تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی برای بهبود بیماران سکته مغزی

۱۳۹۶/۱۲/۰۴ در ۱۴:۳۸

سکته

بوتولینوم توکسین که با نام‌های تجاری دیسپورت، زاناکس و بیشتر از همه بوتاکس در ایران معروف است، از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای رفع فلج موقت عضلات تزریق می‌‌شود.

به گزارش ایران پزشک، یکی از موارد مصرف بوتاکس رفع عوارض ناشی از سکته مغزی است که می‌تواند شامل فلج یک طرفه بدن، اختلال در راه رفتن، ناتوانی در حرکت دست یا اختلال در تکلم و بلع باشد.

به گفته شهرام اویس قرن، استادیار نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص نورولوژی، بوتاکس می‌‌تواند در رفع این‌گونه عوارض بیماران سکته مغزی به کار گرفته شود؛ البته این یک روش درمانی نیست و تنها می‌تواند در کاهش شدت این عوارض کمک کند.

وی اظهار کرد: بیمارانی که حدود ۲ تا ۳ ماه از بروز سکته مغزی در آن‌ها گذاشته است و دچار این‌گونه عوارض شده‌اند، می‌‌توانند کاندید استفاده از تزریق بوتاکس باشند.

اویس قرن افزود: البته استفاده از بوتولینوم توکسین به تنهایی اثری نخواهد داشت؛ زیرا بعد از ۳ ماه دوباره وضعیت بیمار به حالت اول بر می‌گردد؛ بنابراین بیماران سکته مغزی در کنار استفاده از این روش باید به اقدامات توانبخشی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی به طور همزمان بپردازند.

وی توضیح داد: برخی اندام‌ها بعد از سکته مغزی دچار حالت انقباضی می‌شوند؛ زیرا در اثر سکته برخی سلول‌های مغزی آسیب بیشتر و برخی آسیب کمتری می‌بینند. عضلات مربوط به سلول‌هایی که آسیب بیشتری دیده‌اند، ضعیف می‌ماند و قسمتی که آسیب کمتری دیده عضله‌اش قوی می‌شود و وارد حالت انقباضی می‌شود.

این فوق تخصص نورولوژی افزود: با استفاده از بوتولینوم توکسین عضلاتی که قوی شده‌اند به طور موقت ضعیف شده و با انجام اقدامات توانبخشی مانند فیزیوتراپی تلاش می‌شود تا هر دو عضله با هم قوی شوند.

این استادیار نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر تزریق بوتاکس با اقدامات توانبخشی همراه باشد، در حدود ۳۰ درصد بیماران مغزی بهبودی حاصل می‌شود؛ به عنوان مثال بیماری که در اثر سکته نمی‌تواند راه برود با استفاده از این روش‌ها می‌تواند با واکر یا عصا راه برود یا بیماری که نمی‌تواند دست خود را حرکت دهد، با این روش‌ها می‌تواند از دست خود در انجام بسیاری از امور استفاده کند.

اویس قرن در خصوص این‌که آیا استفاده از بوتاکس در همه بیماران سکته مغزی و در هر سنی کاربرد دارد و موثر است، توضیح داد: سکته مغزی محدودیت سنی زیادی ندارد و ممکن است افراد در سنین ۱۷ تا ۸۰ سالگی را دچار کند؛ بنابراین استفاده از بوتاکس در رفع عوارض سکته مغزی هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1fUI1

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک