رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری:

تاکنون ۱۰ درصد زائرین از خدمات سلامت بهره برده‌اند

۱۳۹۵/۰۸/۲۷ در ۲۳:۱۱

سرپرست اورژانس کشور و رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از سه برابر شدن تجهیزات و امکانات اورژانس در مراسم اربعین امسال خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ درصد زائرین از خدمات سلامت ما بهره برده‌اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، پیرحسین کولیوند در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: نسبت به سال گذشته تجهیزات و امکانات ما سه برابر شده است. در حال حاضر برای ارائه خدمات سلامت و بحث بهداشت و مبارزه با بیماری‌ها مشکلی نداریم و برنامه‌ریزی‌ها دقیق و مرتب انجام شده است.

وی افزود: تاکنون ۱۰ درصد زائرین از خدمات سلامت ما بهره برده‌اند و به تعداد کافی پزشک و پرستار وجود دارد.

رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین ادامه داد: به طور عادی هر ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر در جاده‌ها پایگاه داریم، اما در مرز مهران فاصله پایگاه‌ها به یک کیلومتر رسیده است.

کولیوند با اشاره به این‌که رضایت‌مندی مردم از ارائه خدمات سلامت خوب بوده،‌ گفت: تعداد ۴۱ درمانگاه سرپایی و ۸ بیمارستان صحرایی داریم که می‌تواند خدمات سلامت را ارائه کند.

سرپرست اورژانس کشور افزود: به اندازه کافی دارو، تجهیزات و پرسنل دیده شده و آموزش‌های گروهی و انفرادی هم انجام شده است. همچنین در بدو ورود غربالگری و کنترل انجام خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که متخصصین در خصوص کنترل بیماری‌های واگیر تلاش می‌کنند،‌ اظهار کرد: در زمینه پخت غذا و آب‌های آشامیدنی نیز نظارت انجام می‌شود. شرایط همکاری بین وزارت بهداشت ایران و هلال احمر عراق نیز انجام شده است.

کولیوند در رابطه با شیوه تماس زائرین با پایگاه‌های بهداشتی و درمانی گفت: زائرین در داخل کشور، هم در سه مرز و هم در مسیرهای مواصلاتی می‌توانند با تلفن ۱۱۵ تماس بگیرند و خدمات پزشکی را دریافت کنند که این خدمات برای همه زائرین رایگان است.

وی افزود: در داخل کشور عراق می‌توانند با تلفن‌های درمانگاه‌های ثابت و سیار تماس بگیرند یا از طریق تابلوهای راهنما درمانگاه‌های ایرانی و عراقی را پیدا کنند.

رییس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در خصوص کنترل و غربالگری بیماری‌ها اظهار کرد: یکی از کارهای خیلی مهمی که به آن اهمیت می‌دهیم و نیاز داریم زائرین هم کمک کنند این است که اگر دچار تب بالا یا بیماری‌های گوارشی هستند بلافاصله در مرز به یکی از پایگاه‌های درمانی و بهداشتی ما مراجعه و درمان را آغاز کنند.

کولیوند ادامه داد: البته در مرزها متخصصین ما حضور دارند و با دماسنج‌های لیزری کنترل و غربالگری را انجام می‌دهند. کنترل توسط نیروهای ما به صورت دقیق انجام می‌شود، اما همکاری زائرین را هم نیاز داریم.

پایان پیام/

 

پیوندک: http://iranMD.com/UUwHe

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک