وزیر آموزش و پرورش در مراسم سفیران سلامت دانش‌آموزی مطرح کرد؛

تاثیر هم‌سالان در تقویت مفاهیم سلامت محور

۱۳۹۵/۰۱/۳۱ در ۰۸:۴۶

وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در مراسم سفیران سلامت دانش‌آموزی از آموزش ۱۵ هزار سفیر سلامت خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی اصغر فانی با اشاره به این‌که این سفیران، پیام‌های سلامت را به سایر دانش‌آموزان منتقل می‌کنند، گفت: امیدواریم بتوانیم طرح سفیران سلامت را به مقطع متوسطه اول و ابتدایی نیز تسری دهیم.

فانی با بیان این‌که یکی از سیاست‌های ما در دولت یازدهم توسعه مشارکت‌هاست، گفت: معتقدیم آموزش و پرورش به تنهایی نمی‌تواند از عهده اداره دستگاه عریض و طویل آموزش و پرورش با ۱۳ میلیون جمعیت دانش‌آموزی بر بیاید.

وی افزود: به همین خاطر توسعه مشارکت‌ها در دستور کار ما قرار دارد و مشارکت دانش‌آموزان، اولیای آنها و معلمان در سطح کشور و همچنین سایر دستگاه‌ها می‌تواند به ما برای رسیدن به اهداف کمک کند. در این میان رفتارسازی و اصلاح بینش و نگرش توسط همسالان ممکن‌تر است و دانش‌آموز از همکلاسی خود اگر موردی را بشنود عمل می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که طرح سفیران سلامت بر این مبنای تئوریک بنیان گذاشته شده، گفت: ۱۵ هزار سفیر سلامت تحت آموزش قرار گرفتند و می‌توانند مربیان خوبی برای همکلاسی‌ها، مروجان خوبی برای خانواده‌ها و پیام‌آوران خوبی در جامعه برای گسترش تندرستی و سلامت باشند.

فانی ادامه داد: سال ۲۰۱۶ از سوی سازمان جهانی بهداشت به سال مبارزه با دیابت نام‌گذاری شد و امسال سفیران سلامت خود را برای مبارزه با دیابت آماده می‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش هم‌سالان می‌تواند در تقویت مفاهیم سلامت محور، خودمراقبتی و مشارکت دانش‌آموزان در ترویج سلامت و انتقال پیام سلامت به خانواده‌ها و همچنین افزایش مشارکت‌پذیری و مسئولیت پذیری دانش‌آموزان موثر باشد، گفت: آموزش و پرورش به عنوان نهادی که رفتارسازی می‌کند و هنجارهای مورد قبول را ترویج می‌دهد، این اقدام را به عنوان یکی از کارکردهای مهم و جدی مدنظر دارد و امیدواریم علاوه بر اجرای این طرح در متوسطه دوم بتوانیم آن را در متوسطه اول و همچنین مقطع ابتدایی نیز اجرا کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fAS5k

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک