وزیر بهداشت در دیدار با مددکاران اجتماعی:

تعریف مددکاری اجتماعی در وزارت بهداشت اشتباه است

۱۳۹۷/۰۱/۲۰ در ۲۳:۰۶

وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم ارائه تعریفی صحیح از مددکاری اجتماعی و همچنین ارتقای دانش و مهارت مددکاران، گفت: بیمه هم نوعی مددکار اجتماعی است؛ زیرا از بیت‌المال و بودجه عمومی برای کمک به افراد گرفتار استفاده می‌کند و اگر کارآمد باشد می‌تواند به خوبی از مردم حمایت کند.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در دیدار نورزی با مددکاران اجتماعی وزارت بهداشت با بیان این‌که موضوع مددکار اجتماعی یکی از زیباترین جلوه‌های زندگی بشر است، گفت: البته افراد علایق و سلایق متفاوتی دارند، اما به نظرم آن‌هایی انسان‌ترند که این مقوله را بهتر فهمیدند و این شغل، شغل بسیار شریفی است؛ به طوری که اگر ابزار آن فراهم باشد، انسان بیشترین لذت را از این موضوع می‌برد که دست گرفتاری را بگیرد و در حوزه اجتماعی موثر باشد.

وی با بیان این‌که تعریف ما از مددکاری اجتماعی در وزارت بهداشت اشتباه است و باید تعریف درستی را ارائه کنیم، ادامه داد: آن‌چه شما انجام می‌دهید، جزء کوچکی از مددکاری اجتماعی است. باید توجه کرد که اگر بیمه‌ها کارآمد باشند، می‌توانند به خوبی از مردم حمایت مالی به عمل آورند. بنابراین بیمه هم نوعی مددکار اجتماعی است؛ زیرا از بیت‌المال و بودجه عمومی برای کمک به افراد گرفتار استفاده می‌کند، اما نقش شما مددکاران بسیار وسیع‌تر است. بنابراین امیدوارم این بخش از کارتان انجام شود.

هاشمی با تاکید بر لزوم ارتقای دانش و مهارت مددکاران اجتماعی، گفت: در این زمینه آموزش مداوم بسیار موثر است. از طرفی این‌که بتوانیم بحث مددکاری اجتماعی را همگانی کنیم، خوب است و این کار بزرگ‌ترین وظیفه نهادهای فرهنگی کشور است که متاسفانه مغفول مانده است؛ در حالی که این اتفاق در زمان انقلاب و جنگ افتاد و هر کسی حاضر بود از خودش برای دیگری بگذرد. این چیزی است که امروز هم در جامعه نیاز داریم. از طرفی هر ایرانی باید حقوق سایرین را رعایت کند و این هم جنبه‌ای از کار مددکاری اجتماعی است.

وزیر بهداشت با بیان این‌که درباره تعریف مددکاری اجتماعی باید هم واقع‌بین باشیم و هم اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم، گفت:‌ بحث مددکاری اجتماعی در حوزه سلامت بسیار مورد نیاز است.

وی با اشاره به اقدام خیرین در راستای ساخت همراه‌سرا در مجاورت بیمارستان‌ها برای اسکان بیماران صعب‌العلاج و خانواده‌هایی که برای درمان باید در مراکز استان‌ها مستقر شوند، گفت: این کار بسیار مناسب است، اما می‌توانیم دانشجویان رشته‌های مختلف اعم از پزشکی، پرستاری و غیره را به این مراکز وصل کنیم تا وقت‌های آزادشان را با مردم باشند. ما به ایجاد این ارتباط نیاز داریم؛ زیرا در حال حاضر مدل‌هایی که در آموزش و پرورش داریم، معیوب است و بچه از ابتدا در گردونه‌ای می‌افتد که تا زمان فارغ التحصیلی نمی‌تواند از آن خارج شود و با مردم ارتباط ندارد. در نتیجه انگیزه‌های مردمی آسیب می‌بیند. بنابراین شما مددکاران اجتماعی در این حوزه‌ هم می‌توانید کمک کنید و با ایجاد ارتباط باخیرین باعث باز تولید و شکوفایی اقدامات خیر شوید.

هاشمی با بیان این‌که مددکاران باید برای رسیدن به جایگاه اصلی از منظر انسانی و حرفه‌ای مطالبه‌گری کنند و آن‌طور که شایسته است نقش آفرین باشند، گفت: البته باید صبور هم باشیم؛ زیرا نمی‌توان انتظار داشت در یک دولت و یک دوره محدود همه چیز به نتیجه برسد، ما در ابتدای راه قرار داریم و شاید سرعت‌مان آهسته باشد، اما باید حرکت پیوسته را ادامه دهیم تا به مقصود برسیم.

پایان پیام/

Print Friendly, PDF & Email

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک