تا خرمنت نسوزد، تشویش ما ندانی

۱۳۹۶/۱۲/۲۲ در ۱۳:۲۸

ایران پزشک: چاقاله بادام ۲۵۰ گرم ۱۰ هزار تومان٬ از چرخ چاقاله ده قدمی رد می‌شود. یاد خنده‌های از ته دل شیرین می‌افتد وقتی چاقاله‌ها را ببیند. بر می‌گردد و اولین ۱۰ هزار تومان بعد از واریز حقوق را برای دخترک ۴ ساله ‌اش خرج می‌کند. دلش گرم می‌شود از هیجان برق چشمان عسلی شیرین٬ سمت خانه حرکت می‌کند. چهارراه ولیعصر این روزهای آخر سال عجیب حال و هوایی دارد. راهش را سمت مترو کج می‌کند و داخل جمعیت غرق می‌شود. در گیر و دار آنتن داشتن و نداشتن مترو، گوشی مدام زنگ می‌خورد. صدای کودکانه شیرین قطع و وصل می‌شود، اما واژه‌های گنگی شبیه ماهی قرمز … هفت سین … منم باشم … زود بیا شنیده می‌شود.

سر خیابان که می‌رسد دوباره تلفنش زنگ می‌خورد: «بابایی من حاضرم ها!! میام دم در تا برسی.» «باشه بابا جان دارم میام. از خونه بیرون نیا تا برسم.» تماس قطع می‌شود. این آخرین هفته سال محل انگار جنگ شده است. آفتاب که می‌نشیند صدای حمله نارنجک‌ها و بوی گوگرد محل را می‌گیرد و احساس می‌کنی جنگ نفر به نفر شروع شده و تا فردا خانه شما هم سقوط خواهد کرد. قدم تند می‌کند که زودتر به شیرین برسد تا از صدای انفجارها نترسد. سرکوچه که می‌رسد شیرین را می‌بیند که بیرون منتظر است. دخترک پدر را می‌بیند و سمتش می‌دود. آرام و قرار نگذاشته برایش هیجان خرید ماهی قرمز هفت سین٬ صدای موتوری مرد را میخ‌کوب می‌کند و بعد هم انفجار!

مه که می‌نشیند شیرین دیگر نمی‌دود. زانوهای مرد توان وزنش را ندارد. مغازه‌دارها بیرون می‌دوند. شیرین ماهی قرمز می‌شود. از تنگ بیرون افتاده جان می‌کند. عید می‌رسد. عیدهای بعد هم می‌رسد، اما برای شیرین دیگر تفاوتی نمی‌کند. شیرین دیگر ماهی‌های قرمز را نمی‌بیند. دیگر صورتی نمانده که لبخند رویش معلوم باشد. دیگر شکوفه کردن درخت بادام اهمیتی ندارد. فقط به خاطر یک لحظه هیجان جوانی که به هیچ چیز فکر نکرد.

این ماجرا داستان نیست. حقیقتی است که هر سال این روزها همه درگیرش هستند. از وزارت خانه‌ها و ادارات و بانک‌ها بگیر تا شهرداری و اورژانس و آتش نشانی٬ همه در اضطرابند که این جشن کهن چطور به این روز افتاد که مانور جنگ‌های شهری را بیشتر ترسیم می‌کند تا این‌که سرخی ببخشد و زردی بگیرد. از ابتدای اسفند که کم کم نسیم نوروز می‌وزد، نگرانی‌ها از این‌که چهارشنبه سوری امسال چگونه می‌گذرد آغاز می‌شود و کمیته های ویژه‌ای برای کنترل و کاهش آسیب‌ها تمهیداتی فراهم می‌کنند.

پیرحسین کولیوند، سرپرست سازمان اورژانس کشور٬ از آمادگی اورژانس برای چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: در شب چهارشنبه سوری و نوروز اورژانس پیش بیمارستانی ۱۱۵ آماده‌باش کامل است و با حضور در مدارس، مساجد و برخی موسسات فرهنگ‌سازی‌هایی را در این زمینه انجام دادیم. گروهی در آتش‌بازی دخیل هستند، اما برخی از افراد رهگذر و تماشاچی از آسیب‌دیدگان این حادثه هستند.

وی ادامه داد: حمایت والدین و تنها نگذاشتن کودکان و نوجوانان در این ایام و عبرت گرفتن از اتفاقات سال های گذشته از موضوعاتی است که نباید آن‌ها را نادیده بگیریم.

کولیوند بیان کرد: هر گونه خدمتی که در فرهنگ‌سازی و کاهش خطرات ناشی از آتش‌سوزی نقش آفرینی کند ارزشمند است و امیدواریم هم‌وطنان کشورمان دست، صورت و چشم خود را که از اندام‌های حیاتی هستند به خاطر موارد ناچیز از دست ندهند.

مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به این‌که اقدامات فرهنگی و آموزشی درباره چهارشنبه سوری در سطح شهر انجام می‌شود، گفت: از جمله این اقدامات تولید و توزیع انیمیشن‌های مرتبط است و برنامه‌هایی نیز در صدا و سیما در قالب میزگرد و مصاحبه‌هایی در نظر گرفته شده است. نصب پوسترهای هشدار دهنده در سطح شهر از دیگر برنامه‌های ماست.

وی با اشاره به احتمال افزایش آتش سوزی‌ها در روزهای پایانی سال تصریح کرد: امیدواریم این گونه نباشد، ولی با توجه به احتمال افزایش این اتفاق‌ها افزایش سرعت عمل آتش نشانی‌ها در پاسخ‌گویی را مد نظر داریم و در شب چهارشنبه سوری تیم‌های عملیاتی با استفاده از تمام ظرفیت‌های سازمان آتش نشانی و سازمان‌های دیگر آماده می‌شوند و استقرار پیدا می‌کنند که برای این موضوع تمام آتش نشان‌ها چه آن‌هایی که شیفت هستند و چه آن‌هایی که نیستند فراخوان خواهند شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد: ۱۰۰۰ تیم عملیاتی به صورت نیروهای پیاده، ناوگان سبک موتوری و خودروهای سنگین در بخش‌های مختلف شهر مستقر خواهند شد.

هرچند تمامی این اقدامات و تمهیدات انجام می‌گیرد، اما نقش اصلی در این میان بر عهده مردم است و با انجام نکاتی می‌توان جلوی حوادث جبران ناپذیر را گرفت. سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به منظور تامین ایمنی هر چه بیشتر شهروندان در شب چهارشنبه آخر سال توصیه می‌کند:

 • از آتش بازی کودکان جلوگیری کنید.
 • از آتش زدن بوته و هیزم در کنار خودروها و مواد قابل اشتعال خودداری کنید.
 • از پارک خودرو در گذرگاها و کوچه‌های کم عرض بپرهیزید.
 • مایعات و مواد آتش زا از جمله نفت، بنزین و کبریت را در اختیار و یا در دسترس کودکان قرار ندهید.
  انباری و زیر زمین و هر نقطه‌ای از منزل را که احتمال می‌دهید فرزندان‌تان از آن به عنوان محل اختفا و نگهداری مواد محترقه استفاده کنند مورد بازرسی مکرر قرار داده و حتی المقدور از رفت آمد کودکان و نوجوانان به این محل‌ها جلوگیری کنید.
 • هیچ‌گاه برای سرگرمی آتش روشن نکنید.
 • هنگام آتش زدن بوته و هیزم باید توجه داشت زمین محل مسطح و هموار باشد و بهتر است روی زمین خاکی یا سطح بتونی باشد.
 • در صورتی‌که لباس گشاد بر تن دارید از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن جدا خودداری کنید.
 • از بازی با وسایل و مواد محترقه خودداری کنید.
 • خوب است بدانیم انفجار فقط ۲۵۰ گرم مواد ساخت ترقه می‌تواند یک آپارتمان را به شدت تخریب کند. ضمن این‌که شیشه ساختمان‌های مجاور نیز در اثر این انفجار شکسته خواهد شد.
 • قرار گرفتن مواد محترقه در کنار حرارت و یا در هوای گرم و در جیب یا دست افراد ایجاد انفجار و اشتعال می‌کند.
 • برای پیش‌گیری از پرتاب موشک، فشفشه و سایر مواد آتش‌زا به داخل منازل از باز گذاشتن پنجره‌ها در چهارشنبه سوری خودداری کنید.
 • از خرید، نگهداری و استفاده مواد محترقه توسط فرزندان خود ممانعت کنید.
 • در چهارشنبه سوری از قراردادن کالا و لوازم قابل اشتعال در فضای باز (بالکن و پشت بام) خودداری کنید. زیرا سقوط مواد آتش‌زای پرتاب شده مثل فشفشه، بالن، دارت و غیره روی آن‌ها موجب آتش سوزی خواهد شد.
 • در این ایام پنجره‌های منازل و اماکن مختلف نیز باید بسته باشد تا مانع از ورود مواد آتش‌زا و لوازم آتش بازی پرتاب شده به اطراف شود.
 • همواره به خصوص در ایام آخر سال سیلندرهای گاز سفری، اسپری‌های حشره کش و سایر ظروف مواد تحت فشار را از دسترس کودکان دور و آن‌ها را در کمد یا کابینت قفل‌دار نگهداری کنید.
 • والدین در روزهای آخر سال مراقبت بیشتری در رفت و آمد، بازی و سرگرمی‌های فرزندان خود داشته باشند و در صورت مشاهده مواد محترقه و یا مشکوک در لوازم فرزندان این مواد را از منزل خارج و به مسئولین انتظامی تحویل دهند.
 • با توجه به ممنوعیت قانونی تولید و خرید و فروش مواد محترقه و منفجره والدین محترم باید با گوشزد کردن خطرات جانی و مالی ناشی از انفجار این مواد و ارائه توصیه‌های ایمنی لازم فرزندان خود را به پرهیز از دست زدن به این بازی‌های خطرناک ترغیب کنند.
 • به والدین توصیه می‌شود به ویژه در شب چهارشنبه سوری از خروج کودکان و نوجوانان خود از منزل جلوگیری کنند. زیرا هر چند که آن‌ها دست به این بازی خطرناک نزنند، اما حضور آن‌ها در محوطه‌ای که دیگران در آن با آتش و مواد محترقه بازی می‌کنند عمدا و ناخواسته سلامتی آن‌ها را نیز در معرض خطر جدی قرار می‌دهد.
 • در صورت بروز آتش سوزی و هر گونه حادثه دیگر مراتب را سریعا به سامانه ۱۲۵ آتش نشانی و ۱۱۵ اورژانس اطلاع دهید.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Z47kn

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک