سرپرست اورژانس کشور مطرح کرد:

تجهیز بیمارستان‌های پشتیبان و ایجاد بیمارستان‌های صحرایی در آستانه اربعین حسینی

۱۳۹۵/۰۸/۲۰ در ۱۵:۴۳

سرپرست اورژانس کشور از افزایش ظرفیت سه برابری اورژانس نسبت به سال گذشته در آستانه اربعین حسینی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، پیرحسین کولیوند گفت: وزارت بهداشت به عنوان مسئول بهداشت و درمان ستاد اربعین حسینی است که سازمان‌های پدافند غیرعامل، شهرداری تهران، بسیج علوم پزشکی و ستاد کل نیروهای مسلح با  این وزارت‌خانه در این زمینه همکاری می‌کنند.

وی درباره مسئولیت‌های ستاد اربعین حسینی اظهار کرد: مسئولیت‌های این ستاد شامل مدیریت بیماری‌های واگیر، نظارت بر بهداشت محیط و ارائه خدمات فوری پیش بیمارستانی، انتقال مجروحین و بیماران، مدیریت مراکز درمانی بستری و سرپایی و موارد دیگر است.

کولیوند با اشاره به اهداف این ستاد افزود: اهداف این کمیته، پوشش مناسب جاده‌های مواصلاتی کل کشور از مرزهای پاکستان، افغانستان و همه استان‌های ما تا سه نقطه مرزی در  مهران، چذابه و شلمچه توسط ۲۲۰۰ پایگاه با پوشش ۱۴ هزار نفر نیروی تکنسین پزشکی است.

سرپرست اورژانس کشور مدیریت خطر و حفظ ایمنی زائرین را مورد اشاره قرار داد و گفت: هماهنگی بین دستگاه‌ها برای افزایش توان برخورد با حملات تروریستی و حوادث پر تلفات هم جزو اهداف‌مان است. همچنین برنامه‌های آموزشی سلامت زائرین بخش مهمی از این اهداف را تشکیل خواهد داد.

وی با اشاره به حضور تیم عملیاتی امداد و نجات در مرزها افزود: همکاران ما هم در مرزها و هم در بیمارستان‌هایی که قرار است حضور داشته باشند آماده خدمت به زائران هستند.

کولیوند قرنطینه بیماران مخصوصا بیماران مسری و نظارت بر بهداشت محیط و  غذا و توزیع نذورات و به خصوص آب آشامیدنی را از جمله فعالیت‌های مهم وزارت بهداشت عنوان کرد و افزود: برای انتقال بیمارانی که لازم است بستری شوند برنامه‌ای داریم که سریع‌تر به نقطه صفر مرزی برسند و تمهیدات لازم در مرزها و بیمارستان‌ها انجام شده است.

 

افزایش ظرفیت اورژانس کشور

پیرحسین کولیوند درباره افزایش ظرفیت اورژانس کشور نسبت به سال گذشته گفت: امسال نسبت به سال گذشته ظرفیت‌مان تقریبا سه برابر شده است؛ از حداقل ۲۳۵ آمبولانس که تا روز شنبه با بدرقه وزیر بهداشت از مرقد مطهر امام به جمع آمبولانس‌های نقاط مرزی اضافه می‌شود،  ۱۶ دستگاه اتوبوس آمبولانس و تعداد زیادی موتور آمبولانس هم به مرزها اعزام خواهند شد.

وی افزود:  ۴ فروند بالگرد در مرز مهران، چذابه و شلمچه مستقر خواهد شد. ۷ بیمارستان صحرایی در سه منطقه  مرزی خواهیم داشت. ۲۰ بیمارستان پشتیبان حلقه اول بیمارستان‌های صحرایی ما خواهند بود. ۳ مرکز هدایت عملیات داریم که ۶۱ تیم بهداشت و ۴۱ تیم مبارزه با بیماری‌ها خدمات اصلی خود را ارائه می‌کنند.

 

حضور تیم‌های پزشکی در مرزهای اصلی

سرپرست اورژانس کشور با اشاره به حضور تیم‌های پزشکی در مرزهای اصلی افزود: تعداد زیادی از متخصصین اورژانس، جراحی مغز و اعصاب، گوش و حلق و بینی، جراح عمومی، متخصص ارتوپد، متخصص قلب، متخصص داخلی، زنان و زایمان و سایر تخصص‌های دیگر به صورت داوطلبانه در این تیم‌ها حضور خواهند داشت.

وی افزود: همچنین از پرستاران بخش ویژه و دیالیز، کارشناسان بیهوشی، آزمایشگاه و دیگر کارشناسان نیز در مناطق مرزی حضور خواهند داشت.

کولیوند ادامه داد: ستاد کل نیروهای مسلح از طرف سپاه یک بیمارستان صحرایی در مرز مهران با ۶۴ تخت و با تجهیزات کامل مطابق بالاترین استانداردها دایر خواهد کرد. ارتش جمهوری اسلامی ایران هم یک بیمارستان صحرایی با ۳۲ تخت در مرز چذابه و شلمچه دایر می‌کند. دو بیمارستان اهواز و کرمانشاه هم پشتیبان این بیمارستان‌های صحرایی خواهند بود.

 

تجهیز بیمارستان‌های مرزی

کولیوند درباره تجهیز بیمارستان‌های مرزی گفت: ظرفیت بیمارستان امام حسین مهران را امسال افزایش دادیم و تخت‌های اضطراری هم در فضای بیرونی بیمارستان تعبیه کردیم. همچنین بخش آی سی یو و دیگر امکانات را هم اضافه کردیم.

وی به تبدیل کلینیک بیمارستان به درمانگاه سرپایی برای مراجعات اورژانسی اشاره کرد و افزود: همچنین قرار شد ۴ پد بالگرد در مسیر ایلام به مهران تجهیز شوند. علاوه بر این ۷ درمانگاه صحرایی و ۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس در آن‌جا وجود خواهد داشت.

کولیوند افزود: در شهر سوسنگرد بیمارستان شهید چمران را به ۱۵۰ تخت افزایش ظرفیت دادیم. ۴۰ تخت اضطراری هم در نظر گرفتیم و اقدامات لازم دیگر را برای بهبود وضعیت این بیمارستان انجام دادیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zupJ5

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک