تنها ده تا بیست درصد موهای زائد زنان ناشی از اختلال هورمونی است

۱۳۹۶/۰۵/۰۳ در ۱۸:۴۵

لیزر موهای زائد

یک متخصص پوست و مو با بیان این‌که رویش موهای مردانه در بخش‌هایی از بدن خانم‌ها ناشی از بیماری هیستوتیزم است، گفت: درمان اصلی آن استفاده از لیزر برای از بین بردن موها است، ولی در مواردی هم که بررسی‌های آزمایش‌ها اختلالات هورمونی را نشان بدهد استفاده از داروهای خاص نیز کمک کننده است.

به گزارش ایران پزشک، مجتبی امیری با اشاره به رشد بیش از حد مو در برخی از بانوان گفت: مشکلی که به نسبت در جامعه ما شیوع بسیار دارد، رویش بیش از حد مو در بدن بانوان است که این عارضه ناشی از بیماری هیستوتیزم است.

وی با بیان این‌که این بیماری به معنای رویش موهای مردانه در بخش‌هایی از بدن خانم‌هاست که به صورت طبیعی فاقد مو است، ادامه داد: حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد موارد، این موها ایدیوپادیک هستند؛ یعنی هیچ اختلال هورمونی و زمینه‌ای برای آن نمی‌بینیم، ولی حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد، این موها اختلالات زمینه‌ای و هورمونی دارند.

امیری در ادامه تاکید کرد: در هر دو حالت، درمان اصلی آن استفاده از لیزر برای از بین بردن موها است، ولی در مواردی هم که بررسی‌های آزمایش‌ها اختلالات هورمونی را نشان بدهد استفاده از داروهای خاص نیز کمک کننده است.

وی اضافه کرد: نکاتی که درباره لیزر موهای زائد باید بدانیم این است که موهای زائد سفید به کمک لیزر از بین نمی‌روند و هر چه مو سیاه‌تر و ضخیم‌تر باشد به لیزر بهتر جواب می‌دهد و هرچه کرکی‌تر و کم‌رنگ‌تر، پاسخ ضعیف‌تری می‌دهد.

امیری در ادامه گفت: نکته دیگر این است که حتما نیاز است فاصله جلسات لیزر ۴ تا ۶ هفته یک بار تکرار شود و معمولا به دنبال تکرار و استفاده از لیزرهای جدید و خوبی که وجود دارد بعد از دو تا سه جلسه موها از بین می‌روند؛ توصیه ما به این بانوان این است که به صورت منظم ۴ تا ۶ جلسه لیزر را انجام بدهند.

این متخصص پوست و مو در پایان در رادیو سلامت اظهار کرد: در اکثر موارد کسانی که موهای خود را لیزر کرده‌اند رشد موی مجدد ندارند؛ ولی کسانی که اختلالات هورمونی دارند گاهی نیاز است ۶ ماه، یک سال یا دو سال، لیزر را تکرار کنند تا این موها به حالت اول برنگردد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2qaiL

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک