تاثیرات کم نوشیدن آب بر سلامت جسم

۱۳۹۶/۰۲/۰۱ در ۱۶:۵۵

آب

یک متخصص تغذیه با بیان این‌که بسیاری از ناراحتی‌های کلیوی در سالمندان ریشه در مصرف کم مایعات دارد، گفت: وقتی آب کمتر می‌خوریم، مشکلات شدیدی مانند سردرد و مشکلات کلیوی رخ می‌دهد.

به گزارش ایران پزشک، مرتضی صفوی، دانشیار دانشگاه و متخصص تغذیه با تاکید بر این‌که نیاز به آب در فصول مختلف تفاوت نمی‌کند، گفت: در فصل گرما، تعریق صورت می‌گیرد و نیاز به مصرف آب بیشتر می‌شود. مثلا فردی که شاطر است و پشت تنور می‌ایستد طبیعی است که به دلیل تعریق به آب بیشتری نیاز دارد، ولی در شرایط عادی آب برای سوخت و ساز و برای شاداب کردن پوست و مو لازم است. بنابراین نباید این را متمایز کنیم و بدانیم در تمامی فصل‌های سال بدن ما به آب نیاز دارد.

وی در ادامه به تاثیرات کم نوشیدن آب بر سلامت جسم اشاره و بیان کرد: کم نوشیدن آب روی سلامت جسم قطعا تاثیراتی می‌گذارد. به دلیل این‌که سوخت و ساز خوب انجام نمی‌شود وقتی آب کمتر می‌خوریم، مشکلات شدیدی مانند سردرد و مشکلات کلیوی رخ می‌دهد. وقتی که ادرار به دلیل نخوردن آب غلیظ می‌شود همین می‌تواند زمینه ایجاد کریستال‌ها، عفونت‌ها و سنگ‌ها در سیستم ادراری شود.

این متخصص تغذیه ادامه داد: البته دو دیدگاه وجود دارد؛ یکی این‌که واقعا افراد روزی هفت الی هشت لیوان آب بخورند که این خیلی خیلی خوب است. از طرفی دیگر بعضی از نظریه پردازان عقیده دارند که فرد فقط در مواقع تشنگی باید آب بخورد که البته این هم درست است. این دو دیدگاه یکسان است؛ زیرا کسی که نیاز به آب دارد طبیعتا تشنه خواهد شد. ولی کسی که آب و نوشیدنی‌های سالم (آب‌میوه های بدون شکر) زیاد می‌نوشد، در این گونه موارد اصلا ایجاد تشنگی نمی‌شود. پس در هر صورت اعتقاد داریم که مصرف مایعات را بیشتر کنید.

ضفوی در ادامه تاکید کرد: خیلی از ناراحتی‌های کلیوی که به خصوص در سالمندان ایجاد می‌شود قطعا ریشه در کم خوردن مایعات دارد. آب مایه حیات است و می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد. استفاده کردن از آب سالم می‌تواند سلامتی را به دنبال داشته باشد.

این متخصص تغذیه در پاسخ به این پرسش که برای ورزشکاران چه مقدار آب روزانه لازم است، گفت: بسته به نوع ورزش مقدار آب متفاوت است. فردی که عرق می‌کند و فعالیت‌های زیاد و تحرکات زیاد دارد طبیعی است که یک میزان بسیار بالایی، چند لیتر آب بدن به دلیل عرق کردن مداوم و دویدن بیش از حد از دست می‌دهد. وقتی که این آب‌ها از راه تعریق دست می‌رود، املاح و ویتامین‌ها هم از بین می‌روند.

وی ادامه داد: بنابراین آب سالم استفاده کنیم که هم نیازهای بدن و هم املاح مورد نیاز تامین شود به خصوص املاح اگر تنظیمش به هم بخورد، الکترولیت‌ها (به خصوص سدیم، پتاسیم و کلورین‌ها) اگر تعادلش به هم بخورد واقعا می‌تواند حتی منجر به مرگ شود. حتما دقت کنیم وقتی آب بدن‌مان به هر دلیلی به دلیل شغل، ورزش، شرایط گرما کم شود باید آب بدن را جبران کنیم.

این متخصص تغذیه در پایان در برنامه «ورزش همگانی» رادیو سلامت اظهار کرد: باید حتما میزان آب را برای دریافت ورزشکاران، متناسب با نوع ورزشی که انجام می‌دهند افزایش بدهیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/sIr4y

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک