دبیر علمی اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی ایران مطرح کرد:

تشخیص و تجویز دارو بر اساس ژنتیک افراد

۱۳۹۵/۱۲/۰۸ در ۰۹:۳۰

دبیر علمی اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی پزشکی گفت: با توجه به این که داروها عوارض متفاوتی دارند و هر کدام از آن‌ها روی افراد تاثیر متفاوتی دارد، لازم است برای هر فرد بر اساس پزشکی شخصی بیماری تشخیص و دارو تجویز شود.

به گزارش ایران پزشک، سید مسعود هوشمند گفت: هدف پزشکی شخصی بررسی ژنوم افراد و تشخیص و تجویز داروها بر اساس نوع ژنتیک آن‌ها است.

وی افزود: از آن‌جا که داروهای مختلف عوارض متفاوتی دارند یا حتی ممکن است در روند بیماری افراد تاثیری نداشته باشند و فقط هزینه‌های سنگینی را به بیماران تحمیل کند، لازم است برای هر فرد داروی مخصوص به آن بیماری تجویز شود.

هوشمند توضیح داد: به طور مثال ممکن است در افرادی که ژنتیک سالم ندارند، استفاده از شربت تریاک باعث مرگ آن‌ها شود که اگر یک طبقه‌بندی از ژنوم افراد در اختیار پزشکان باشد،‌ از بروز چنین حوادثی پیشگیری خواهد شد.

وی افزود: شیوع بیماری‌های ژنتیکی،‌ یک به دو هزار نفر در سال اعلام می‌شود، اما باید توجه داشت که بیماری‌هایی مانند سرطان، آسم و آلزایمر شیوع بیشتری دارد. از آن‌جا که این بیماری‌ها وابسته به محیط هستند،‌ لازم است با بررسی ژنتیک و محیط از بروز این بیماری‌ها پیشگیری شود و اگر فردی به این بیماری‌ها مبتلا شد، روش درمان خاص فرد به وی ارائه شود.

دبیر علمی اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی پزشکی شخصی اظهار کرد: برخی از دیابت‌ها با مصرف داروهایی که دارای عوارض هستند با مشکلات بینایی و زخم یا مشکلات کلیوی روبه‌رو خواهند شد که هدف پزشکی شخصی پیشگیری از بروز این حوادث است.

هوشمند گفت: در این کنگره حدود ۱۸۰ مقاله ارائه شده و این نشان‌دهنده ظرفیت‌های بالای متخصصان کشور در زمینه ارتقای پزشکی شخصی است که اگر این موضوع گسترش یابد کمک زیادی به تحقق کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی خواهد کرد.

وی در زمینه تجهیزات موجود در کشور برای تشخیص بیماری‌های افراد با استفاده از علم ژنتیک گفت: ایران در زمینه پزشکی شخصی یک کشور نوپا است و لازم است در این زمینه تلاش‌های زیادی صورت گیرد. باید بدانیم که دستگاه‌ها به تدریج از خارج کشور وارد خواهند شد، اما تا زمانی که تحریم‌ها به طور کامل برداشته نشود و نتوان دستگاه‌ها را به روز کرد، وارد کردن آن‌ها هیچ فایده‌ای ندارد.

وی ادامه داد:‌ امیدواریم در آینده بتوانیم برای افراد کشور کارت ژنتیک صادر کنیم و زمانی که بیمار با در دست داشتن کارت ژنتیک به پزشک مراجعه کرد پزشک بتواند با توجه به نوع ژنتیک فرد بیماری وی را به طور صحیح تشخیص و داروی مختص بیماری را تجویز کند.

هوشمند در پایان گفت: امیدواریم تا ۵ سال آینده برای تمام افرادی که تقاضای کارت ژنتیک دارند، این کارت صادر شود و با رایزنی مثبتی که با وزارت بهداشت و دولت انجام شده، تمام این دستگاه‌ها با این موضوع موافق هستند، اما باید توجه داشت که انجام این پروسه برای ۷۰ میلیون نفر کار آسانی نیست.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fMrQT

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک