در راستای ارتقای کیفیت خدمات در طرح تحول سلامت انجام شد:

تجمیع و شبکه‌سازی آزمایشگاه‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی

۱۳۹۵/۰۸/۱۹ در ۱۲:۱۱

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت از تجمیع شبکه‌های آزمایشگاهی به منظور رفع چالش‌ها و به اشتراک گذاشتن ظرفیت‌های بخش دولتی و خصوصی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، سیامک میراب سمیعی در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در نشست خبری در غرفه وزارت بهداشت با اشاره به کمبود اعتبارات در حوزه آزمایشگاهی، گفت: در سال اول طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان در بیمارستان‌ها، سرمایه‌گذاری نکردیم، زیرا تصور این بود به بهترین اصلاح فرآینده‌ها رسیدیم، اما در سال دوم و سوم این برنامه به حداکثر دستاوردها رسیدیم، اما باید چاره‌ای برای کیفیت خدمات می‌اندیشیدیم. بر این اساس مشارکت بخش خصوصی را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: سال‌های گذشته در حوزه بیمارستانی واگذاری انجام می‌شد، اما اکنون در سطح شبکه آزمایشگاه‌ها برای مدت طولانی‌تر این اقدام را نجام می‌دهیم تا چالش‌های موجود رفع شود. از طرفی باید برای بخش خصوصی جذابیت داشته باشد و این تمایل ایجاد شود که در بخش دولتی مشارکت کند که بر همین اساس
ظرفیت بخش خصوصی و دولتی را به اشتراک می‌گذاریم.

سمیعی یکی از چالش‌های موجود را ایجاد جذابیت برای بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: این اقدام کار راحتی نیست، زیرا معوقه بیمه داریم و افرادی که هم اکنون به نوعی شریک ما یا پیمانکار هستند، اگر رضایت نداشته باشند به مشارکت با بخش دولتی علاقه‌مند نخواهند بود.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: تجمیع شبکه آزمایشگاه‌ها جزو پنج برنامه مشارکت بخش خصوصی در حوزه وزارت بهداشت و معاونت درمان است که این مساله به صورتی جدی در این حوزه‌ها پیگیری می‌شود.

سمیعی اضافه کرد: باید چالش‌ها شناسایی و رفع شود؛ اگر شرایط خوب پیش برود حتی می‌توانیم در بخش خصوصی رقابت ایجاد کنیم؛ در این راستا اگر بتوانیم سناریوهای مشخصی دارای جذابیت برای بخش خصوصی را از پیش داشته باشیم و گارانتی‌هایی را ارائه دهیم تا آن‌ها از نظر مالی مشکلی نداشته باشند و مشکل پرداخت پیدا نکنند، موفق خواهیم بود، چرا که آزمایشگاه‌ها مکانی هستند که هر روز باید هزینه کنند تا چرخ‌شان بچرخد و هزینه‌های سرمایه‌گذاری بازگردد.

وی در مورد کمبود تجهیزات آزمایشگاهی گفت: بیشتر امکاناتی که در حوزه آزمایشگاه‌های سطح بالا در ایران موجود است و فناوری پیچیده دارند، خارجی هستند؛ خیلی از کشورهای دنیا این وضعیت را دارند چون تعداد تولید کننده‌ها در دنیا محدود است. بر این اساس اگر بخواهیم به سمت تامین نیازهای تجهیزاتی در کشور برویم باید بسیار سرمایه‌گذاری کنیم که شاید لزومی هم نداشته باشد.

وی با بیان این‌که در حوزه آزمایشگاه‌ها وابسته به خارج از کشور هستیم، تصریح کرد: البته تولید در کشور وجود دارد و سیاست ما این است که تولیدهای راهبردی حمایت شوند، اما وقتی تحریم‌ها در کشور شدت یافت و مشکل ارز ایجاد شد، همکاران آزمایشگاهی ما و بیماران هجمه به سیستم را حس کردند.

سمیعی اضافه کرد: باید در بحث اقتصاد مقاومتی، سیستم پایدار را برنامه‌ریزی کنیم تا در چنین شرایطی کمتر دچار گرفتاری شویم که در این راستا تجمیع و شبکه‌سازی در آزمایشگاه راه‌کاری برای کاهش خدمات در بخش خصوصی و دولتی است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/YlbFd

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک