تغییر بینش جهانی درباره سل مقاوم به درمان

۱۳۹۶/۰۹/۱۹ در ۲۱:۲۹

بیماری ریوی

آخرین نسخه علمی مطالعه مربوط به سل مقاوم به درمان توسط علی اکبر ولایتی، رییس مرکز آموزشی – پژوهشی و درمانی سل و بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری و پریسا فرنیا، معاون پژوهش این مرکز در وب سایت رسمی Atlas of Science ارگان وابسته به دانشگاه MIT رونمایی شد.

به گزارش ایران پزشک، از آن‌جایی که TDR-TB و XDR یک چالش جهانی است و این نوع از میکروب سل به ۱۲ داروی معرفی شده جهت درمان پاسخ نمی‌دهد، محققین این مرکز را بر آن داشت تا در این خصوص مطالعه و تحقیق کنند.

علی اکبر ولایتی، پریسا فرنیا و همکاران با انجام مطالعه مشاهده‌ای باسیل TDR-TB ضمن بررسی کلیه فاکتورهای موثر در بروز مقاومت دارویی و تبدیل آن از یک فرم به فرم دیگر متوجه افزایش ضخامت چشم گیر دیواره این نوع باسیل در مقایسه با دیواره باسیل توبرکلوزیس در حالت عادی شدند. (افزایش ضخامت از ۱۹ نانومتر به ۳۵ نانومتر)

بنابراین در پایان این مطالعه مشاهده‌ای، به این نتیجه رسیدند که یکی از عوامل عدم پاسخ TDR-TB ضخامت دیواره باسیل است در حدی که دارو نمی‌تواند اثر لازم را داشته باشد. این مطالعه برای اولین بار در جهان و در صحنه بین المللی اتفاق افتاده است.

گفتنی‌ست تا پیش از این، مقاله دیگری در سال ۲۰۰۹ در خصوص بررسی بیماران مبتلا به سل مقاوم، توسط نویسندگان این پژوهش در نشریه بین المللی و معتبر Chest منتشر شده بود که برای نخستین بار ۱۵ مورد جدید بیمار TDR-TB در ایران (که شامل افغانی – آذربایجانی – عراقی و ایرانی بوده) صورت گرفت که این مقاله تاکنون بیش از ۵۰۰ ارجاع بین المللی داشته و در میان مقالات هم پایه کم نظیر است.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط نویسندگان این مطالعه که قابلیت منحصر به فرد میکروب سل در مقاومت به انواع داروهای اصلی را برجسته کرد، می‌توان اذعان داشت بهترین راه مبارزه با بیماری سل پیشگیری از ابتلا به این نوع میکروب است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tOq00

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک