ورزش و رژیم صحیح موجب کاهش وزن ماندگار می‌شود

جادوی رژیم‌های سحرآمیز را دور بریزید!

۱۳۹۴/۱۲/۰۹ در ۱۸:۴۹

با افزایش شیوع اضافه وزن و چاقی در جامعه، علاقه افراد به روش‌های ساده، راحت و سریع برای کاهش وزن و رسیدن به اندام مطلوب افزایش یافته است. هرچند نکته مهم این است که تقریبا تمام این رژیم‌ها از نظر علمی مردود هستند. رژیم‌هایی مثل رژیم شیر، رژیم کانادایی، رژیم سوپ، رژیم کلم و هزاران عنوان دیگر که هر روز از گوشه‌ای سر بر می‌آورند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «ایران پزشک»، متخصصین علم تغذیه و رژیم‌درمانی، این نوع رژیم‌ها را غیر علمی دانسته و رژیم صحیح را رژیمی می‌دانند که از ۳ اصل تعادل، تنوع و تناسب پیروی کند. در حقیقت یک رژیم علمی باید بتواند انواع مختلفی از موادغذایی و از تمام گروه‌های غذایی را متناسب با ویژگی‌های فردی بیمار در اختیار وی قرار دهد تا در عین کاهش وزن، سلامت فرد هم تضمین شود. هر رژیمی که از این اصول پیروی نکند، غیرعلمی تلقی شده و عوارض جبران ناپذیری بر سلامت افراد می‌گذارد.

مهتاب نجمی، کارشناس ارشد تغذیه در رابطه با این نوع رژیم‌ها به خبرنگار «ایران پزشک» گفت: در برخی از انواع این رژیم‌ها، نظیر رژیم کانادایی، موادغذایی نشاسته‌ای (کربوهیدراتی) به شدت محدود یا حذف می‌شوند و میزان پروتئین دریافتی بالا می‌رود. با این روش به دنبال ساخت کتون‌بادی‌ها، آب زیادی از بدن دفع می‌شود و پس از کنار گذاشتن رژیم، وزن از دست رفته به سرعت باز می‌گردد و اشتهای فرد هم به شدت افزایش می‌یابد. همچنین با تخلیه ذخایر مواد مغذی، مشکلات روحی نیز بر فرد عارض می‌شود.

این کارشناس تغذیه در خصوص عوارض این نوع رژیم‌ها اظهار کرد: نارسایی کلیه، ریزش مو، خشکی پوست، از دست رفت عضلات بدن، خستگی و ضعف و عدم تحمل سرما از عوارض این نوع رژیم‌ها است.

نجمی در رابطه با رژیم‌های تک غذایی نیز به «ایران پزشک» گفت: در خصوص این نوع رژیم‌ها باید بدانیم که با حذف یک یا چند گروه از موادغذایی منجر به کمبود برخی مواد مغذی و بر هم خوردن تعادل مواد مغذی در بدن می‌شوند که می‌توانند پیامدهای بالینی بسیاری داشته باشند.

وی بهترین روش کاهش وزن را استفاده از رژیم‌های علمی دانست و افزود: بهترین روش کاهش وزن، استفاده از رژیم‌های علمی و صحیح همراه با اصلاح الگوی غذایی و فعالیت بدنی است. این شیوه به شکل آهسته و پیوسته و با برگشت‌پذیری حداقل، فرد را به وزن مطلوب می‌رساند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/x5ldm

برچسب‌ها, , , , , , ,

ایران پزشک