معاون آموزشی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ماموریت داد:

تکریم و پیگیری امور نیروهای جوان متخصص

۱۳۹۶/۰۸/۱۴ در ۱۴:۵۷

لاریجانی

معاون آموزشی وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی و دبیرخانه‌های معاونت آموزشی ماموریت داد تا ضمن رسیدگی به وضعیت نیروهای متخصص متعهد به خدمت در دانشگاه‌ها، برنامه‌ریزی صحیحی برای نحوه کار و همچنین ارتقای علمی این نیروها انجام دهند.

به گزارش ایران پزشک، باقر لاریجانی طی نامه‌ای از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواست با تکریم و برنامه‌ریزی مناسب برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های متعهدین خدمت که به عنوان نیروی کار جدید وارد بسترهای آموزشی و ارائه خدمات درمانی دانشگاه‌ها می‌شوند برای این نیروها انگیزه کار در نظام سلامت ایجاد کنند و زمینه‌های ماندگاری این نیروها در دانشگاه‌ها را فراهم کنند.

وی بهره‌برداری از نیروی انسانی جوان و کارآمد را یکی از نکاتی ذکر کرد که می‌تواند کشور را به سمت تعالی پیش ببرد و بیان کرد: مقام معظم رهبری نیز بارها در سخنان خود به لزوم استفاده از نیروهای جوان و ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای این نیروها تاکید کرده‌اند و این تکلیفی است که همه ما در عرصه‌های مختلف کشور باید بدان بپردازیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: تجربه ثابت کرده هرجا نیروهای جوان و خوش فکر در کنار نیروهای باتجربه قرار می‌گیرند و با یکدیگر همکاری می‌کنند هم‌افزایی زیادی در کار ایجاد می‌شود و استفاده از نیروی جوانی و تجربه به صورت همزمان می‌تواند تغییرات چشم‌گیری را در سیستم ایجاد کند.

وی ادامه داد: در نظام سلامت نیز تعداد زیادی دانشجو در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تحصیل می‌کنند و سالیانه تعداد قابل توجهی نیروی جوان، علاقه‌مند و با انگیزه از این دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده و وارد عرصه‌های ارائه خدمات سلامت و همچنین آموزش می‌شوند.

لاریجانی گفت: بخشی از این نیروها در مقاطع تخصصی و فوق تخصصی بالینی و همچنین دکترای تخصصی (PhD) فارغ‌التحصیل می‌شوند که حسب قانون باید دوره‌ای را به عنوان تعهدات قانونی خود در دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان نیروی درمانی یا عضو هیئت علمی طی ارائه خدمت کنند.

وی بیان کرد: این افراد می‌توانند وارد حوزه مدیریت در عرصه‌های مختلف نظام سلامت شوند و چنانچه از ظرفیت‌های این نیروهای متخصص درست بهره‌برداری شود منشا تحول چشم‌گیری در عرصه ارائه خدمات و آموزش علوم پزشکی کشور خواهند بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: هر ساله با اتمام امتحانات بورد تخصصی و فوق تخصصی و پایان دوره تحصیلات دکتری تخصصی، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این مقاطع برای گذراندن دوره تعهدات در قالب اعضای هیئت علمی و نیروهای درمانی جدید بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توزیع می‌شوند. این افراد از برترین‌های حوزه علوم پزشکی کشور هستند و حتی برخی از ایشان از جمله برگزیدگان ۱۰ درصد اول رشته‌های مختلف تخصصی هستند. بدیهی است که این نیروها می‌توانند کمک بزرگی به دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف داشته باشند.

لاریجانی گفت: این گروه از نیروها همکاران ما در نظام سلامت هستند که تازه به جمع متخصصین و اعضای هیئت علمی جامعه پزشکی اضافه شده‌اند و لازم است اساتید پیشکسوت و مسئولین دانشگاه‌ها ضمن تکریم و پذیرش این افراد، برنامه مناسبی هم برای ارتقای ایشان و بهره‌برداری از خدمات این گروه داشته باشند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: اهمیت این موضوع و لزوم اجرای آن طی نامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

وی اضافه کرد: از مسئولین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انتظار می‌رود متناسب با شان و جایگاه این نیروهای متخصص، ایشان را در بدو ورود تکریم کنند. برنامه‌ریزی کاری دقیقی برای ایشان در حوزه‌های مختلف تدریس، پژوهش، کشیک بخش‌ها، اتاق عمل و غیره در گروه‌های آموزشی بالینی و علوم پایه انجام دهند.

وی با بیان این‌که به مرکز امور هیئت علمی و دبیرخانه‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت ماموریت داده شده تا در خصوص پیگیری امور نیروهای جوان متخصص و ساماندهی به فعالیت این نیروهای جوان و نحوه استفاده از خدمات ایشان در دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی و پیگیری کنند، گفت: بدون شک چنین برنامه‌هایی ضمن بسترسازی برای جذب حداکثری و ماندگاری نیروهای جوان در دانشگاه‌ها زمینه‌های ارتقای نظام سلامت کشور را نیز فراهم خواهد آورد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/4Ww6n

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک