سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی مطرح کرد:

تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی

۱۳۹۷/۰۱/۲۰ در ۱۲:۱۶

حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: قاعدتا افزایش قیمت دلار در قیمت‌ گذاری تجهیزات پزشکی نیز موثر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری با حضور خبرنگاران درباره عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت ارائه کنندگان خدمات سلامت گفت: به علت تاخیر در پرداختی که به گروه‌های مختلف داریم، به صورت رسمی عذرخواهی می‌کنم.

وی افزود: واقعیت این است که تراز مجموعه بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی مثبت است. یعنی اگر ما همه مطالبات‌مان را بگیریم و همه بدهی‌ها را پرداخت کنیم، رقم اندکی باقی می‌ماند.

حریرچی با بیان این‌که مشکل اصلی در عدم پرداخت منابع و عدم وفاداری به عهد سازمان‌های بیمه‌گر است، اظهار کرد: در سال ۹۶ ما بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان سند به سازمان‌های بیمه‌گر ارسال کردیم و حدود ۳ هزار میلیارد پرداخت شده و بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان هنوز پرداخت نشده است.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: حدود ۲ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد نیز سند بین راهی وجود دارد و وزارت بهداشت فقط ۱۳ هزار میلیارد تومان از ۴ سازمان بیمه‌گر اصلی یعنی بیمه سلامت، بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و بیمه کمیته امداد طلب دارد.

 

تاثیر تعطیلات نوروزی بر سلامت جامعه

حریرچی در ادامه این نشست خبری گفت: تعطیلات طولانی مدت به سلامت مردم ایران ضربه وارد می‌کند. در تعطیلات میزان بروز و شیوع بیماری‌ها تغییر نمی‌کند و مثلا سرطان کم یا زیاد نمی‌شود.

وی افزود: در تعطیلات مصدومین ترافیکی و بیماری‌های قلبی و دیابتی بیشتر می‌شود. خدمات سرپایی بخش خصوصی در تعطیلات به مدت طولانی تقریبا تعطیل است و خدمات بستری غیر اورژانس بخش خصوصی نیز عمدتا به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه در تعطیلات بخش دولتی باید اورژانس‌ها را فعال‌تر از بخش معمول نگه دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: از طرفی نمی‌توان به پرسنل بهداشتی و درمانی گفت که همه کشور تعطیل است و شما فقط ۵ روز تعطیل هستید.

 

قیمت گذاری تجهیزات پزشکی

حریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره قیمت گذاری تجهیزات پزشکی گفت: قیمت گذاری فعلی مربوط به سال ۹۳ نیست و در مقاطع مختلف تعدیل‌های لازم در این رابطه انجام شده است.

وی افزود: در مورد قیمت تجهیزات پزشکی میزان ارزبری اهمیت دارد. قاعدتا افزایش قیمت دلار در قیمت‌ گذاری تجهیزات پزشکی نیز موثر خواهد بود.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: منتظریم بحران فعلی در مورد دلار رفع شود و اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود.

 

صنعت داروسازی کشور

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره صنعت داروسازی گفت: در این صنعت اقدامات مهمی طی دهه‌های گذشته انجام شده است. تصویب طرح ژنریک و اعتماد به داروسازان ایرانی، تصمیم مهمی بود که ایران در دهه ۶۰ گرفت و موجب شکوفایی این صنعت در کشور شد.

وی افزود: صنعت داروسازی ما به خوبی توسعه پیدا کرده است.

 

افزایش قیمت برخی داروها

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت برخی داروها گفت: وقتی در مورد سبد داروهای تولید داخل و وارداتی اظهار نظر می‌کنیم، ممکن است یک یا چند دارو از مجموعه داروها دچار کاهش قیمت یا افزایش قیمت شوند.

وی افزود: گاهی علت‌های خاص موردی مثل افزایش قیمت مواد اولیه داروها وجود دارد. آن‌چه در مورد سبد دارو اظهار نظر می‌شود این است که اجازه ندادیم افزایش قابل توجه قیمت دارو اتفاق بیفتد و ضمنا به این نیز توجه می‌کنیم که صنایع نیز با توجه به تاخیر در پرداخت‌ها نمی‌توانند دارو را با ضرر ارائه کنند و مجبوریم این موضوع را در تعادل نگه داریم.

حریرچی بیان کرد: در مورد کمبود دارو نیز طبق معیارهای سازمان بهداشت جهانی و مراکز داروسازی عمده دنیا، از مجموعه بازار بزرگی که وجود دارد، کمبود نیم یا یک یا یک و نیم درصدی گاهی به وجود می‌آید. در قیمت داروهای ژنریک تفاوت چندانی وجود ندارد. بیمه‌ها طبق قانون فقط هزینه داروهای ژنریک را تقبل می‌کنند. در قانون برنامه ششم توسعه نیز استفاده از داروهای ژنریک تاکید شده است.

 

حمایت از تولید داخل در سال جدید

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره نام‌گذاری سال جدید با عنوان تولید داخلی از سوی مقام معظم رهبری و وضعیت تولید داخلی گفت: امسال فرصت خوبی برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد شده است.

وی افزود: عملکرد ۴ دهه گذشته نشان می‌دهد که ایران از کشوری که پزشک و پرستار وارد می‌کرد و پرداخت کننده ارزی بود، به هاب توریسم درمانی تبدیل شده است.

حریرچی بیان کرد: در مورد مدیکال دیوایس نیز حدود ۳۰ درصد را خودمان تولید می‌کنیم و ۷۰ درصد وارداتی است و امیدواریم در این زمینه پیش‌رفت کنیم. یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه برای حمایت از کالای داخلی، صادرات است. زیرا بازار ما تقریبا اشباع است. قصد داریم بازار صادرات را از ۲۴ میلیون دلار فعلی به ۲۴۰ میلیون دلار برسانیم تا حرکت جهشی که مقام معظم رهبری فرمودند نیز حاصل شود.

 

مگالب‌ها انحصاری نیستند

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایران پزشک درباره تاسیس مگالب‌ها و تاثیر آن بر ادامه حیات آزمایشگاه‌های کوچک گفت: آزمایشگاه پدیده‌ای است که از کشورهای غربی گرفتیم و در مدیریت آن نیز باید از تجربه‌های بین المللی استفاده کنیم. به طور مثال در بیمارستان‌ها و نقاط محروم وظیفه حاکمیت این است که بیمارستان تاسیس کند و در این راستا مطالعات متعددی وجود دارد که اگر بیمارستان مدیریت صحیح داشته باشد بیش از ۲۰۰ تخت باید داشته باشد. نمی‌توان گفت که بیمارستان‌های ۲۰ یا ۳۰ تخته می‌زنیم، اما مقرون به صرفه نیست.

وی با بیان این‌که تجربه جهانی نشان می‌دهد ایجاد مگالب‌ها و آزمایشگاه‌های بزرگ موثر است، اظهار کرد: حرف من این بود که بخش خصوصی باید منابع خود را در قسمت آزمایشگاهی تجمیع کند و در این راستا فعالیت کند. کسی نگفته مگالب انحصاری است.

معاون کل وزارت بهداشت بیان کرد: الان در برخی کشورها بیمارستان‌ها دیگر آزمایشگاه ندارند و بقیه خدمات در جاهای دیگر انجام می‌شود. من از بخش خصوصی درخواست کردم که منابع را در این بخش متمرکز کنند.

حریرچی گفت: همین الان هم آزمایشگاه‌هایی که از بقیه بزرگ‌تر هستند، شلوغ‌تر و موفق‌تر هستند. خرید برخی کیت‌ها برای برخی آزمایشگاه‌ها مقرون به صرفه نیست و فقط نمونه گرفته می‌شود و به آزمایشگاه‌های دیگر ارسال می‌شود. بخش خصوصی در اروپا و آمریکا موفق است. زیرا قیمت پایین‌تر و فروش بیشتری ارائه می‌کند.

 

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک