رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان؛

تغییر در رفتار تغذیه‌ای باعث شیوع دیابت است

۱۳۹۵/۰۱/۲۶ در ۱۹:۵۷

دیابت

رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دیابت را عامل خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی دانست.

به گزارش ایران پزشک، علی اسماعیلی ندیمی گفت: با توجه به انتخاب شعار امسال سازمان جهانی بهداشت به نام «غلبه بر دیابت» طبیعتاً در طول هفته سعی می‌کنیم درباره این موضوع به مردم بیشتر اطلاع‌رسانی کنیم که دیابت چه بیماری است و راه‌های پیشگیری از آن چگونه است و برای کمتر شدن عوارض آن چه باید کنیم.

وی افزود: حدود ۱۰ درصد مردم ایران به دیابت نوع دوم مبتلا هستند و دیابت به عنوان عامل خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: دیابت به طور مستقیم عامل مهمی در علل درگیر در حوادث خطیر قلبی و عروقی و سایر نارسایی‌ها است. بیماری‌های قلبی و عروقی خودشان سردسته عامل اصلی مرگ و میر در جهان هستند. پس هر چه در زمینه دیابت تلاش کنیم می‌توانیم اثرات مثبت آن را در کاهش بیماری‌ها و نهایتاً مرگ و میر داشته باشیم.

ندیمی با اشاره به تغییر در رفتار تغذیه‌ای مردم در طول دهه‌های اخیر افزود: این موضوع باعث شیوع بیماری دیابت و عوامل مرتبط با بیماری‌های قلبی و عروقی مانند چاقی، پرفشاری خون، افزایش سطح چربی‌های خون زیاد شده است.

اسماعیلی ندیمی با اشاره به این‌که بخشی از عوامل کاهش مرگ و میر در این قضیه برنامه‌های درون بخشی خود سازمان بهداشت است، اظهار داشت: در سطح دوم قضیه اگر همکاری بین بخشی نداشته باشیم، بهداشت به تنهایی نمی‌تواند به هیچ وجه موفق باشد.

وی افزود: بار بیماری‌ها از واگیردار به غیر واگیر تغییر یافته و تا کمک و همکاری مردم نباشد نمی‌توانیم در امور خود موفق باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران سندی را امضا کرده که تا سال ۱۴۰۴ تغییری در بار بیماری‌های مهم درگیر انسان‌ها ایجاد کند. کاهش خطر مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری‌های مزمن ریوی به میزان ۲۵ درصد از اهداف ۱۰ سال آینده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/CwEGT

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک