جای خالی را با مسئول مناسب پر کنید!

۱۳۹۶/۱۱/۱۱ در ۲۲:۰۴

پاسخگویی مسئولین به رسانه‌ها

ایران پزشک: برخورد اخیر فرماندار گلپایگان با یک خبرنگار که منجر به عزل آقای فرماندار شد، نشان‌دهنده عدم آشنایی مسئولین با رسانه و خبرنگاران است.

آشنایی با رسانه و شیوه برخورد با خبرنگاران تقریبا جایی در المان‌های انتخاب یک مسئول ندارد. این‌که برخی مسئولین، مدیران و حتی معاونین وزیر در وزارت‌خانه‌های مختلف توانایی گفت‌وگو، مصاحبه و شرکت در نشست‌های خبری با حضور خبرنگاران را ندارند حاکی از ترس از رسانه و شفاف نبودن عملکرد و فقدان مشاور رسانه‌ای آشنا به امور رسانه‌ای است.

وقتی معاون وزیر، مدیرکل یا مسئولی نمی‌تواند بعد از این‌که ماه‌ها از خشک شدن مُهر انتصابش گذشت، در یک نشست خبری شرکت کند، یکی علامت‌های عدم توانایی در پاسخ‌گویی است. انتخاب غیر اصولی، غیر حرفه‌ای و تقریبا غلط مشاوران رسانه‌ای و مسئولین یا مدیران روابط عمومی و رابطین خبری از جمله مشکلاتی است که همانند آتش زیر خاکستر عمل می‌کند.

این موارد در حوزه سلامت نیز وجود دارد؛ از فقدان مدیر روابط عمومی در مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تشکل صنفی پزشکی کشور یعنی سازمان نظام پزشکی گرفته تا انتصاب غلط مدیران روابط عمومی در برخی معاونت‌ها و ادارات کل وزارت بهداشت، پاشنه آشیل حوزه سلامت است. حوزه خبری سلامت با حضور سید حسن هاشمی به یکی از جذاب‌ترین و خبرسازترین حوزه‌های خبری تبدیل شده است. اجرای طرح تحول سلامت و توجه ویژه دولت به بحث سلامت، این موضوع را از حاشیه به متن آورد و این در حالی است که برخی از مدیران حوزه سلامت تقریبا هیچ آشنایی با استفاده صحیح از کلمات، جمله‌بندی، گفتن یا نگفتن موضوعی یا اصلا چگونه گفتن آن، ندارند. از طرفی انتصاب مدیران ناآگاه به امور رسانه‌ای که حتی سابقه کار یک ساعته در یک رسانه را ندارند و در بسیاری از موارد از توانایی تنظیم خبر، انتخاب تیتر و لید، انتخاب صحیح عکس بی‌بهره هستند، صدمات جبران ناپذیری را به صورت مداوم به این حوزه وارد کرده است.

به هر حال به نظر می‌رسد مدیران ارشد حوزه روابط عمومی وزارت بهداشت و مشاورینی که در امور رسانه‌ای نظر می‌دهند باید به این پاشنه آشیل توجه بیشتری کنند. هرچند روابط عمومی وزارت بهداشت تمام تلاش خود برای به روز بودن و ارتباط با خبرنگاران حوزه را انجام می‌دهد، اما تقریبا از اصل آموزش مدیران خود به کمک اهالی رسانه‌های سلامت غافل مانده است؛ غفلتی که به زودی مشکلات هزینه‌بری را شکل خواهد داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GQpxO

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک