مینو محرز در گفت‌وگو با ایران پزشک:

تولید داروی داخلی به شرط نظارت کیفی معتبر خوب است

۱۳۹۶/۱۰/۱۰ در ۰۷:۳۰

محرز

قائم مقام انجمن حمایت از بیماری‌های عفونی گفت: این خیلی خوب است که تمام داروها را در کشور تولید کنیم، اما به شرطی که نظارت‌های کیفی روی آن‌ها باشد و مواد اولیه تولید دارو هم از منابع معتبر تهیه شوند.

مینو محرز در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک با بیان این‌که ماده اولیه برخی از آنتی‌بیوتیک‌های تولید داخل از منابع نامعتبر در چین و هند تامین می‌شود، گفت: به همین علت کیفیت محصول نهایی تولیدی در کشور چندان مطلوب نبوده و از آن راضی نیستیم.

وی در حاشیه افتتاح بیست‌ و ششمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران بیان کرد: در این کنگره علاوه بر مطالب جدید و به‌ روزی که ارائه می‌شود، نمایندگاه بخش عفونی وزارت بهداشت نیز حضور دارند و به این ترتیب دو بخش علمی و اجرایی در کنار هم سیاست‌گذاری‌های ضروری برای پیشگیری و درمان بیماری‌های عفونی را در ایران برای سال آینده انجام می‌دهند. همچنین تحقیقات همکاران جوان در سراسر کشور نیز در این کنگره ارائه می‌شود. در حقیقت این کنگره فرصت مغتنمی برای بررسی وضعیت فعلی کشور در حوزه بیماری‌های عفونی و برنامه‌ریزی برای آینده این حوزه است.

محرز در پاسخ به این سوال که حوزه بیماری‌های عفونی کشور با چه مشکلاتی روبه‌رو است، اظهار کرد: بزرگ‌ترین مشکل فعلی در این حوزه در ایران و سراسر جهان مساله مقاومت میکروبی است که مرگ‌ و‌ میر زیادی را ایجاد کرده است. مبارزه سنگینی در این زمینه در جریان است و تمام کشورهای دنیا متعهد به مقابله با این بحران شده‌اند‌. در ایران نیز مسئول کشوری نظارت بر عملکرد کشور در این حوزه دکتر ولایتی است که با توجه به جایگاه ایشان نشان‌دهنده اهمیت قائل شدن کشور به این موضوع است.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی ایران درباره برنامه‌های کشور برای مقابله با عفونت‌ها گفت: چندی پیش کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به ایران آمدند و کارگاهی هم در این زمینه داشتیم و  راه‌حل‌ها نیز ارائه شد‌. از جمله این‌که باید جلوی مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها گرفته شود. در زمینه پیش‌گیری از عفونت‌ها همه گایدلاین‌های لازم را در اختیار داریم. از نظر کنترل بیماری‌های عفونی هم چند سالی است که فلو در دانشگاه تهران تربیت می‌کنیم. برنامه‌ها آماده است و فقط باید اجرا شوند و البته به مقدار زیادی هم به همکاری‌های بین بخشی نیاز داریم.

وی درباره آمار مرگ‌ و میر بیماران ایرانی ناشی از مقاومت میکروبی، بیان کرد: آمار دقیق و جامعی در این زمینه نداریم، اما مطالعه‌ای در ۶ بیمارستان کشور انجام شده که نشان می‌دهد در مورد یک میکروب خاص که اهمیت زیادی هم دارد، بیشتر از ۸۵ تا ۹۰ درصد میکروب‌ها به بالاترین آنتی‌بیوتیک‌هایی که داریم مقاوم شده‌اند و فقط یک دارو برای آن‌ها وجود دارد که به زودی به آن هم مقاوم می‌شوند یا بعضا مقاوم شده‌اند. همان‌طور که می‌دانید آنتی‌بیوتیک‌های جدید هم به سادگی ساخته نمی‌شوند و شاید هر ۱۰ سال یک بار، آنتی‌بیوتیک جدیدی روانه بازار می‌شود.

محرز درباره وضعیت داروهای موجود در کشور در این زمینه نیز گفت: آنتی‌بیوتیک‌ها یک سری وارداتی و یک سری تولید داخل هستند. این‌که داروی کسپوفانژین توسط جوانان در یک شرکت دانش‌ بنیان داخلی ساخته شده که تکنولوژی پیچیده‌ای هم دارد، جدا باعث تقدیر است، اما از کیفیت برخی داروهایی که تولید داخل هستند و مشخص نیست مواد اولیه آن‌ها از چه منابعی تهیه شده راضی نیستیم. عارضه این داروها بیشتر از اثر آن‌هاست. مواد اولیه این داروها را از هند و چین و از بدترین نوع تهیه می‌کنند. در مجموع خیلی از کیفیت آنتی‌بیوتیک‌هایی که در کشور ساخته می‌شوند راضی نیستم. این خیلی خوب است که تمام داروها را در کشور تولید کنیم، اما به شرطی که نظارت‌های کیفی روی آن‌ها باشد و مواد اولیه تولید دارو هم از منابع معتبر تهیه شوند.

وی درباره داروی تولید داخل کسپوفانژین بیان کرد: قبلا نوع خارجی این دارو که برند آمریکایی بود را مصرف می‌کردیم. در بیمارستان امام خمینی (ره) روی این دارو کار کردیم که اثربخشی آن هم خوب بود و عارضه نداشت و علت آن هم تولید این دارو با مواد اولیه مناسب است‌.

گفتنی‌ست بیست و ششمین کنگره بیماری‌های عفونی و گرمسیری تا سیزدهم دی ماه در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JQ9nw

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک