تیشه بی مهری بر ریشه طرح تحول سلامت

۱۳۹۶/۱۲/۱۹ در ۲۱:۲۱

پزشک خانواده

طرح تحول سلامت را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های تحول ارائه خدمات اجتماعی بعد از انقلاب اسلامی ایران دانست. طرحی که با حمایت دولت یازدهم به صدر خدمات اجتماعی رسید و در دولت دوازدهم نیز یکی از پایه‌های اساسی حمایت مردم از دولت حسن روحانی شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، طرح تحول سلامت با وجود تمام خدماتی که به جامعه ارائه کرد و پرداختی از جیب مردم را کاهش داد، از طرف برخی جریانات سیاسی مورد هجمه قرار گرفت. هجمه‌هایی که حالا روز به روز افزایش می‌یابد و خواه نا خواه خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده به مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در شرایطی که بدهی‌های مراکز درمانی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی روز به روز در حال افزایش است و دولت نیز برای حل این مشکل به چاپ اوراق بهادار (اوراق خزانه اسلامی) اقدام کرده، انتقادات برخی افراد نیز شدیدتر شده و نه تنها باعث کاهش مشکلات نشده، بلکه بر مشکلات سیاست‌گذاران افزوده است.

در این شرایط برخی افراد اقدام به تشکیل کمپینی کردند تا مطالبات خود از بیمارستان‌ها را در فضای مجازی و با ادبیاتی غیرمعمول فریاد بزنند. این شیوه نخ نما شده نه تنها منجر به دریافت مطالبات شرکت‌ها نخواهد شد، بلکه باعث گسترش بی‌اخلاقی و بداخلاقی در میان صنف‌های مختلف مرتبط با نظام سلامت خواهد شد. هرچند مشکل فقط برگزاری یک کمپین در فضای مجازی و صحبت‌های نوشتاری و صوتی نیست و باید عمق فاجعه را در استقبال برخی از مخاطبین از این مطالب دید. مطالبی که گویا برخی علاقه دارند بخوانند و بشنوند و کف زدن و هورا کشیدن را چاشنی کار کنند. هرچقدر حرف‌ها نارواتر و رکیک‌تر باشد، استقبال از آن‌ها بیشتر می‌شود، اما واقعیت این است که با وجود مشکلات فراوان مالی و غیرمالی که در کشور وجود دارد، این حرف‌ها نه تنها باعث سقوط اخلاقی می‌شود، بلکه آرمان‌ها و زیرساخت‌هایی که به زحمت ساخته شده را نیز دچار خسران می‌کند. البته درست است که شرکت‌ها و افراد تحت فشار هستند، اما این نوع برخورد نباید تبدیل به روال شود.

به هر حال تصمیم دولت برای حل مشکل بدهی‌ها و مطالبات، چاپ اوراق بهادار بوده و باید توجه کرد که اصل این کار پسندیده است، اما در مقام اجرا دچار مشکلاتی شده است. فرآیند تامین مالی در بستر زمان شکل می‌گیرد و طبیعی است که شرکت‌ها و طلب‌کاران از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید خویشتن‌داری بیشتری داشته باشند تا این چرخه کامل شود.

این در شرایطی است که وزیر بهداشت نیز در اوایل بهمن ماه ۹۶ به دانشگاه‌های علوم پزشکی مواردی را جهت مدیریت بهینه منابع مالی تاکید کرده است. سید حسن هاشمی در این ابلاغیه به ۱۶ هزار میلیارد ریال جهت پرداخت بدهی دارویی و ملزومات پزشکی توسط سازمان بیمه سلامت به شرکت‌ها اشاره کرده و تخصیص منابع مالی بعدی را منوط به ارسال گزارش عملکرد منابع مالی دانسته که بعد از تایید، پرداخت‌های مرتبط با بدهی‌های دارویی و ملزومات پزشکی توسط مرکز بودجه و پایش عملکرد محقق می‌شود.

این در شرایطی است که وزارت بهداشت نیز به دنبال کنترل هزینه‌ها است و به دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرده که کمیته‌ای تحت عنوان کمیته زنجیر تامین کالا و خدمات تشکیل شود و از انبارش مازاد بر نیاز دارو و ملزومات پزشکی و سایر اقلام خودداری کنند و خریدهای پایان سال را نیز فقط با تایید کمیته و البته با اولویت بندی انجام دهند.

در واقع وزارت بهداشت نیز به دنبال کاهش هزینه‌ها و البته پرداخت بدهی‌هایی است که شرکت‌ها را دچار مشکل کرده است. حتی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی موظف شدند که هزینه‌ها را طوری مدیریت کنند که خرید ریالی و تعدادی هیچ کالایی بیش از مصرف دوره‌ای آن در سه ماهه دوم سال جاری نباشد.

بنابراین در شرایطی که تامین منابع مالی برای همه دستگاه‌ها در نظام بهداشت و درمان به واسطه مشکلات مزمن گذشته دشوار شده و عدم تمکین بیمه‌ها و عدم همراهی آن‌ها در برخی از مواقع در گذشته باعث افزایش بدهی‌ها شده است، صحبت‌های بی‌پشتوانه و غیرعلمی در فضای مجازی فقط باعث کاهش انگیزه سیاست‌گذاران در راستای حل مشکلات خواهد بود.

بد نیست در پایان به بحث قیمت‌گذاری و افزایش نرخ ارز نیز اشاره‌ای کوتاه کنیم. مشکلی که در کمیسیون قیمت‌گذاری نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته و نظر وزارت بهداشت نیز اعمال نرخ ارز بر قیمت‌ها است و در نتیجه جای نگرانی در این زمینه برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی وجود نخواهد داشت.

با تمام این تفاسیر به نظر می‌رسد استفاده صحیح و اخلاقی از کلمه‌ها در همایش‌ها، مصاحبه‌ها و حتی فضاهای مجازی می‌تواند به حل مشکلات موجود کمک بیشتری کند و تلاش برای آسیب زدن به بزرگ‌ترین طرح اجتماعی دولت که مورد استقبال جامعه و به خصوص اقشار آسیب پذیر نیز قرار گرفته، نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/T0Pg2

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک