سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری؛

تاخیر بیمه‌ها در پرداخت، کلیدی‌ترین مشکل نظام سلامت است

۱۳۹۵/۰۱/۱۶ در ۱۰:۲۹

اولین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در سال جاری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری امروز صبح به مصوبات مجلس در رابطه با لایحه دائمی شدن احکام قانون برنامه اشاره کرد و گفت: روز گذشته بر اساس این مصوبات شورای امنیت سلامت غذایی دائمی شد و وظیفه مهم تصویب سامانه خدمات جامع و همگانی سلامت و امنیت غذایی به این شورا داده شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به ماده ۹ این مصوبات اشاره کرد و افزود: تکلیف بیمه تکمیلی و نوع قراردادها در این ماده مشخص شده است. همچنین در ماده‌ای دیگر شورای عالی بیمه سلامت مکلف شد قبل از پایان سال، تعرفه بین بخش خصوصی و دولتی را با حق فنی واقعی یکسان لحاظ کند.

حریرچی در ادامه به آزمایش اجباری سلامت رانندگان حمل و نقل عمومی نیز اشاره و اظهار کرد: قرار شد آزمایش اجباری برای سلامت رانندگان حمل و نقل عمومی مشمول بیمه سلامت شود. همچنین مجلس مصوبه مهم دیگری داشت که مالیات بر سیگار را تصویب کرد و از این طریق ۱۵۶۰ میلیارد تومان منبع جدید ایجاد شده و کاهش مصرف سیگار را نیز شاهد خواهیم بود.

ی در ادامه در رابطه با آخرین وضعیت تعرفه‌ها نیز گفت: طبق قانون برنامه پنجم و دائمی شدن برخی احکام و قوانین، مجموع شورای عالی بیمه و دولت مکلفند تعرفه قبل سال و ادامه آن را به صورت واقعی انجام دهند.

حریرچی به شایعه استعفای وزیر بهداشت نیز اشاره کرد و گفت: همه می‌دانند که وزیر بهداشت چگونه این منصب را قبول کردند و وجهه علمی ایشان نیز برای همه مشخص است. ایشان حاضرند آبرو، مال و جان‌شان را در راه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بدهند. وزیر بهداشت معتقد است تنها راه نجات مملکت، اعتدال و توجه به اصول تدبیر و امید است. در این زمینه نیز ۷ روز هفته به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه به بحث دارو اشاره کرد و گفت: در دولت قبل ۲۲۴ قلم دارو تحت پوشش بیمه قرار گرفت، ولی عملیاتی نشد که اکنون ۵۳ قلم آنها اصلاح و امیدواریم هر چه سریع‌تر تحت پوشش قرار گیرد.

وی در خصوص بحث تجمیع بیمه‌ها نیز به اجتناب ناپذیر بودن آن اشاره کرد و گفت: هر کشوری که در حوزه سلامت موفق بوده تجمیع بیمه‌ها را مد نظر قرار داده است. ما نیز این مسئله را پیگیری کرده و امیدواریم به زودی منتج به نتیجه شود.

وی در ادامه به طنز به دروغ ۱۳ در نوروز اشاره کرد و افزود: دو مسئله استعفای وزیر بهداشت و خبری از بنده در مورد پزشک خانواده از جمله دروغ‌های ۱۳ بود و امیدواریم رسانه‌ها در انتشار اخبار دقت لازم را داشته باشند.

ایرج حریرچی همچنین به موضوع تاخیر بیمه‌ها هم پرداخت و آن را کلیدی‌ترین مشکل نظام سلامت دانست و اظهار کرد: سال گذشته تا آخر اسفند ۹۴، ۱۰ هزار و ۷۵۵ میلیارد تومان اسناد به بیمه‌ها ارسال کردیم و با آنها به توافق رسیدیم. البته فقط ۴ هزار و ۵۲۴ میلیارد آن حاصل شد و ۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد آن را بیمه‌ها پرداخت نکردند. بیمه تامین اجتماعی حدود ۶۰ درصد بدهی خود را پرداخت و سازمان بیمه سلامت ایرانیان نیز کمتر از یک سوم بدهی را پرداخت کرده و امیدواریم مشکلات در این زمینه هم برطرف شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yYWlf

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک