مشاور دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت:

تعرفه متخصصان آی سی یو در حال اصلاح است

۱۳۹۴/۱۱/۲۲ در ۱۴:۳۸

مشاور دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت از افزایش تعداد تخت‌های آی سی یو برای رهایی از سرگردانی بیماران خبر داد.

به گزاش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از سازمان نظام پزشکی، رضا شهرامی با اعلام این خبر گفت: با خریدهای کلی که وزارت بهداشت در این زمینه انجام داده، وضعیت تخت‌ها بهتر از گذشته خواهد شد و تعرفه متخصصان آی سی یو نیز در حال اصلاح است.

مشاور دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قبلا برای متخصصان آی سی یو تعرفه‌ای در نظر گرفته نشده بود، اظهار داشت: چنین رشته‌ای وجود نداشت و تعرفه‌ای برای آن در نظر گرفته نشده بود، اما در حال حاضر تعرفه متخصصان آی سی یو در حال اصلاح است.

وی افزود: اکنون یک پروتکل در دست تهیه است که معیارهای ورود و خروج بیماران به آی سی یو را بررسی می‌کند و کد این گروه در کتاب ارزش‌گذاری نسبی بهتر خواهد شد و دریافتی‌های دیگر هم از نظر پروسیجرها خواهند داشت.

نایب رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با بیان اینکه وقتی نیاز به یک رشته احساس شود، نقش متخصصان بخش مراقبت‌های ویژه پر رنگ می‌شود، تصریح کرد: این امر در کاهش اقامت در آی سی یو و اشغال تخت‌ها با بیمارانی که نیاز به بستری در این بخش ندارند؛ تاثیر به سزایی دارد.

به گفته شهرامی وقتی نگاه به این رشته فرق کند، مسلما به دنبال آن تحول هم وجود خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح تحول اذعان داشت: در بخش مراقبت‌های ویژه با پایین آمدن هزینه‌های بخش و میزان پرداختی از جیب مردم، کمک بزرگی به بیمارانی شد که به آی سی یو نیاز دارند.

وی افزود : از طرفی ممکن است در کوتاه مدت درآمد مراکز خصوصی کم شده باشد، اما در دراز مدت سود و منافع حاصله این امر را جبران کرده، علاوه بر اینکه تعداد بیماران به اندازه‌ای است که تمام بخش‌های ویژه حتی بخش خصوصی به راحتی پر می‌شود.

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه در مورد افزایش مراجعه به بخش‌های دولتی و طولانی شدن مدت اقامت در بخش‌های آی سی یو خاطر نشان کرد: این هجمه در ابتدا بوده و بعد از آن در دراز مدت و با نظارت متخصصان مراقبت‌های ویژه این طول اقامت کاهش یافت و آن فشار کاری که روی بخش‌های دولتی است به تدریج با وجود این متخصصین و با وجود تصمیماتی که در سال آینده گرفته می‌شود کم خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در سال آینده سیاستی که در سال ۹۴ بوده ادامه پیدا می‌کند، عنوان کرد: این سیاست تاکنون برای مردم موفق بوده است و به احتمال زیاد سیاست دولت در افزایش تعداد بخش‌های مراقبت‌های ویژه و تعداد متخصصین این بخش در سال آینده ادامه خواهد یافت و هر کدام از دو بخش دولتی و خصوصی مخاطبان خود را خواهند داشت.

به گفته شهرامی از نظر تعداد تخت آی سی یو تا رسیدن به استانداردهای جهانی کشورهای پیشرفته فاصله داریم و این مسلما با یک یا دو سال پر نمی‌شود، اما به تدریج در حال انجام است.

وی افزود: در دراز مدت طرح تحول باعث ارتقای بهداشت و وضعیت بیماران و همینطور ارتقای پزشکان خواهد شد. گرچه  شاید از نظر کوتاه مدت ضرر است، اما در دراز مدت بهبود خواهد یافت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/EGAVZ

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک