قائم مقام وزیر بهداشت اعلام کرد؛

تعیین حدود تعرفه‌ها در حوزه اختیارات و صلاحدید شورای عالی بیمه خدمات سلامت است

۱۳۹۵/۰۱/۲۲ در ۱۵:۳۵

قائم مقام وزیر بهداشت از اظهار نظرهای غیر مسئولانه در خصوص تعرفه‌ها پزشکی انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از وبدا، ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که در مورد تعرفه‌های پزشکی، اجرای دقیق مفاد قانون مورد تاکید وزارت بهداشت است، گفت: بر اساس بند ه ماده ۳۸ برنامه پنجم توسعه و ماده ۱۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که اخیرا توسط مجلس به تصویب رسیده، شورای عالی بیمه سلامت مکلف است هر سال قبل از تصویب بودجه و قبل از شروع سال جدید، نسبت به بازنگری ارزش نسبی و تعیین تعرفه خدمات سلامت برای همه ارائه‌دهندگان به قیمت واقعی و با رعایت اصل تعادل منابع و مصارف اقدام کند.

حریرچی با بیان این‌که تعیین حدود تعرفه‌ها در حوزه اختیارات و صلاحدید شورای عالی بیمه خدمات سلامت است، افزود: اعضای این شورا متشکل از نمایندگان تمامی نهادهای ذینفع و ذیربط در حوزه قانون‌گذاری و اجرایی است و از تمامی اختیارات قوه مقننه در این زمینه برخوردار بوده و تصمیمات این شورا حائز پشتوانه قانونی لازم است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در آبان سال ۹۴ پیشنهاد مکتوب خود در مورد تعرفه‌ها را با سناریوهای مختلف ارایه کرد، اما شورای عالی بیمه سلامت در مورد تصمیم‌گیری برای تعرفه‌ها تاخیر کرده است.

حریرچی تصریح کرد: بعد از تصویب شورای عالی بیمه سلامت، مرجع نهایی تصمیم‌گیری در این زمینه طبق قانون بر عهده هیئت وزیران است.

قائم مقام وزیر بهداشت اظهار کرد: به طور معمول تعیین و هر گونه تغییر در سطح تعرفه‌ها و بازنگری در میزان ارزش نسبی خدمات، با در نظر داشتن وضعیت ثبات و رشد اقتصادی، نرخ تورم، رعایت اصل تعادل منابع و مصارف، میزان حصول درآمد کشور و بودجه، واقعی شدن قیمت‌ها و دیگر موارد مرتبط صورت می‌گیرد و خوشبختانه با تدبیر دولت یازدهم  اکنون نرخ تورم در حال نزدیک شدن به نرخ تک رقمی است و با توجه به این موضوع، هرگونه افزایش در نرخ تعرفه خدمات منوط به مصوبه هیئت دولت است.

حریرچی تصریح کرد: یکی از تمهیدات واقعی نمودن نرخ تعرفه‌ها با اجرای گام سوم طرح تحول سلامت اجرایی شده است. بنابراین هرگونه اظهار نظر در خصوص تعرفه‌ها از سوی افراد حقوقی و حقیقی خارج از موارد مصرح در قانون، نگرانی‌هایی را در اذهان عموم جامعه در برخواهد داشت.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این‌که تعرفه‌های خدمات درمانی به صورت بخشنامه به کلیه مراکز اعلام خواهد شد، گفت: ضروری است تمام ذینفعان تا زمان تصمیم‌گیری مراجع قانونی ذیربط در این خصوص، از هرگونه اظهار نظر غیر مسئولانه مبنی بر افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی خودداری نمایند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: اظهاراتی که در خصوص میزان تعرفه‌ها شده، صرفا گمانه‌زنی یا مبتنی بر نظرات کارشناسی و با در نظر گرفتن غلظت متفاوتی از مصالح و منافع ارائه‌کنندگان و دریافت‌کنندگان خدمات بهداشتی درمانی است.

حریرچی با تاکید بر این که اعلام نظر وزارت بهداشت در خصوص تعرفه‌ها صرفا از سوی شخص وزیر بهداشت، سخنگو یا معاونت درمان خواهد بود، گفت: امیدواریم با تدبیر و درایتی که انجام خواهد شد، وضعیت مطلوب انضباط مالی که به خصوص در خدمات بستری در ۲ سال اخیر با همکاری جامعه پزشکی ایجاد شده، تعمیق یابد. چرا که همه این اقدامات برای ارائه خدمات با کیفیت بیشتر و مطابق با استطاعت مردم است.

قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید بر این که حوزه سلامت یک حوزه خدماتی است و قسمت عمده هزینه‌های این حوزه مربوط به حقوق و دستمزد نیروی انسانی است، خاطرنشان کرد: وقتی صحبت از افزایش تعرفه در این حوزه می‌شود، نباید در این خصوص مطابق با معیارهای تعیین تعرفه سیستم‌های صنعتی و تجاری تصمیم‌گیری شود.

حریرچی در پایان با تاکید بر این که افزایش تعرفه خدمات بهداشتی درمانی در واقع از نوع افزایش حقوق و دستمزدی  است که هر ساله برای کارکنان دولت و کارکنان بخش غیر دولتی و خصوصی شامل کارگران و دیگر گروه‌ها انجام می‌شود، گفت: قاعدتا در این زمینه میزان تورم موجود در جامعه را هم باید در نظر داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/fGqTH

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک