مدیرعامل سازمان انتقال خون:

تلاش کنیم تا خون بیمار مدیریت شود

۱۳۹۵/۰۸/۲۱ در ۲۰:۴۲

مدیرعامل سازمان انتقال خون بر لزوم مدیریت خون بیمار تاکید کرد و گفت: از زمانی که انتقال خون وارد عرصه پزشکی شده، همواره دست اندرکاران انتقال خون محصول را تولید و پزشکان آن را مصرف کرده‌اند؛ بدون آن‌که شواهد مبتنی بر مصرف را در نظر بگیرند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی اکبر پورفتح‌اله در کنفرانس مدیریت خون بیمار که در مرکز همایش امام علی بیمارستان امام (ره) تهران برگزار شد با اشاره به این‌که ۱۷ تا ۲۲ آبان ۹۵ به عنوان هفته جهانی مدیریت خون بیمار نام‌گذاری شده، گفت: همیشه تعبیرم این است که امروزه عصر جدیدی در طب انتقال خون مطرح شده و ادبیاتی جدید وارد طب انتقال خون شده که مدیریت خون بیمار از آن جمله است؛ مفهوم آن این است که تلاش کنیم تا خون بیمار مدیریت شود تا نیازی به انتقال خون از دیگران به بیماران نداشته باشیم.

 

مدیریت مصرف خون بیمار

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه مدیریت خون بیمار، اظهار کرد: در گذشته نگاه به انتقال خون نگرشی آزاد بود؛ به طوری‌که اعلام می‌شد ­خون و فراورده‌های آن باید در اختیار مراکز درمانی و جراحان باشد تا بتوانند جراحی‌های‌شان را بهتر مدیریت کنند. این در حالی‌ست که به دنبال طرح بحث‌هایی درباره عوارض خون و فراورده‌های خونی، انتقال خون هم اکنون وارد مرحله به شدت محافظه کارانه شده و مدیریت خون بیمار نیز در راستای همین موضوع است.

پورفتح‌اله با ذکر این‌که گذر از مرحله انتقال خون آزاد به انتقال خون به انتقال خون محافظه کارانه بسیار سخت است، گفت: انتقال خون، درمان حمایتی است و در درمان حمایتی، پزشک به طور مستقیم درگیر نیست و از همه بدتر از زمانی که انتقال خون وارد عرصه پزشکی شده، همواره دست اندرکاران انتقال خون محصول را تولید و پزشکان آن را مصرف کرده‌اند؛ بدون آن‌که شواهد مبتنی بر مصرف را در نظر بگیرند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر این‌که تغییر نگرش باید با همکاری مراکز درمانی و همکاران پزشک صورت گیرد، گفت: برای ایجاد این تغییر نگرش و فرهنگ‌سازی، سازمان انتقال خون و موسسه طب انتقال خون آماده همه‌گونه همکاری با متخصصان رشته‌های مختلف پزشکی در زمینه مطالعات مرتبط با شواهد مبتنی بر مصرف خون و فراورده‌ها است.

پورفتح‌اله با اعلام این‌که سازمان انتقال خون آمادگی دارد در همه پژوهش‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد، حداقل ۵۰ درصد منابع مالی را تامین کند، گفت: هم اکنون این همکاری‌های مشترک در بعضی بیمارستان‌ها آغاز شده و نتایج بسیار خوبی هم به دست آمده است.

 

%d9%be%d9%88%d8%b1%d9%81%d8%aa%d8%ad-%d8%a7%d9%84%d9%87

 

وی همچنین به همکاری مشترک انتقال خون با ۱۱ انجمن تخصصی اشاره کرد و با ذکر این‌که نتیجه این همکاری برای نخستین بار تدوین خطوط راهنمای تزریق خون و فرآورده‌ها بود، اظهار امیدواری کرد: با همکاری مشترک همکاران بالینی در سراسر کشور با سازمان انتقال خون ایران، شاهد مدیریت مصرف خون در آینده نزدیک خواهیم بود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌که مدیریت مصرف خون نه تنها از جنبه سلامت، بلکه از جنبه اقتصادی نیز حایز اهمیت است، گفت: به عنوان مثال یکی از مسائلی که تزریق خون ایجاد می‌کند، تعدیل ایمنی و تضعیف سیستم ایمنی گیرنده خون است. در عین حال اصولا محیط بیمارستانی خودش منجر به تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و تزریق خون نیز آن را تشدید می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که با تزریق خون به بیماران، طول بستری بیمار به سه برابر افزایش یافته و هزینه‌های زیادی بر حوزه سلامت تحمیل می‌کند. بنابراین ورود بیمه‌ها و نظام سلامت به بحث مدیریت خون بیمار کمک بزرگی به وضعیت بیماران است.

وی از مدیریت خون بیمار به عنوان مقوله‌ای که برای بیمه‌ها تولید ثروت خواهدکرد یاد کرد و گفت: در گذشته در آمریکا شاهد رشد سالانه پنج درصد اهدای خون بودند و در سال ۲۰۱۴ به رقم ۱۶ میلیون واحد اهدای خون در سال رسیدند، اما آن‌ها توانستند با مدیریت خون بیمار در سال ۲۰۱۶، میزان اهدای خون را به ۱۴ میلیون واحد در سال برسانند و این به معنی کاهش هزینه دو میلیون واحد تهیه خون و در واقع کاهش هزینه بیم‌ ها و تولید ثروت برای آنان است.

 

تعرفه‌گذاری خدمات انتقال خون

پورفتح‌اله با ذکر این‌که سازمان انتقال خون با تعرفه‌گذاری خدمات، گام‌های نخست را برای کاهش هزینه‌های تحمیلی به بیماران و نظام سلامت برداشته، گفت: نگاه بیمه‌ها به موضوع مدیریت خون بیمار منطقی و اقتصادی نیست و باید پزشکان با ورود به این موضوع و اقناع بیمه‌ها، زمینه گسترش و فرهنگ‌سازی مدیریت خون بیمار را فراهم کنند.

وی تاکید کرد: تا هنگامی که بیمه‌ها از این موضوع حمایت نکنند، مدیریت خون بیمار محقق نخواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ka37v

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک