توصیه‌هایی برای چهارشنبه آخر سال

۱۳۹۶/۱۲/۲۱ در ۱۲:۰۷

چهارشنبه سوری

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس اعلام کرد شدیدترین آسیب‌ها در آتش بازی‌های چهارشنبه آخر سال، مربوط به چشم و صورت است.

به گزارش ایران پزشک، سید حامد برکاتی گفت: از آن‌جا که چهارشنبه آخر سال شاهد بعضی از اتفاقات ناخوشایند در جامعه هستیم که منجر به نقص عضو یا مرگ افراد می‌شود و اشاره به بعضی از موارد جهت آموزش نوجوانان و جوانان ضروری است.

وی افزود: از آسیب‌های شایع می‌توان آسیب دست و پا را نام برد. شدیدترین آسیب‌ها نیز مربوط به صورت و چشم است. لازم به ذکر است که درمان آسیب‌های چشمی بسیار طولانی است و ممکن است حتی تا ماه‌ها و سال‌های بعد ادامه یابد و منجر به تخلیه چشم یا نابینایی شود.

برکاتی ادامه داد: بر اساس آمار سال ۹۴، بیش از نیمی از آسیب دیدگان در هنگام آتش بازی دچار آسیب شدند. جراحت دست و پا ۵۰ درصد آسیب‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: مواد سوختی و ترقه در مقادیر کم یا انبوه نباید هرگز در منزل نگه داری شود، به خاطر داشته باشید همواره استفاده نادرست و بی رویه از وسایل آتش بازی و روشن کردن آتش‌های بزرگ حوادث ناگواری به دنبال دارد، از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال این‌ها چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنیم.

برکاتی توصیه کرد: کبریت و مواد آتش زا را از دسترس کودکان دور نگه داریم، به فرزندان خود در مورد خطرات بازی با آتش و مواد محترقه و منفجره آگاهی لازم را بدهیم، از پارک اتومبیل در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداری کنیم. زیرا آتش بازی در نزدیکی وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند در صورت کمترین نشت و حتی در شرایط عادی این وسایل را مبدل به بمبی می‌کند که چاشنی انفجار آن کشیده شده است.

 

برکاتی

 

وی افزود: مراقب اعمال و رفت و آمد فرزندان خود بوده و به آن‌ها جهت پرهیز از آتش و ترقه بازی و ساخت مواد منفجره دستی هشدار دهیم، به صاحبان فروشگاه‌های مواد شیمیایی و رنگ فروشی‌ها توصیه می‌کنیم که از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان و نوجوانان خودداری کنند. درب محل‌هایی مثل انبار، زیرزمین، بالکن، پشت بام و غیره را که ممکن است فرزندتان ترقه‌ها و مواد محترقه و منفجره را در این محل‌ها نگه‌داری کند قفل کرده و از رفت و آمد فرزندان خود به این مکان‌ها ممانعت کرده و این محل‌ها را روزانه مورد بررسی قرار دهیم. از نگهداری وسایل آتش بازی حتی به مقادیر بسیار کم در منازل، زیرزمین، محل کار از حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم در جیب لباس یا کیف جدا خودداری کنیم، از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداری کنیم.

برکاتی گفت: مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم، هیچ‌گاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنیم. زیرا در صورت انفجار ذرات آن به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

وی افزود: از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کردند دوری کنیم، زیرا خطر از دست دادن عضوی از بدن و یا مرگ را به همراه خواهد داشت. قطع عضو، ضایعه‌ای جبران ناپذیر است و می‌توان با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پرخطر، زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم.

برکاتی با بیان این‌که هر ساله شاهد حوادث رقت آوری از جمله سوختگی‌های شدید، از دست دادن چشم یا پاره شدن پرده گوش در ایام چهارشنبه آخر سال هستیم، اظهار کرد: این مواد را شوخی نگیریم زیرا با هستی خود بازی کردیم . نگهداری مواد محترقه غیر استاندارد از قبیل اکلیل و سرنج، زرنیخ و کلرات، غیر مجاز برخلاف قانون بوده و می‌تواند خسارات جبران ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد، با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان‌ها که موجب آسیب رساندن و بد منظره کردن آن‌ها و سیمای شهرمان می‌شود، خودداری کنیم. پرتاب مواد آتش‌زا مانند فشفشه و موشک به روی درخت‌ها، بام و بالکن منازل از عوامل عمده بروز آتش سوزی است.

وی ادامه داد: در صورت بروز هرگونه حریق یا حادثه ضمن حفظ خون‌سردی در اسرع وقت با تلفن ۱۲۵ (ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی) و ۱۱۵ (پایگاه اورژانس) تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهیم. در صورت بروز هرگونه حریق یا حادثه ضمن حفظ خون‌سردی سریعا افراد مسن و کودکان و دیگر افراد را از محل حریق به جای امن انتقال دهیم، سپس سریعا با تلفن ۱۲۵ آتش‌نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشانی دقیق و نوع حادثه به ستاد فرماندهی آتش نشانی اطلاع داده و در هنگام حضور آتش‌نشانان در محل حریق نهایت همکاری را با آنان انجام دهیم.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس گفت: در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، ضمن حفظ خون‌سردی و رعایت اقدامات اولیه در سوختگی با آتش مصدوم را هرچه سریع‌تر به مرکز بهداشتی، درمانی منتقل کنیم یا در صورت شدید بودن مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیریم، گروه‌های در معرض خطر همچون بیماران قلبی، سالمندان و زنان باردار بهتر است در این شب به جز موارد ضروری از منزل خارج نشوند تا آسیبی متوجه ایشان نشود، حتی یک بار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می‌تواند بلافاصله موجب آسیب‌ شنوایی شود، اما با رعایت نکاتی چون فاصله گرفتن از مکان‌هایی که ترقه‌بازی انجام می‌شود و استفاده از محافظ‌های گوش یا پوشاندن گوش‌های خود با انگشت می‌توانید از گوش‌های خود مراقبت کنید. کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب‌شنوایی در آنان سریع‌تر رخ می‌دهد. می‌توانید به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش‌های خود را با انگشت بگیرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/VT2Ah

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک