رییس انجمن اورولوژی ایران:

بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مردان علت نیمی از ناباروری هستند

۱۳۹۵/۱۲/۰۳ در ۲۱:۴۹

رییس انجمن اورولوژی ایران با اشاره به این‌که در بیشتر بیماری‌های شایع مشترک بین دو جنس زن و مرد، مردان بیشتر مبتلا می‌شوند، گفت: مردان ایرانی ۴ تا ۵ برابر بیشتر از زنان به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند.

به گزارش ایران پزشک، عباس بصیری گفت: مردان ۲ برابر بیشتر نسبت به زنان به سرطان کلیه و ۲٫۵ برابر به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا می‌شوند.

او با اشاره به این‌که ۱۳ درصد زوجین ایرانی مبتلا به ناباروری هستند، اظهار کرد: در دنیا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مردان علت نیمی از ناباروری هستند، اما در فرهنگ ما بیشتر علت ناباروری را زنان می‌داند که این باور غلط است.

رییس انجمن اورولوژی ایران به بیماری‌های شایع در دستگاه ادراری اشاره کرد و گفت: سنگ در ادرار، پروستات و سرطان‌ها از جمله بیماری‌های این عضو است.

او با اشاره به این‌که سرطان پروستات و مثانه از جمله سرطان‌های شایع در مردان است، افزود: مردان باید به این بیماری‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

بصیری، هفته سلامت مردان را فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به این قشر از جامعه دانست و گفت: بیشترین تمرکز امسال در مورد ناباروری مردان است و در روز پنجشنبه (۵ اسفند ماه) در تهران و برخی از شهرهای کشور برنامه‌های متعددی اجرا خواهد شد.

او معاینه رایگان مردان، اطلاع رسانی در مورد بیماری‌های شایع در مردان و راه اندازی ۲ اتوبوس سلامت در تهران را از جمله برنامه‌های این هفته اعلام کرد و افزود: مردان باید آگاهی لازم در مورد بیماری‌های شایع داشته و اقدامات پیشگیرانه برای رفع آن‌ها به عمل آورند.

نایب رییس انجمن اورولوژی ایران نیز به امکان اهدای اسپرم در شرایط خاص اشاره کرد و گفت: مجوز شرعی این موضوع داده شده، اما همچنان ابهاماتی در مسائل حقوقی در این زمینه وجود دارد که باید برطرف شود.

هفته اول اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان در کشور نام­ گذاری شده و متولیان حوزه بهداشت و سلامت در صدد اجرای برنامه‌های متعدد برای آگاهی بخشی بیشتر مردان و ارتقای سلامت آنان هستند.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Oghm3

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک