مدیرکل سلامت شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایران پزشک:

تهران برای معلولین دسترس پذیرتر می‌شود

۱۳۹۶/۰۹/۲۰ در ۱۶:۳۰

معلول

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: موضوع معلولین دغدغه مدیران شهرداری شده و فضاسازی برای رفاه و تردد معلولین را پیگیری کرده و در دستور کار دارد. 

سمانه زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک درباره اقدامات شهرداری تهران در حوزه رفاه شهروندی معلولین و افراد توان‌یاب در تهران گفت: ما سلامت اجتماعی شهروندان را دنبال می‌کنم و همه شهروندان در تمام گروه‌های شهروندی هدف ما هستند و افراد کم توان نیز از این مقوله جدا نیستند.

وی افزود: اگر قرار است در حوزه سلامت شهروندی کاری انجام شود باید با مشارکت همه شهروندان باشد. ما در مجموع ۳۵۴ کانون داریم که زیرمجموعه خانه سلامت در محلات هستند و فرآیند جذب کانون‌های معلولین در این خانه‌های سلامت انجام می‌شود.

زمانی با تاکید بر این‌که در هر خانه سلامت، ۱۰ کانون فعال است، بیان کرد: یکی از این کانون‌ها، کانون معلولین است که افراد معلول هر منطقه در آن عضو هستند و یک فرد به عنوان نماینده منتخب معلولین در دوره‌ای ۳ ساله دبیر کانون می‌شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: یعنی ما ۳۵۴ دبیر کانون معلولین در تهران داریم که فعالیت‌های مربوط به معلولین و خواسته‌های آنان را در تهران دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که دبیران کانون‌های معلولین محلات نیز در یک انتخابات مشترک فردی را به عنوان نماینده خود معرفی می‌کنند، گفت: بعد از دبیران کانون‌های محلات برای هر منطقه، انتخاباتی انجام می‌شود و یک فرد به عنوان نماینده منطقه معرفی شده و در واقع ۲۲ نماینده منطقه‌ای نیز داریم که نفر منتخب این ۲۲ نفر در جلسات مختلف حاضر شده و پیگیر مطالبات، درخواست‌ها و برنامه‌های معلولین می‌شوند.

زمانی با تاکید بر این‌که فعالیت‌های معلولین در راستای ارتقای دانش و آگاهی است، اظهار کرد: هدف ما این است که در کانون‌ها، این افراد فرصتی پیدا کنند تا یکدیگر را دیده و در فضای مطالبه‌گری برای درخواست‌های‌شان اقدام کنند.

وی تصریح کرد: شورای معلولین شهر تهران علاوه بر این‌که دبیرکل کانون معلولین است، در گروه‌های دانشگاهی نخبه که در حوزه معلولین کار کرده‌اند نیز حضور پیدا می‌کند و مطالبات جامعه معلولین را به گوش مسئولین می‌رساند.

زمانی درباره اقدامات دیگر شهرداری تهران برای معلولین گفت: پارک‌های ویژه معلولین ایجاد شده، اما ممکن است فضا به گونه‌ای نباشد که همه گروه‌های معلولین بتوانند از امکانات استفاده کنند. همچنین سامانه ویژه حمل و نقل معلولین راه اندازی شده و در زمینه مدارس استثنایی نیز کمک‌هایی برای حمل و نقل این افراد صورت گرفته و سامانه اتوبوس‌های ویژه معلولین نیز راه اندازی شده است.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران در گفت‌وگو با ایران پزشک بیان کرد: موضوع معلولین دغدغه مدیران شهرداری شده و فضاسازی برای رفاه و تردد معلولین را پیگیری کرده و در دستور کار دارد. همچنین شهروندان و اعضای کانون‌های معلولین نیز به صورت خودجوش به ما کمک می‌کنند تا فضاهایی که نیاز به بهسازی برای معلولین دارد را به ما معرفی کنند تا بر مبنای اعتبار نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام شود. امیدواریم تهران برای همه معلولین دسترس پذیرتر شود.

وی با تاکید بر محدود بودن اعتبار سلامت در شهرداری تهران گفت: همه هنر ما این است که از گروه‌هایی که امکانش را دارند حمایت طلبی کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ysltn

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک