معاون بهداشت وزارت بهداشت:

تجهیز ۳۵۵ مرکز بهداشت به کلاس‌های آمادگی زایمان

۱۳۹۴/۱۲/۰۵ در ۰۸:۰۵

معاون بهداشت با اشاره به مجهز شدن ۳۵۵ مرکز بهداشت به کلاس‌های آمادگی زایمان و آموزش به مادران، گفت: تاکنون ۳۶ هزار مادر باردار در کلاس‌های آمادگی زایمان شرکت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، علی اکبر سیاری یکی از اهداف وزارت بهداشت را ترویج زایمان طبیعی و ایمن بیان کرد و گفت: در این راستا برنامه‌هاب کلاس‌هاب آمادگی زایمان و بیمارستان‌های دوستدار مادر از سال ۸۷ به معاونت بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و تاکنون در حال اجراست.

معاون بهداشت، توانمندسازی مادران برای انتخاب روش زایمان ایمن را یکی از اهداف برگزاری کلاس‌های آمادگی زایمان بیان کرد و افزود: کاهش ترس از درد زایمان، آگاهی به مادران، انجام ورزش‌های خاص دوران بارداری و خوشایندسازی دوران بارداری و زایمان و در نهایت کاهش سزارین‌های غیر ضروری از دیگر اهداف برگزاری این کلاس‌ها است.

به گفته سیاری، تدوین کتاب آموزشی برای مادران و آموزش‌دهندگان، تهیه استانداردهای خدمت، فضای فیزیکی، محتوای آموزشی و تهیه چک لیست پایش کلاس‌ها در اداره سلامت مادران از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری کلاس‌های آمادگی زایمان است.

وی با اشاره به این که کلاس‌های آمادگی برای زایمان از هفته ۲۰ تا هفته ۳۷ بارداری برای مادران طی ۸ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شود، افزود: در این کلاس‌ها بهداشت فردی، تغذیه، سلامت روان، علائم هشدار، مراحل زایمان، روش مناسب زایمان، شیردهی، مراقبت از نوزاد و بهداشت پس از زایمان آموزش داده می‌شود.

سیاری افزود: همچنین در این کلاس‌ها، ورزش‌های بارداری، اصلاح وضعیت و تن آرامی، به منظور کاهش ترس از درد زایمان، تقویت عضلات و پیشگیری از صدمه به عضلات کف لگن، برای مادر انجام می‌شود.

به گفته وی دو جلسه آموزشی برای پدر در نظر گرفته شده که در صورت فضای مناسب بیمارستان، پدر می‌تواند به عنوان همراه مادر در بیمارستان حضور داشته باشد.

معاون بهداشت با اشاره به تاثیرگذاری کلاس‌های آمادگی زایمان، ابلاغ سیاست‌های جدید جمعیت، ترویج زایمان طبیعی با رویکرد علمی مبتنی بر شواهد در راستای افزایش نرخ باروری اداره سلامت مادران، افزود: در این راستا دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اقدام به تعمیم برنامه کلاس‌های آمادگی زایمان در مراکز بهداشتی درمانی حوزه بهداشت از سال ۱۳۹۳ کرده است.

سیاری با تاکید بر تجهیز حداقل یک مرکز بهداشتی شهری در هر شهرستان و آموزش به ماماها توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، افزود: در این راستا اگر کمبود فضای فیزیکی و نیروی انسانی وجود داشت، دانشگاه‌ها می‌توانند اقدام به خرید خدمت کنند.

معاون بهداشت با اشاره به تجهیز ۳۵۵ مرکز بهداشت به کلاس‌های آمادگی زایمان و آموزش به مادران، گفت: تا کنون ۷۵ کارگاه آموزشی برای ماماها برگزار شده که در این راستا حدود ۱۵۰۰ ماما، آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده‌اند.

وی افزود: در این راستا ۱۳۲ تفاهم‌نامه با بخش خصوصی منعقد شده و ۳۰۳ کلاس آموزشی مادران مورد پایش قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که ۳۶ هزار مادر باردار در کلاس ها شرکت کرده‌اند، افزود: از این تعداد ۱۷ هزار و ۵۵۰ مادر به زمان زایمان رسیدند که زایمان ۸۲ درصد از مادران آموزش دیده به روش طبیعی انجام شده است.

سیاری در پایان گفت: با توجه به سابقه آموزش‌ها در حوزه درمان و اطلاعات یک ساله حوزه بهداشت، تاثیر آموزش‌ها بر مادران به منظور انتخاب روش ایمن زایمان و فرهنگ‌سازی و رضایت‌مندی، موثر و مشهود است و می‌تواند در کاهش سزارین‌های غیرضروری موثر باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/yUu3y

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک