همکاران در تجویز دارو و درخواست آزمایشات و همچنین و بررسی‌های پاراکلینیکی موازین علمی را رعایت نمی‌کنند و این واقعیت علاوه بر این‌که هزینه‌های گزاف بر اقتصاد مردم و جامعه تحمیل می‌کند، با روح پویا و پیشرفته جامعه پزشکی نیز مغایر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اگر چه در بروز این موارد نامطلوب خود مردم و همچنین نهادهای فرهنگی و رسانه ملی در اصلاح آن نقش و رسالت ویژه برعهده دارند، ولی سازمان‌های بیمه به عنوان متولی اصلی آن به عنوان خریدار خدمت باید بیش از پیش وارد عرصه شده و در کاهش هزینه‌های غیر ضرور و بهبود ارائه خدمات توسط جامعه پزشکی رسالت مهم خود را ایفا کنند.

وی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت و همچنین برکات این طرح افزود: برخی متاسفانه به غلط و غیر منصفانه تمامی اثرات و برکات این طرح را نادیده گرفته و با چشم پوشی از این‌که این طرح موجب برداشتن شدن هزینه‌های کمر شکن از دوش مردم شده، سخن می‌گوید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان این‌که با اجرای طرح تحول نظام سلامت انقلابی عظیم در عرصه درمانی و بهداشتی رخ داد گفت: باید نگاه دقیق و منصفانه داشته باشیم و برکات ارزشمند طرح را در افزایش رضایتمندی مردم که موجب کاهش هزینه‌های کمرشکن درمانی و خشنودی آن‌ها از ارتقای سلامت و تکریم دردمندان در مراجعه به مراکز تشخیصی درمانی شد را، کمرنگ نبینیم، چرا که این خدمت خالصانه موجب رضایتمندی مردم شریف از نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است.

شایان ذکر است این کمیته طی دو سال گذشته به دستور رییس دانشگاه علوم پزشکی قم فعال شده که با برگزاری جلسات منظم توانسته در مصرف منطقی دارو و همچنین تجویز صحیح اثر بخش باشد.

با اقدامات صورت گرفته توسط این کمیته و فعالیت در بعد فرهنگ سازی و آموزشی، استان قم در مصرف آنتی بیوتیک توانسته شاهد کاهش چشمگیری باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TAnQu

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک