تعهد ایران برای پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر

۱۳۹۷/۰۱/۲۶ در ۱۵:۳۷

اجلاس ۳ روزه تامین منابع پایدار برای پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر در شهر کپنهاگ دانمارک با حضور مسئولین و صاحب‌نظران از تمام نقاط جهان از جمله وزیر دارایی دانمارک، وزیر بهداشت اروگوئه و روسای چند انجمن جهانی با هدف گفت‌وگو درباره اهمیت و لزوم تامین منابع پایدار و نیز راه‌های تامین منابع برگزار شد.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت و نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر و افشین استوار، مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از طرف جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس شرکت کردند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در این اجلاس با اشاره به افزایش روز افزون شیوع بیماری‌های غیرواگیر در جهان گفت: این بیماری‌ها مهم‌ترین عامل خطر بروز مرگ‌های زودرس و ناتوانی در جوامع هستند و اگر بخواهیم از منظر کلان به آن بنگریم اثرات این بیماری‌ها موجب کاهش تولید کشورها و ضررهای جدی اقتصادی خواهد شد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با تاکید بر اهمیت بیماری‌های غیرواگیر به عنوان اصلی‌ترین عامل مرگ‌های زودهنگام در جهان، افزود: تغییر سبک زندگی و افزایش شهرنشینی یکی از عوامل افزایش شیوع بیماری‌های غیرواگیر است و طی چند دهه احیر این بیماری‌ها عامل مرگ و میرها در کشورهای مختلف جهان است.

لاریجانی با تاکید بر اثر متقابل بیماری‌های غیرواگیر و توسعه، اظهار کرد: اهداف توسعه پایدار با هدف کاهش یک سوم مرگ‌های زودهنگام ناشی از بیماری‌های غیرواگیر ارتباط دارد که در این اجلاس نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان بیماری‌های غیرواگیر یکی از چالش‌های نظام سلامت است، به طوری که در دو دهه اخیر بیماری‌های غیرواگیر منجر به بروز ۲۸۷ هزار مرگ در ایران شده است.

وی با بیان این‌که ۸۲ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در اثر چهار دسته بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی و دیابت است، گفت: در همین راستا سازمان جهانی بهداشت، برنامه عملکردی پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ را تدوین کرد و هدف کلان ۲۵ درصد کاهش میزان مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ را مطرح کرد.

لاریجانی ادامه داد: بر اساس برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی و همچنین شرایط ویژه سلامت کشور، وزارت بهداشت، کمیته پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر ایران را به منظور سیاست‌گذاری در سطح ملی، برنامه ریزی، جلب مشارکت ذی نفعان و همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی و هدایت مداخلات مبتنی بر اولویت تشکیل داد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر اظهار کرد: در ابتدای فعالیت این کمیته سند ملی کنترل و پیش‌گیری بیماری‌های غیر واگیر به عنوان برنامه جامع کشور برای پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ تدوین شد.

وی اضافه کرد: این سند دارای ۱۳ هدف ملی که بر عوامل خطر اصلی شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل، چهار دسته بیماری که عبارتند از بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی، دیابت و اولویت‌های دیگر کشور مانند حوادث ترافیکی متمرکز است. اهدافی نیز ویژه کشور ما هستند که از آن جمله می‌توان به کنترل حوادث ترافیکی و کاهش مصرف اسید چرب ترانس اشاره کرد.

لاریجانی اظهار کرد: خوشبختانه تعهدی ملی در جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد و این موضوعی است که مورد تاکید مسئولین ارشد کشور نیز قرار دارد.

نایب رییس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: ایران جزو کشورهای پیشرو در برنامه ریزی برای پیش‌گیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر است و از طریق ساز و کارهای همکاری بین بخشی و در قالب سند ملی کنترل بیماری‌های غیرواگیر تلاش می‌شود تمامی مردم و مسئولین برای اجرای این برنامه‌ها و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها در کشور مشارکت کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/rXF0t

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک