معاون درمان وزارت بهداشت گفت

تنها ۳۴ درصد منابع سلامت به بیمارستان‌ها تعلق می‌گیرد

۱۳۹۴/۱۲/۰۲ در ۱۳:۰۰

معاون درمان وزارت بهداشت در دومین کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات از اجرای ۱۱۰۰ پروژه در قالب پروژه‌های پنج‌گانه توسعه زیر ساخت‌های درمان خبر داد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، بر اساس مطالعه وسیع بانک جهانی، بین ۵۰ تا ۸۰ درصد منابع بخش سلامت در کشورهای در حال توسعه، به بیمارستان‌ها اختصاص دارد. این در حالیست که در کشور ما فقط ۳۴ درصد منابع بخش سلامت به بیمارستان‌ها تعلق می‌گیرد و توسعه زیرساخت های حوزه ارائه خدمات در بیمارستان ها امری بدیهی است. 

محمد آقاجانی با اشاره به این مهم که بخش عظیمی از منابع طرح تحول نظام سلامت در توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی هزینه شده، گفت: ساخت و بهسازی و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه‌های بهداشت و خانه‌های بهداشتی در حوزه بهداشت در دستور کار قرار گرفت.

آقاجانی افزود: در حوزه درمان نیز با آغاز برنامه تحول نظام سلامت و تزریق منابع با راهبری مقام عالی وزارت و همت دست اندرکاران نظام سلامت، پروژه‌های نیمه‌تمام ساخت، توسعه و بهسازی بیمارستانی سر و سامان گرفت. همچنین ۱۱۰۰ پروژه توسعه زیرساخت‌های درمان و بازسازی ۲ میلیون مترمربع فضای اقامتی بیمار و تامین ۲۵ هزار قلم تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای بیمارستان‌های وابسته به وزارت بهداشت از دیگر اقداماتی است که با اجرای این برنامه ملی محقق شد. این در حالیست که تنها ۱۱۰۰ میلیارد تومان منابع به این برنامه‌ها تخصیص یافته است.

وی ضمن تشریح محورهای توسعه زیرساخت‌های درمان اعلام کرد: علاوه بر ارتقای کیفیت فضای فیزیکی بخش‌های اورژانس در ۱۲۰ بیمارستان مرکز تروما و ریفرال، مراکز تشخیص و درمان سرطان توسعه می‌یابد. شروع به ساخت و بهره‌برداری از بیمارستان‌های جدید الاحداث، ایجاد، توسعه و تجهیز بخش‌های ویژه، ایجاد و توسعه ۲۵۲ کلینیک ویژه از دیگر برنامه‌هاست. طی ۲ سال اخیر دستاوردهای قابل توجهی در این زمینه داشتیم.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین به دیگر پروژه‌های معاونت درمان نیز اشاره کرد و گفت: توسعه استانداردسازی بخش‌های مراقبت‌های ویژه سوختگی با تامین ۱۱۵ تخت ویژه سوختگی در ۷ بخش سوختگی و ۴ مرکز تخصصی نیز از دیگر پروژه‌های معاونت درمان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، آقاجانی با اعلام توسعه و بهسازی حدود ۳۶۰ بلوک زایمانی شامل اتاق‌های زایمان تک نفره، گفت: تجهیز بیمارستان‌های وزارت بهداشت با تامین ۹۰۰۰ قلم تجهیزات سرمایه‌ای متوسط و سنگین در بیمارستان‌های موجود و ۱۵ هزار قلم تجهیزات سرمایه‌ای متوسط و سنگین در بیمارستان‌های جدیدالاحداث صورت گرفته است.

وی همچنین به توسعه و استانداردسازی بخش‌های مسمومیت نیز اشاره کرد و ادامه داد: توسعه و استانداردسازی ۴ بخش موجود و راه‌اندازی ۷ بخش جدید از دیگر اقدامات معاونت درمان وزارت بهداشت است. همچنین در راستای رفع کمبودهای حوزه خدمات بستری، بخش‌های روانپزشکی با تغییر کاربری تخت‌های با ضریب اشغال کمتر از ۶۰ درصد، تا کنون ۶۰۰ تخت و تا پایان سال جاری در مجموع ۱۰۰۰ تخت به حوزه ارائه خدمات روانپزشکی اضافه خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UHqEo

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک