تغییر رنگ خال را جدی بگیرید

۱۳۹۶/۰۱/۱۶ در ۱۸:۰۶

یک متخصص پوست و مو گفت: خال ایجاد خطر می‌کند، اما احتمال این موضوع آن‌قدر کم است که می‌گوییم کسی که خال دارد، نباید نگران باشد.

به گزارش ایران پزشک، مجتبی امیری، متخصص پوست با بیان این‌که منشا خال از سلول‌های طبیعی پوست است، اظهار کرد: رشد خوش خیم یک سلول در محل طبیعی خودش، تولید خال در محل می‌کند. در پوست ما سلول چربی، سلول اپیدرمال و سلول ملانومیت داریم. بر اساس این‌که کدام سلول دچار رشد خوش خیم شود انواع خال داریم. مثلاً اگر سلول اپیدرمال دچار رشد خوش شود، خال اپیدرمال داریم. اگر سلول چربی دچار رشد شود، خال سباسه داریم و به همین ترتیب خال ملانوسیتی داریم که شایع‌ترین نوع خال، از نوع ملانوسیتی است.

وی در خصوص عوامل تشکیل خال افزود: مرحله اول، خال ملانوسیتی است؛ یعنی سلول‌ها تکثیر پیدا کرده ولی برجسته نشده، رنگدانه تولید می‌کند و سیاه رنگ می‌شود. دوم به مرور زمان خال بزرگ می‌شود یک قسمت آن در اپیدرم است و یک قسمتش می‌رود داخل سلول‌های زیرین و کم رنگ می‌شود. در مرحله‌ سوم، خال گوشتی می‌شود یعنی برجستگی دارد و به آن خال اینترادرمال می‌گویند.

این متخصص پوست با بیان این‌که خال ایجاد خطر می‌کند، اما احتمال این موضوع آن‌قدر کم است که می‌گوییم کسی که خال دارد، نباید نگران باشد، ادامه داد: اگر کسی خال زیاد و پوست سفید دارد، زیاد جلوی آفتاب قرار می‌گیرد یا از سولاریوم استفاده می‌کند، اگر خال‌شان تغییر کرد باید به آن توجه کنند.

وی با تاکید بر این‌که برداشتن خال مشکلی ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: کسی که بعد از برداشتن خال متوجه بدخیمی شده، برای این است که خال از ابتدا بدخیم بود. ما هیچ خالی را از روی ترس جراحی نمی‌کنیم، مگر این که پزشک تشخیص بدهد که در موارد مشکوک، از خال نمونه برداری می‌کنیم. متخصص پوست با معاینه متوجه خطرناک بودن یا نبودن خال می‌شود.

امیری در پاسخ به این سوال که آیا همه خال‌ها برای بیوپسی (نمونه برداری) باید برداشته شوند، گفت: ضرورتی ندارد. البته از نظر علمی درست است، اما چون نمونه برداری هزینه بر است، بنابراین بر اساس نظر پزشک این کار انجام می‌شود. برای افرادی که وسواس دارند یا موارد مشکوک بیوپسی انجام می‌شود.

وی در ادامه در خصوص خال‌های آبی رنگ افزود: نوعی خال آبی داریم که به اندازه عدس یا گاهی بزرگ‌تر است. پایه این خال‌ها سیاه است، اما وقتی خال عمیق‌تر می‌شود رنگ آبی به خود می‌گیرد. این خال‌ها اگر در دست باشد بر می‌داریم، اما اگر در پا باشد برداشتن ضرورتی ندارد.

این متخصص پوست و مو در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان این‌که کلوئید به معنی گوشت اضافه است، اظهار کرد: برخی افراد بعد از عمل جراحی، محل عمل گوشت اضافه می‌آورد یا در برخی افراد محل سوراخ کردن گوش، کلوئید ایجاد و محل برجسته می‌شود. کلوئید ارتباطی با خال ندارد، درمان آن سخت انجام می‌شود، اما امکان پذیر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/SEnDB

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک